Dioptrie snižují kvalitu života

Však to znáte: vaříte jídlo podle receptu z kuchařky, a marně hledáte brýle nablízko. Když už si je konečně nasadíte, přečtete si, co k vaření potřebujete, brýle zase musíte odložit, abyste si došli pro ingredience. Pokud si je necháte na očích, nemusíte dobře odhadnout vzdálenost a snadno do něčeho narazíte. Podobné problémy mají i lidé s ostatními refrakčními vadami. Nejen doma, ale třeba při práci v dílně, na zahradě nebo při sportu.

Vaření je jedna z činností, kdy potřebujeme dobře vidět na blízko Foto: Guideline, oficiální zdroj

Vaření je jedna z činností, kdy potřebujeme dobře vidět na blízko
Foto: Guideline, oficiální zdroj

 

 

Na co vlastně potřebujete vidět?

Existují tři typy zrakové práce: na blízko (čtení, šití a jiné práce zaměřené na detail), na střední vzdálenost (vaření, společenské hry, práce s počítačem) a na dálku (sledování televize, orientace v prostředí, při chůzi). Záleží na tom, jakou činnost nebo práci děláte, a jak je to pro vaše oči náročné. „Pokud trpíte refrakční vadou, pak vám neustálé přeostřování a nekonečné nasazování a sundávání brýlí může každou činnost zkomplikovat stejně, jako když je odložíte. Při krátkozrakosti máte rozostřené vidění do dálky. Astigmatismus způsobuje zamlžené nebo zkreslené vidění jak do dálky, tak do blízka. Zároveň snižuje rozpoznání kontrastu a zvyšuje citlivost na oslnění. Dalekozrakost ztěžuje rozpoznávání blízko umístěných předmětů a ostření do dálky oči namáhá. Vetchozrakost (presbyopie) způsobuje potíže s viděním na drobné předměty a čtení. Zelený zákal zásadně omezuje periferní vidění, závažná makulární degenerace způsobuje nebezpečné zkřivení vnímaného obrazu a výrazně snižuje rozlišování detailů sledovaných předmětů“ tvrdí MUDr.Andrea Janeková z Očního centra v Praze.

Při šedém zákalu se vám při pohledu jedním okem mohou jevit předměty zdvojené až ztrojené, zároveň se mění vnímání barev a zhoršuje vidění na všechny vzdálenosti. Z Evropského výběrového šetření o zdravotním stavu v ČR, mapujícího stav zraku ve vazbě na oční korekce vyplynulo, že 15 % osob, které nosí brýle nebo čočky má potíže se zrakem z důvodu nevyhovující optické pomůcky.

Oční vadou trpí polovina seniorů Foto: Guideline, oficiální zdroj

Oční vadou trpí polovina seniorů
Foto: Guideline, oficiální zdroj

 

Úrazy způsobené slabou korekcí a neléčenou oční vadou

Je prokázáno, že třetina lidí s dioptrickou vadou má chvílemi rozostřené vidění a zhoršené vnímání hloubky prostoru, nedokáže pořádně odhadnout vzdálenost ani polohu překážek. Každý osmý si stěžuje na problémy s prostorovou orientací, ať už doma, nebo venku. To má za následek úrazy při domácích pracích, rekonstrukcích domů, zahrádkaření i při volnočasových aktivitách. Největší problémy mají pochopitelně senioři. Podle nedávné anglické studie má téměř polovina lidí starších 65 let nepoznanou nebo neléčenou vadu zraku, u lidí nad 85 let je to již více než 66 procent. Nejčastější příčinou úrazů starších lidí jsou pády způsobené špatnou orientací.

