Designový obchod Heleny Dařbujánové: Nejen dámský budoár

V sobotu se milovníkům originálního bytového designu na Letné otevřou dveře nového obchodu, který do Prahy přináší svěží vítr světových metropolí na bázi komunikační platformy kořeněný zdá se přeci jen ještě nezapomenutou českou pohostinností a vstřícností k hostům. Architektka a stále jasnější hvězda českého designu Helena Dařbujánová v něm bude prezentovat a jeden den v týdnu i sama prodávat nejen produkty z vlastního portfolia, ale i bytovou tvorbu kolegů, která je její osobní srdeční záležitostí.

lampa-ma-draha-2-c-helena-darbujanova_foto-bet-orten_a

Kromě jména majitelky a autorky v jedné osobě na výloze obchodu nenajdete žádný pragmatický název, ale vše vysvětlující motto: „návrat poezie do života skrze design“. Výběr citem je hlavní přidaná hodnota, která první oficiální obchod Heleny Dařbujánové charakterizuje.

Interiér obchodu zaujme čistotou prostoru s krásným rytmickým stropem, jehož tajemství bedlivě skrýval podhled z polystyrenových kazet. Něžnou útulnost hlavního prezenčně-prodejního prostoru navozují exkluzivní originální tapety značky Elli Popp od britské designérky Katjy Behre v jemném dekoru, který v zadní intimnější místnosti vystřídaly lehce dráždivé motivy s atmosférou počátku minulého století, díky nimž stěny působí jako jediná velká koláž. Světlá podlaha s dřevěným dezénem pak pevně kotví vystavený nábytek, jehož základ tvoří dřevěný masiv. Škoda jen, že pohled zvenčí nerámuje rovněž dřevo, případně hliník, kultivovanému interiéru by slušely mnohem víc než plastová konstrukce výlohy a dveří.

 

Design takřka k nakousnutí

Autorka nekonformního nábytku a interiérových doplňků z originálních materiálů se při tvorbě zaměřuje zejména na něžnější klientelu, na její vnímání světa, od něhož se odráží při návrzích nábytku i bytových doplňků. Ženským citem se nechává vést při výběru materiálů, ale také během rozhodování, které designové kousky kolegů zařadí do nabídky svého obchodu.

Speciálně pro výjimečnou příležitost, jakým pro designérku otevření vlastního obchodu zákonitě je, vytvořila Helena Dařbujánová limitovanou kolekci Makronek, kterými na sebe upozornila před několika lety na Designbloku. Oblíbená sedátka jsou tentokrát očalouněna poslední kolekcí potahových látek od Designers Guild, které navrhl věhlasný módní návrhář Christian Lacroix.

Novinkou je i jídelní stůl Heleny Dařbujánové, doplněný židlemi Tram značky TON. Chybět nebude dámský budoár Lola ani kolekce Ženská záležitost s lampami Má drahá a Má drahá liška v kvítí se šperkem od Janji Prokić, stojany a cappella, klecí Když ptáčka lapají a zrcátko. Představen bude poprvé i nový koberec Jahodovou nebo malinovou?

 

V dobré společnosti

Jako zatím jediná kamenná prodejna nabídne obchod Heleny Dařbujánové poetický Vyšívaný porcelán od oblíbené autorky kuchařky a televizního pořadu Dity P., „utíkající“ skleněné mísy Raya ze sortimentu české firmy Marienberg, kolekci Patriot navrženou Jakubem Berdychem, nápojový set Dots od Olgoje Chorchoje a další nepřehlédnutelné skleněné solitéry značky Bomma. Pro pány jsou připraveny „klučičí hračky“ nebo-li kolekce WOO z dílny designérů Romana Vrtišky a Vladimíra Žáka. Evropskou scénu reprezentují na stěnách použité tapety od londýnské designové značky Elli Popp, do nichž se Helena Dařbujánová zamilovala při své první cestě s Czech Selection na pařížskou výstavu Maison & Objet, a které si lze v obchodě z objednat z katalogové nabídky.

K dispozici je i designérský bonbónek – exkluzivní kousek z firmy Lasvit, šířící slávu českého skla po celém světě, a to svítidlo Metropolitan z kolekce Neverending Glory od pánů Jana Plecháče a Henry Wielguse.

V souvislosti s otevřením obchodu budou prezentovány i nové fotografie, které pro Helenu nafotila Bet Orten.

 

Obchod či prodejní galerie?

Není pochyb, že prostory obchodu Heleny Dařbujánové tak bude sdílet vskutku vybraná společnost. Na pražské Letné, ve Veverkově ulici, těsně nad Štrossmayerovým náměstím, v sousedství Bistra 8 či knihkupectví a vydavatelství Page Five, zákazníci najdou silnou koncentraci prvotřídního současného designu. Otevřeno bude od pondělí do čtvrtka: 12 – 19 hod. a v sobotu: 11 – 16 hod.

A na závěr ještě vzkaz od Heleny Dařbujánové všem potenciálním návštěvníkům obchodu. Nenechte se odradit tím, že u vystavených prodejních exponátů nenajdete cenovky. Není to z důvodu finanční nedostupnosti, která by mohla zákazníky odradit, i když samozřejmě musí počítat s tím, že za design se platí, ale proto, aby bylo možné dotazem na cenu započíst dialog. Návštěvník je tu vítán, i když nic nekoupí, Majitelka či její ženy, jak své prodavačky nazývá, mu budou i tak k dispozici. „Moje vize je taková, že se tu bude prodávat veškerý můj sortiment a k tomu budeme spolu s našimi zákazníky pít čaj z Vyšívaného porcelánu od Dity P., vodu ze skleniček od Bommy, víno taktéž …“ zdůrazňuje Helena Dařbujánová.

klec-kdyz-ptacka-lapaji-c-helena-darbujanova_foto-bet-orten

 

Kdo je Helena Dařbujánová

Vystudovala Fakultu architektury ČVUT a poté se vydala na sólovou dráhu architektky. Designu se věnuje od roku 2009. Odborníky i veřejnost zaujala netypickým nábytkem z alukompaktních desek a jiných netradičních materiálů. V roce 2012 byl její Budoár Lola vybrán jako součást společné expozice Czech selection pro reprezentativní výstavu Maison & Objet v Paříži. Od té doby buduje vlastní značku „Helena Dařbujánová“.

Sedátka, mísy a stolky nazvané v souladu s inspiračním zdrojem Makronky, stejně jako reliéfní koberce ZŮSTAŇ!, A potom se vám schoulí u nohou…  získaly ocenění Elle Deco International Design Awards 2012. Také o rok dříve si Helena Dařbujánová odnesla vítěznou trofej ve dvou kategoriích této prestižní soutěže za dámský budoár Lola a postel Tatamama. V roce 2010 stejně tak za houpací křeslo Koko, za něž byla i nominována v rámci Czech Grand Design 2010 na Designér roku a Objev roku. V dubnu 2013 představila svou tvorbu na prestižní přehlídce Milan Design Week, kde vystavila dámský budoár Lola, sedátka a stolek z kolekce Makronky a lampu Má drahá, vytvořenou speciálně pro Miláno.

helena-darbujanova

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Helena Dařbujánová

 

Mohlo by vás také zajímat: Stylové postele Heleny Dařbujánové 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.