Dnes se bude dražit Křehká síla skla

České ateliérové sklo urazilo dlouhou cestu, získalo uznání po celém světě. Na druhém ročníku projektu Křehká síla skla představujícím výběr toho nejlepšího z českého sklářského umění od konce 40. let až po současnost, který připravil aukční dům Dorotheum společně s tradičními výrobci skla Preciosa a Moser, jej v plné kráse mohli v těchto dnech obdivovat návštěvníci stejnojmenné výstavy v pražském Karolinu. Více než 60 děl proslulých mistrů sklářů, jejich následovníků i mladých výtvarných nadějí jde po skončení výstavy do dražby Dorothea, která se koná ve čtvrtek 20. října od 19.00 hodin v pražské SOHO.

Křehká síla skla: Blanka Adensamová - Naděje Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Křehká síla skla: Blanka Adensamová – Naděje
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

České autorské sklo je ve světě opěvováno po dlouhá desetiletí, na domácí scéně se mu ale stále nedostává zasloužené pozornosti. Projekt Křehká síla skla si klade za cíl změnit pohled Čechů na toto výjimečné umění. Představuje mistrovská díla průkopníků ateliérového skla, kteří patří ke světové špičce v oboru, mapuje tvorbu jejich žáků a přibližuje současné sklářské umění v podání mladých výtvarníků. 

„Navazujeme na úspěch premiérového ročníku Křehké síly skla, který vyvrcholil dosud největší aukcí českého skla v České republice. Padla v ní řada aukčních autorských rekordů –  největším lákadlem byl bezesporu objekt Prostor II od tvůrčího tandemu Stanislav Libenský-Jaroslava Brychtová, který se prodal za téměř 1,44 milionu korun a pokořil tak dosavadní rekord za skleněnou plastiku na českém trhu s uměním. Věříme, zájem sběratelů vyvolá i právě probíhající výstava děl, která jsou reprezentativní, v mnoha případech galerijní ukázkou českého autorského skla,“ přibližuje záměr Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum, pořadatele projektu Křehká síla skla

 

 

Nestoři i mladé naděje

Také letos se pod kladívkem Dorothea objeví plastiky osvědčené autorské dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Jejich Křížová hlava je s vyvolávací cenou 900 tisíc korun zároveň nejdražším dílem Křehké síly skla. Jedná se o repliku původního objektu z roku 1988, kdy autoři zažívali nejplodnější tvůrčí období. Dílu dominuje geometrická stylizace, návrat k barevnosti a hra s optickým vnímáním hmoty skla. 

Skutečnou raritou je série osmi reliéfů pro hotel Jalta s motivy zvířat, Slunce a Sputniku z roku 1957. Jedny z nejranějších plastik Libenského a Brychtové, 80 cm dlouhé reliéfy, původně zdobily stěny vinárny pražského hotelu. Nyní se poprvé dostávají na trh s uměním. Vyvolávat se začnou na částce 800 tisíc korun.

Klasiky českého skla dále reprezentuje mistr ve využití optických vlastností čočky Václav Cigler. Jeho objekt Perspektiva z roku 2000 se začne dražit na částce 280 tisíc korun. Upoutá také tvorba Vladimíra Kopeckého, Blanky Adensamové či Jana Exnara.

Ve výběru Křehké síly skla nechybí ani významné osobnosti „střední“  generace sklářů. Dech beroucí Červenou rybu ze zlatavého topasového skla od žáka Stanislava Libenského, Jaromíra Rybáka, nabídne Dorotheum za vyvolávací cenu 360 tisíc korun. Autor s příhodným jménem čerpá inspiraci zejména ve světě podmořských ryb a dalších živočichů. Patří k experimentátorům s tavenou plastikou, kterou kombinuje s dalšími technikami. Vytváří tak tajuplná díla plná mystiky a pohádkové fantazie.

Křehká síla skla: Jaromír Rybák - Hatteria Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Křehká síla skla: Jaromír Rybák – Hatteria
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Na výstavě je zastoupena také tvorba dalších žáků profesora Libenského – Pavla Trnky, Mariana Volrába či Aleše Vašíčka.

Pestrou škálu respektovaných autorů doplňuje Milan Knížák s Vázou Artilerie za vyvolávací cenu 130 tisíc nebo Bořek Šípek, jehož Váza – Strom jde do aukce s vyvolávací cenou 85 tisíc korun.

Specifické místo zaujímají ženy – sklářky. Vedle Evy Vlčkové, Miloslavy Nievaldové, Stanislavy Grebeníčkové či Ivany Šrámkové okouzlí například mladá výtvarnice Pavlína Čambalová. Žačka Jiřího Harcuby a nejlepší česká rytečka skla sklidila úspěch už v prvním ročníku Křehké síly skla. Tentokrát do projektu věnovala dílo Les z foukaného čirého skla, jež v sobě ukrývá zelené plstěné kuličky, evokující mech s vřesem. Dílo je zdobené sedmi broušenými medailonky s motivy jógových ásan. Dražit se začne na 32 tisících korun.

Křehká síla skla: Pavlína Čambalová - Les Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Křehká síla skla: Pavlína Čambalová – Les
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Za mladé výtvarníky „promluví“ také umělecký ředitel sklárny Moser Lukáš Jabůrek, průkopník tzv. „inside sculpting“ neboli modelování vyfouknuté plastiky ze žhavého skla Martin Janecký a studio Dechem, držitelé ocenění Grand designér 2014 Akademie designu České republiky. „Se zájmem očekáváme, jak si v aukci povedou zástupci nejmladší generace umělců, například student Sebastian Kitzberger nebo začínající designérka Anežka Závadová Lucie Sokolová,“ uzavírá Gálová.

Křehká síla skla: Martin Janecký - Mužský portrét Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

Křehká síla skla: Martin Janecký – Mužský portrét
Foto: archiv Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Jednotlivé exponáty výstavy, které jsou současně aukčními položkami si můžete prohlédnout a případně i vydražit prostřednictvím webových stránek aukčního domu Dorotheum.

 

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.