 

Úrazy způsobené nedostatečnou ochranou zraku

Často ani dioptrická korekce vám při některých činnostech neposkytne adekvátní ochranu. Oční úrazy tvoří 7 % z celkového počtu úrazů lidského těla. Více než 40 % pacientů utrpí zranění očí při domácích opravách, práci na zahradě, při úklidu, či vaření. Většinu úrazů způsobují malé částice nebo objekty poškozující oko. Nepatrné zrnko omítky, kovová tříska, drobná dřevěná pilina, či prach odlétávající od nářadí mohou proniknout do oční bulvy a nenávratně ji poškodit. I při zdánlivě bezpečné práci na zahradě může dojít k poranění, například ostrým okrajem listu rostliny, poletujícím prachem, zrnkem zeminy nebo podceněním intenzity slunečních paprsků. Každá neopatrnost může znamenat nejen několik týdnů pracovní neschopnosti, ale i nebezpečí trvalých následků. Přitom stačí mít brýle, které oči ochrání před prachem, sluncem, hmyzím bodnutím a manipulací s materiály, ostrými předměty a nebezpečnými kapalinami.

 

Dopřejte si svobodu vidění

Většina lidí s refrakčními vadami má trvale jedny brýle, které střídá s kontaktními čočkami, nebo používá dvoje brýle. Moderním řešením zrakových problémů jsou i laserové oční operace, které jsou v současnosti bezpečné a spolehlivé, že je oftalmologové doporučují nejenom při vadách, kdy jsou brýle opravdu na obtíž a oči netolerují kontaktní čočky, nebo je mezi pravým a levým okem velký rozdíl v dioptriích, ale i při nižším počtu dioptrií, kdy brýle ruší zejména při sportovních aktivitách. Ze všech očních vad se obecně nejobtížněji koriguje hypermetropie, zejména když dospějete do „presbyopického věku“. Fyziologická ztráta akomodace, tedy schopnost zaostřovat do blízka (presbyopie) postihuje každého člověk a její míra se liší podle typu refrakční vady do dálky. „Presbyopii korigují brýle, ale progresivních změn vidění můžete dosáhnout také implantací multifokální nitrooční čočky nahrazující původní lidskou čočku. Jedná se o nelaserovou metodu PRELEX, která vás zbaví jakýchkoli dioptrií, a tedy i nutnosti nosit brýle,“ vysvětluje MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky Duovize.

V této souvislosti upozorňuje na úplnou novinku v léčbě presbyopie, laserovou operaci Raindrop – Dešťová kapka: „Celosvětově se jedná se o nejmodernější zákrok, který spočívá v implantaci mikroskopické hydrogelové čočky o průměru dva milimetry a tloušťce třicet mikrometrů do oka, které používáte při vidění do blízka a na čtení,“ doplňuje oftalmoložka, a přibližuje průběh celého zákroku: „Chirurg pomocí femtosekundového laseru vytvoří na povrchu rohovky lamelu, pod kterou vloží implantát. Velkou výhodou tohoto zákroku je jeho reverzibilita. Vloženou hydrogelovou čočku lze kdykoliv šetrně z oka vyjmout.“ Zákrok nenarušuje výživu rohovky ani nezpůsobuje obtíže s viděním za zhoršených světelných podmínek.

 

Nejdříve k očaři

Pokud chcete mít „zrakovou svobodu“, využijte preventivní prohlídky u svého očního lékaře, nebo se obraťte přímo na oční kliniku, která disponuje moderními vyšetřovacími přístroji a tradicí provádění dioptrických laserových anebo nitroočních operací. Společně se sluchem jsou oči nejcennějším lidským smyslem a proto, když se pro zákrok rozhodnete, zjistěte si nejdříve reference o lékaři i zdravotnickém zařízení, kde si ho chcete nechat provést. Ne vždy totiž operace stoprocentně splní očekávání, záleží na vadě, jíž trpíte. O tom, nakolik se vám zrak reálně zkvalitní by vás měl odborník objektivně informovat. Naopak v případě diletantismu by vám mohla operace vidění i zhoršit nebo v extrémním případě o zrak dokonce připravit.

 

Zdroj: Duovize, Guideline

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.