Difret – Bijme se za práva etiopských žen

Snímek Zeresenaye Berhane Mehariho  na motivy skutečných událostí je o statečnosti několika málo lidí, kteří se snaží bojovat za práva nevinných a slabých. Můžeme zde vidět osud čtrnáctileté dívky, která je v sebeobraně nucena zastřelit útočníka, aby si zachránila svůj život. Velmi emotivní příběh vám nastíní kulturu v Etiopii, obzvláště její odlišnosti a také zdejší nerovnoprávnost mezi muži a ženami, kterou se několik odvážných lidí snaží změnit. Film byl uváděn v rámci Febiofestu v Praze.

Febiofest: Difret. V debutovém snímku etiopského režiséra scenáristy Zeresenaye Berhane Mehariho si hlavní roli zahrála Tizita Hagere Foto: Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Difret. V debutovém snímku etiopského režiséra scenáristy Zeresenaye Berhane Mehariho si hlavní roli zahrála Tizita Hagere
Foto: Febiofest, oficiální zdroj

 

Příběh začíná v malé etiopské vesnici, kde je čtrnáctiletá Hirut Assefa na cestě ze školy unesena skupinou mužů z vedlejší vesnice, aby se, podle místního zvyku, mohla stát ženou jednoho z nich. Mladá dívka je držená v polorozpadlé chatrči v polích, má strach, byla zneužita a jejím jediným přáním je dostat se zpět domů ke svým rodičům. Šance na útěk se ji naskytne brzy. Jeden z mužů nechá nehlídanou zbraň v chatrné boudě, čehož Hirut využije, sebere ji a v nestřeženém okamžiku uprchne. Únosci se ihned vydají za ní a po krátké honičce ji dostihnou. Dívka, která je zahnána do kouta, vystřelí z pušky, aby si zachránila svůj život.

Febiofest: Difret. V hlavní roli Tizita Hagere Foto: Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Difret. V hlavní roli Tizita Hagere
Foto: Febiofest, oficiální zdroj

 

Za vraždu je poslána do vězení, odkud by měla jít rovnou na smrt. Jejího případu si ihned všimne právnička Meaza Ashenafi, z organizace, která hájí práva žen, a snaží se ho převzít. Pevně věří ve vítězství a zproštění viny malé Hirut, která jednala v sebeobraně. Pokud by se jim povedlo vyhrát, silně by to pozměnilo a vylepšilo práva žen, které jsou v jejich zemi silně utlačované.

Febiofest: Difret. V hlavní roli Tizita Hagere Foto: Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Difret. V hlavní roli Tizita Hagere
Foto: Febiofest, oficiální zdroj

 

Difret je velmi silný film, který vás vtáhne do děje spoustou akčních scén i emočně vypjatých situacích. Donutí vás zamyslet se nad světem, který si pořádně ani nedokážeme představit a začneme být vděční za místo, kde žijeme. Je pro nás příliš vzdálený a kulturou velmi odlišný, což je vidět především na postavení žen, které nemají skoro žádná práva a ve společnosti jsou uznávány jen jako matky a manželky. Jsou také úplným majetkem svých mužů a podle toho se s nimi zachází.

S hlavní hrdinkou budete prožívat její obavy z možné smrti, zahanbení, oprávněný odpor k mužům i stesk po rodině. Uvidíte zde také odhodlanost a vnitřní sílu několika lidí, kteří se nenechají ničím zastrašit ani odradit. Riskují své vlastní životy i vybudovanou kariéru za záchranu lidského života a dosažení spravedlnosti.

Herci podle mého názoru podali skvělý výkon, neboť dokázali vystihnout všechny emoce a nepůsobili prkenně. Ve filmu je také krásně zachyceno prostředí, ve kterém se děj odehrává. Nic není přikrášleno a vše působí velmi reálně.

Film získal dvě ocenění, takže si myslím, že neuděláte chybu, pokud se na něj rozhodnete vyrazit.

Více o filmu a tvůrcích najdete na jeho festivalovém profilu

 

Hodnocení filmu – 85 %

 

Michaela Blaškovičová

Zdroj: Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.