designSUPERMARKET 2013 otevřel svou bránu

Předvánoční červený designSUPERMARKET je tu. Sedmý ročník je zároveň i lahůdkovou mikulášskou nadílkou, protože pro veřejnost se Kafkův dům, kde se tradiční prodejní přehlídka nejlepšího českého i zahraničního mladého designu koná, otevírá právě 5.prosince.

3

 

Za cíl si klade co nejzodpovědněji přiblížit design širší veřejnosti a propagovat tvorbu mladých autorů. Design je přitom prezentován v širším měřítku jako součást životního stylu každého jedince. Díky exkluzivní lokaci u paty Staroměstského náměstí v kombinaci se specifickým načasováním, vizuálním pojetím a pohodovou neformální atmosférou se chce stát smysluplnou alternativou nesmyslného předvánočního šílenství a nevkusu v centru Prahy.

 

Mladá krev

Mezinárodní festival současného designu designSUPERMARKET je letos ještě více světový – své prodejní prezentace  z oblasti produktového a módního designu, šperku, grafického designu a ilustrace vystaví 80 autorů a značek z 9 zemí. Řada z nich vytvořila pro letošní rok speciální edice a nové kolekce. Dále vzniklo několik speciálních autorských výstavních projektů.  Návštěvníci mají během čtyř dnů možnost zhlédnout nové kolekce a limitované edice „nastupující generace“ designérů, nakoupit vánoční dárky od samotných tvůrců, navštívit řadu výstav, přednášek či si oddechnout ve festivalové kavárně a čítárně. Garanci nad letošním výběrem designérů zastali osobnosti – módní návrhářka Liběna Rochová, designer Jan Čapek a módní redaktorka Radio Wave Veronika Ruppert.

 

Na co se těšit

Představit tu všech osm desítek vystavujících autorů, to by bylo čtení možná delší než trvání samotného festivalu. Vezmeme to tedy ve zkratce pěkně obor po oboru.

 

Product design

Z produktového designu zaujme nejen kuchařinky kolekce litinového nádobí JUMBO navrženého pro slévárnu Stará Huť, jejímž autorem je nová vycházející hvězda českého designu, držitel ocenění Czech Grand Design 2012 Daniel Gonzalez. Nádobí v sobě snoubí moderní minimalistický design, který zároveň rezonuje ozvěnou dávnověku a tradiční technologii ručního odlévání do pískové formy, kdy každý kus je originál, a která má ve Staré Huti tradici již od roku 1674.

Slovo recyklace patří k oblíbeným zaklínadlům současnosti, může mít i duševní podobu, jak dokazuje prezentace slovenského designera Martina Bua. Ten si jako leitmotiv své tvorby zvolil recyklaci námětů porcelánových sošek z éry Československa. Materiál zůstává, figury se rodí za pomoci digitální technologie.

 

Fashion

Módní kolekce jsou jedním z hlavních lákadel, o nové kolekci značky Leeda jsme psali v předchozím článku, pojďme tedy dál. Novou kolekci podzim/zima  2013/14 tu představuje také Zuzana Kubíčková. Pohrává si v ní s tradičními materiály, vzory i střihy, které dává do nových souvislostí.

Hana Zárubová, stálice designových soutěží a přehlídek, oceněná v roce 2010 jako oděvní designér roku na Czech Grand Design, přichází opět se svými modely. Více pozornosti ale na sebe tentokrát pravděpodobně strhne jejich fotoprezentace.

I když pánská móda se zpravidla ocitá na druhé koleji, na designSUPERMARKETu chybět nebude. Postará se o to česká módní značka FIORINA FURY zaměřená výhradně na pánské oblečení, které vyniká dokonalým, postmoderním zpracováním 
celkového střihu s originálními detaily.

 

Šperk

K šatům patří neodmyslitelně šperk. Jednoznačným hitem přehlídky budou ty od značky Blueberries, vyrobené technologií 3D tisku. A to nejen kvůli atraktivitě teprve se prosazující technologie, která je zatím poměrně cenově náročná, ale především pro jejich křehkou krásu. Jakoby je vyrobila sama příroda, z pavučin nebo větviček, které smočila do sluneční lázně.

V křehkosti šperků pokračuje v části své kolekce i maďarská značka JUJJ Jewellery. V rámci designSUPERMARKET představí poprvé dokončené verze čtyř kolekcí. Každý kousek prezentuje v bílé a stříbrné barvě
 s trochou růžového zlata a béžové.

Stejným směrem se ubírá i tvorba Evy Růžičkové. Její prstýnky jakoby samy vyrůstaly ze stříbrného kroužku na prstu. Ověskový náhrdelník pak jistě nadchne odvážnější zájemkyně o netradiční módní šperk.

Z této koncepce nevybočuje ani značka UNOSTO, jež zaštiťuje designerská jména: Klára Šípková, Lucie Houdková, Alena Hesounová, Markéta Richterová, Kateřina Řezáčová a Dechberoucí. Jejich hlavní devizou jsou materiály. Invenční a dokonale řemeslně zpracované šperky přece nemusí být jen ze zlata a drahých kamenů. Kromě tradičních materiálů autorky experimentují také s betonem, gumou, karbonem nebo nerezovou ocelí.

 

Ilustrace a doplňky

Tuto kategorii obsadili zejména hraví autoři, ať už je to svobodomyslné ilustrátorské duo Tomski&Polanski se svým vesele pokresleným designovým porcelánem pro děti i dospělé, ručně šitými autorskými hračkami rovněž pro velké i malé zlobivce či netradičními hracími kartami.

Doslova hebkou hravost vnesly do projektu ZACHUMLÁNÍ LANÍ studentky produktového designu a módní tvorby na UMPRUM Anna Štěpánkova a Tereza Rosalie Kladošová. Projekt vznikl z touhy po společném objevování a propojování dvou rozdílných oborů. „Touto zimní kolekcí chceme vás i vaše vánoční stromky obalit hřejivými chomáčky vlny a dřevěnými letokruhy obtočit srdce,“ vysvětlují autorky.

 

Kompletní přehled vystavujících designerů najdete zde.

 

Praktické informace

designSUPERMARKET se koná od 4. do 8. 12. v Kafkově domě, veřejnosti se otevře ve čtvrtek 5. 12. ve 12 hod. Pro více informací navštivte web www.designsupermarket.cz.

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: designSUPERMARKET

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.