Designblok po dvacáté

Neuvěřitelně to uteklo a z původně alternativní přehlídky studentských nápadů máme největší českou prezentaci designu. Stejně jako v posledních letech vede cesta za originálním českým i světovým designem na trase: Výstaviště Holešovice – Lapidárium – Colloredo-Mansfeldský palác. Festival designu a módy letos přichystal pro návštěvníky expozice 343 značek, designérů, studií, umělců i škol, jež se po svém vyjadřují k jednotnému tématu „Oslava“. Seznámit se s nimi můžete do 29. října.

Designblok 2018 - Arthouse: Rony Plesl Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 – Arthouse: Rony Plesl
Foto: e-Newspeak

 

Hlavní část Designbloku zaplnila prostor holešovického Výstaviště, pravé křídlo hostí tvz. Superstudio Designbloku, kde se představují novinky českých a světových výrobců, prezentujících produkty vzniklé ze spolupráce se špičkovými designéry. V levém křídle sídlí Openstudio, kde je umístěno na 148 instalací designérů, studií, škol i módních návrhářů a výběr nejlepších evropských diplomových prací Diploma Selecion. Dále je zde vymezen prostor pro platformu Reflex Stage, která nabídne každý den doprovodný program diskuzí a přednášek.

Colloredo-Mansfeldský palác poskytl prostor speciální výstavě nazvané Manifest.

Fanouškům módy a šperku nabídne inspiraci na 32 módních přehlídek a desítky instalací módních designérů a šperkařů. Zahraniční hosté se na festival sjeli z dvanácti zemí. Hlavní hvězdou letošního ročníku je španělský designér Jaime Hayon, kterého si designoví nadšenci asi nejvíce spojují s netradičními plastikami světoznámé porcelánky Lladró, z nichž některé je na festivalu možné i zakoupit.

„Centrem dění jubilejního ročníku je Designérie, krajina prožitků i her, fantazijní svět v duchu hlavního tématu, kterým je OSLAVA. Letos vznikla podle návrhu architekta Jana Rosického ze studia A69, který pro předchozí ročníky festivalu kreativně zpracoval prostory po celé Praze. Po Grandhotelu Evropa, botelu Neptun nebo Nákladovém nádraží Žižkov vtiskl podobu slavnostní Designérii. Vlajkosláva, kruhová stage, Masaryk, obří klouzačka a interaktivní instalace pro děti i dospělé jsou umístěny v srdci celého Designbloku,” popisuje ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Designblok 2018 - Designerie Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 – Designerie
Foto: e-Newspeak

 

A nám nezbývá si nad tímto výčtem opět povzdechnout, že už Designblok hodně rezignoval na atraktivní a přesto nekonformní místa, a kromě paláce v Karlovce a holešovického „útulku pro sochy“, gró přehlidky pojímá jako „králíkárnu naležato“, tedy uniformní kóje napříč Průmyslovým palácem, kde nikdy nebude možné vytvořit podmínky pro fantazijní svět, který byl neoddělitelnou součástí této přehlídky. Nebo spíš fantazijní svět her umístěný ve středu Průmyslového paláce je obklíčen hradbami z výstavních panelů. Pokud si tedy nechcete to neuchopitelné cosi, co vždy dělalo festival výjimečným, nechat utéct, začněte nejdříve hlavní prohlídkou na výstavišti, odtud popojděte pár kroků do Lapidária, kde vás zasáhne neskutečná interakce historického umění a řemesla s jejich nejmodernější podobou. Odtud si pak zajeďte do Colloredo-Mansfeldského paláce, v němž omšelé tajemno vytváří působivou kulisu pro hru odvážných námětů i moderních materiálů.

Designblok 2018 - Designerie: Maxim Velčovský - Masaryk Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 – Designerie: Maxim Velčovský – Masaryk
Foto: e-Newspeak

 

Redakční tipy

 

Ze Superstudia

Hned u vstupu se můžete probrat hnihovničkou titulů o architektuře, bytovém designu atd., které zde vystavuje a prodává knihkupectví Book Therapy. Jaké je to uvelebit se s oblíbeným titulem v pohodlném křesílku, můžete vyzkoušet v expozici Lucie Koldové a jejích křesel inspirovaných tvarem bramborových lupínků. Na písmenka, aniž by oslňovala, posvítí stolní lampička, kterou podle návrhu stejné designerky vyrobila firma Brokis. Eleganci a vtip má i další kolekce téže značky, Knot, kde čistým oblým tvarům skleněných svítidel dodávají originalitu lana, na nichž jsou stínidla zavěšena. Novinka to ale není, stejná prezentace proběhla na Designbloku před dvěma lety. Vesmír nad hlavou pak evokují zlatavá světla značky Catellani&Smith, jimiž se prezentuje Hagos.

