Designblok 2016: Nevšední design z všedních materiálů

Ještě v pondělí 31. října do 21 hodin mají všichni milovníci designu i dobrých nápadů možnost přesvědčit se co nového letos vyšlo z designérských studií a firem zaměřených na kvalitní design. Kromě ukázek promyšlených návrhů a precizních realizací si mohou odnést i nejednu inspiraci jak vytvořit z těch nejobyčejnějších materiálů jako je papír a ryze praktických předmětů neobyčejný nábytek, osvětlení či dekorace.

Designblok 2016 vizuál_detail Oficiální zdroj: Designblok

 

 

Po letech, kdy se na necelý týden své každoroční existence Designblok stěhoval vždy do neotřelých a většinou i jindy nepřístupných prostor, se zabydlel v tradičním výstavním prostoru, který se letos stal opět Centrálním místem pro osmnáctý ročník. Situováním do Průmyslového paláce na holešovickém výstavišti tak sice přišel o svou originalitu i jedinečnou atmosféru a jednotlivé expozice o intimnost i jistou míru tajuplnosti, ale dobrý design se neztratí ani na tak rozlehlé ploše přes 10 tisíc m2, jakou střední hala i obě křídla Průmyslového paláce dohromady představují.

V Superstudiu Designbloku umístěném v pravém křídle tradičně prezentují své novinky z oblasti nábytku, bytových doplňků a svítidel prestižní české i zahraniční značky, firmy a výrobci. V Openstudiu, jakési kreativní laboratoři designu, se prezentují především prototypy a produkty bez komerčního výrobce včetně prací studentů uměleckých škol. Krajina zážitků nazvaná Designérie nabízí seznámení s designem tou nejpříjemnější a nejefektivnější formou – hraním, zábavou. Nudit se tu nemohou ani děti, ani dospělí. Posledním místem, kde se lze na Výstavišti setkat s designem je Lapidárium. Instalace  mezi zástupci historie, umění i řemesel, tedy řečeno současným jazykem i středověkého designu. Designbloku se tradičně účastní také desítky galerií, showroomů a pop-up shopů po celé Praze.

 

 

Klasika v novém kabátě

Designblok je bohatou směsí nápadů, přístupů jak k návrhům, tak k samotnému zpracování. Vždy tu vedle sebe stojí tradiční design, často však použitý trochu jinak, než ho známe, předměty denní potřeby či spíše spotřeby přetvořené na originální bytová zařízení, doplňky a v neposlední řadě i šperky či oděvy. Designéři tu prezentují jak své žhavé novinky, tak návrhy, které už bylo možné vidět během roku na jiných přehlídkách designu. Pak jsou tu studenti, kteří asi vždycky překvapí svým přístupem, designem, který není svázán žádnými pravidly vyjma těch fyzikálních. Designblok prostě jako každý rok zaujme, rozšíří obzory, nabídne inspirace, ale i zábavu. Protože i přes to, že se stal největší akcí svého druhu u nás, se naštěstí nebere až tak smrtelně vážně, nebo minimálně někteří z vystavujících a vždy ho okoření dostatečnou dávkou vtipu a nadsázky.

 

 

Eldorádo

Pokud vstoupíte do designového dění na výstavišti středem rozprostře se před vámi skutečné centrum zábavy a her. střední část Průmyslového paláce Designbloku doopravdy sluší. Výborně si spolu rozumí. Letošní instalace si o takový velkolepý prostor vysloveně říkala nebo viděno obráceně, odhalila monumentálnost střední haly, která při jiných akcích bývá spíše spojnicí mezi oběma křídly, tak nějak vyplněnou pár stánky. Autoři návrhu totiž vyhnali instalaci do výšky a tím názorně ukázali jakým objemem prostor pod věží disponuje.

Designblok 2016: Věž Martina Foto: e-NDesignblok 2016: Věž Martina Foto: e-Newspaek ewspaek

 

Děti ani dospělí se tu určitě nenudí a spokojen by byl i první propagátor tělovýchovy v Čechách – Miroslav Tyrš. Ze stropu tu visí houpačky, všude kolem je rozmístěno klasické tělocvičné nářadí, vystoupat se dá po obří prolézačce až na ochoz haly. Je tu i ring volný, dětská autíčka, rybníček s nafukovacími lodičkami atd. A nad tím vším rozkvetly obří Slunečnice Maxima Velčovského, sestavené z obyčejných kbelíků.