 

Svůj prodejní stánek tu má i známá Vitra. Odnést si z něj můžete podnosy, porcelánové poličky či zmenšeniny slavných sloních stoliček manželů Eamesových.

Máte-li raději adrenalin, pak vaši pozornost bezpochyby zaujme nablýskaný rudý sporťák v expozici značky Renault. S jeho předchůdci se pak můžete důvěrně seznámit na venkovní ploše výstavního areálu. Rapsodií v modrém, plnou prasátek, se představuje nový model legendářní Čezety. Míříte-li raději do výšin, pak tu na vás čeká malé ekonomické letadlo VL3 Evolution od Aeroprague.

Na galerii si můžete prohlédnout avangardní díla Nové galerie, výsledky tiskařských technik, ale i roztomilé dětské hračky a vybavení pokojíčků.

 

Z Openstudia

Na 150 neotřelých návrhů bude soutěžit o vaši přízeň jen uděláte krok do levého křídla Průmyslového paláce. Tradičně si tu můžete vybrat z celé řady autorských šperků od jemných prstýnků po těžké kovové náhrdelníky. Trochu jiný náhrdelník nabízí slovenská značka Abluesky, jejíž expozice je věnována 100 letům České republiky a doslova se jmenuje 100 let spolu. Na modročervené stužce se houpe porcelánový přívěšek ve tvaru Československa. Česko a Slovensko drží pospolu magnet. V prezentaci jsou také hodiny v podobě vrtulníku či drobné objekty inspirované Malým princem.

 

Inspiraci tu načerpáte i ze vztahu designérů k nejběžnějšímu materiálu, jakým je papír. Třeba jednoduchá svítidla, na něž vystačíte s pevnou čtvrtkou. Opět si tu můžete vybrat z široké a doplněné nabídky vyřezávaných přáníček značky Porigami, které se mohou stát působivou svítící vánoční dekorací. Pohrát si s pruhy papíru můžete u stánku S Paper. Stínidlo, jakoby sestavené z bílých růžiček, je dílem šikovných studentů liberecké Střední školy designu interiéru Kateřinky. Téma papír můžeme vztáhnout i na grafiky, akvarely a knihy včetně těch nejkrásnějších českých za uplynulý rok.

Na to, jak je těžké dostat designérské návrhy do reality a k běžným uživatelům, upozorňuje „Čínská zeď“ studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Prezentuje výrobky i šetrné technologie, které jen těžko vzdorují převálcování průmyslovou výrobou.

Designblok 2018 - Openstudio:  China Wall - Alena Lišková: Mint Dream (technologie samoglazurování) Foto: e-Newspeak

Mint Dream (technologie samoglazurování) Foto: e-Newspeak

 

Originální dřevěné hračky, které ale mohou být i dospěláckou dekorací, nabízí značka KUTULU. Série je inspirovaná antikou, kromě trojského koně tu najdeme i pegase, vojáky a kentaury.

Designblok 2018 - Openstudio: KUTULU  Foto: Designblok, oficiální zdroj

Designblok 2018 – Openstudio: KUTULU
Foto: Designblok, oficiální zdroj

 

Tajemno s předzvěstí budoucnosti vryla do svých mís z kolekce SYRIA Anna Banout. Naopak jako z dávné minulosti vyplouvají tvary mís a svítidel z ručního papíru firmy Papyrea.

Designblok 2018 - Openstudio: Anna Banaut - Syria Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 – Openstudio: Anna Banaut – Syria
Foto: e-Newspeak

 

 Z Arthouse

Instalace v Lapidáriu jednoduše musíte zažít. Těžko zprostředkovat virtuálně atmosféru, kterou navozují svítící kolový lustr od Glassbrothers, fosforeskující větve Ronyho Plesla, objekty z obrazových rámů apod. Technologickou zajímavostí jsou bezesporu vázy, jejichž autorka, Karina Marusińska se inspirovala starým čínským porcelánem, ale dekor vytvořila natavením odpadních plastů.

 

 

 Manifest

Velkorysé prostory Colloredo-Mansfeldského paláce si přímo říkají o monumentální instalace. Hned v úvodu se tak představuje hlavní host festivalu Jaime Hayon.  Na pomyslném kolotoči se tu vezou jeho díla, konformější nábytek i eklektické stolky, vázy a samozřejmě plastiky. Osobní přístup k tvorbě popisuje takto: „Design pro mě znamená přinášení kvality a vážné legrace do každého z mých návrhů. Co tím myslím? Není to humor pro humor. Jen chci vnést do života lidí, kteří užívají mnou navržené předměty, potěšení. Také miluji okamžik objevu. Ten se projevuje dvěma způsoby. Za prvé objevuji nové způsoby výroby a možnosti materiálů a za druhé skoro pořád cestuji, a tak se seznamuji s novými kulturami a názory. Ideální potom je, když uživatel mých výrobků skrz ně také objeví něco pro sebe.

Designblok 2018 - Manifest:  Jaime Hayon Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
Jaime Hayon
Foto: e-Newspeak

 

Obdobně bizarní plastiky, ale za použití těch nejběžnějších materiálů jako jsou dřevěné brikety, cihly, kusy mříží apod., vytvořil Michal Strach. Svou expozici nazval Pure Vandalism a chce v ní ukázat, že design je pro něj nástrojem pro kultivaci hmoty. Rozhodně tak vandalem není, ten na vás čeká o kus dál.

Designblok 2018 - Manifest:  Michal Strach - Pure Vandalism Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
Michal Strach – Pure Vandalism
Foto: e-Newspeak

Instalaci jako z vodní říše evokují skleněné stolky HEX a subtilní svítidla, jenž se nad nimi lehce pohupují. Pro deFORM stolky s šestiúhelníkovou základnou vytvořila sklárna BOMMA.

Designblok 2018 - Manifest:  deFORM Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
deFORM
Foto: e-Newspeak

 

Zářivě bílé „kokony“ v zatemnělém prostoru ukrývají šperky ZORYA. Seznámení s nimi si musíte zasloužit svou pozorností.

Designblok 2018 - Manifest:  ZORYA Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
ZORYA
Foto: e-Newspeak

 

Z šera hlavního sálu se blýštivě vynořuje dílo Maxima Velčovského vytvořené ze zlatých plechovek. Jen kousek chybí, aby pohltilo mnohoramenný středový barokní lustr.

Designblok 2018 - Manifest:  Maxim Velčovský Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
Maxim Velčovský
Foto: e-Newspeak

 

V pokoji za sálem se pak ukrývá nejkontroverznější projekt. Petr Babák tu vybízí, abyste si hodili knihou. Pokud nejdříve navštívíte jeho facebook, dovíte se, že primárně má být hod veden směrem na autorovu hlavu, je-li zrovna přítomna. Zda byla přítomna při vymýšlení „projektu“ už je na pováženou. Na svém profilu však autor vybízí nejen k hodu, ale také k četbě nebo ke krádeži knihy. A tak se přimlouvám u všech, kteří mají ke knihám vztah, nebo si jen váží tvorby druhých, aby z místnosti neodcházeli s prázdnou, protože knížky tam nakupené si takový osud rozhodně nezaslouží. Je mi líto, že jsem nezachránila z té hromady zmaru prosící grafiku Ladislava Kuklíka, protože vzpomenu-li si na jeho ženu Michaelu, která dívce na přebalu stála hodiny modelem, mám chuť vyzbrojit se něčím pádnějším a jít si po autorovi hodit. Za pokus, že by se mu mohlo rozsvítit, by to patrně stálo.

Designblok 2018 - Manifest:  Hoď knihou Foto: e-Newspeak

Designblok 2018 –
Manifest:
Hoď knihou
Foto: e-Newspeak

 

Jaký paradox pak nechtěně vzniká v horním patře, kde jsou s velkou výstrahou „Nedotýkat se“ vystaveny na kartonových stolech, jako velká svátost, zahraniční časopisy, které se kdy zmínily o českém designu.

 

 

Praktické informace

Designblok potrvá do 29. října, otevírací doba každý den od 10 do 21 hod. Více informací najdete na webu festivalu.

 

 

Zuzana Ottová

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.