Designblok 2016: Maxim Velčovský - Slunečnice Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Maxim Velčovský – Slunečnice
Foto: e-Newspaek

 

Pojďme se rychle proběhnout výstavními prostory a přiblížit si pár tipů jako pozvání na poslední hodiny letošního Designbloku.

 

 

Sádra, která klame tělem

Výrobce svítidel ECO-DESIGN přestavil, kromě odborníky i laickou veřejností oceňovaných asymetrických svítidel designérky Jany Hejdové i novinku v oblasti sádrových svítidel, pro něž jeho designéři a technologové připravili nové povrchy EKOLIT. Originální svítidla v mramorovém designu v hladkém (leštěném) či strukturovaném provedení jsou lehčí než z pravého kamene a samozřejmě i cenově výhodnější jak pro výrobce, tak pro konečného zákazníka. Vybírat můžete nově svítidla i v úpravě se štukovými povrchy ve variantách jemný, hrubý nebo kartáčovaný štuk. Od pravých materiálů jsou skutečně k nerozeznání.

Designblok 2016: vzorník sádrových povrchů - mramor a štuk svítidel EKOLIT od ECO-DESIGN Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: vzorník sádrových povrchů – mramor a štuk svítidel EKOLIT od ECO-DESIGN
Foto: e-Newspaek

 

 

 

V hlavní roli papír

Originální šperky, svítidla, ale i přání, která mohou nahradit třeba vánoční dekoraci ze svítících domečku nebo andělských křídel, jsou vyrobeny z toho nejobyčejnějšího materiálu z obyčejných – z papíru. Jeho vlastnosti jim kromě snadné manipulace i vizuální lehkosti propůjčují netušenou eleganci a čistotu stylu.

Designblok 2016: Stínidlo od Lampshado Designblok 2016: Stínidlo od Lampshado Foto: e-Newspaek Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Stínidlo od Lampshado
Foto: e-Newspaek

 

 

 

Garsonky pro ptáčky

Ano, řeč je o příbytcích pro naše opeřené sousedy v zahradách i parcích. Ve spolupráci s ornitologem je jako skládačku samozřejmě z ekologického materiálu, kterým je v tomto případě povětrnostním podmínkám přizpůsobená Resysta, vždy pro konkrétního pěvce navrhli designéři Adriana Kováčová a Matúš Opálka. V rámci projektu připravili i přehledný manuál s malým atlasem ptáčků a informacemi jak budku správně instalovat a coby pronajímatel i o svou malou nemovitost správně pečovat, aby se v ní okřídlencům dobře bydlelo s celou rodinou. Ve skladných krabičkách si je můžete na Designbloku zakoupit.

Designblok 2016: Garsonky Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Garsonky
Foto: e-Newspaek

 

 

V mechu a kapradí

Příroda je jedním z jmenovatelů, který spojuje vystavovatele, potažmo jejich expozice z nejrůznějších oblastí designu. Les, mech, stromky, bambusárium, budky z kmenů to vše patřilo k instalcím, které tvoří protiváhu těm minimalistickým. Ptačí budky odkazují na motivy na svetrech, v mechu je dobře postaráno o šperky, zahrada, na níž se lze podívat z několika typů dřevěných oken, odkazuje na spojení materiálu a jeho přírodních zdrojů.

 

 

Móda psaná krví

Pětidenní happening pod názvem Fast of last připravila jako svou letošní prezentaci studentka ateliéru Design oděvu a obuvi, doc. Liběny Rochové na UMPRUM Lenka Vacková. Autorka si v roli zákazníka nechává tělo potetovat logy známých módních značek. Namísto tetovacího pigmentu však používá krev jako protest proti faktu, že za naší marnivost někdo jiný doslova platí vlastní krví. Tetování tak má podobu trička opatřeného logy nadnárodních společností reprezentujících stále rostoucí konzumní styl. Proč tričko? Je jako jiný kus oblečení naší druhou kůží, která nás má chránit, ne ubližovat. Stopy po krvi zmizí, stejně tak, jak věří autorka, i tento trend.

 

 

Pantonovo piáno

Nejen ve střední hale, ale i v v Superstudiu je dopřáno hrát. Švýcarská značka Vitra na Designbloku představuje interaktivní instalaci z ikonických Panton Chairs. Z třinácti židlí vytvořila pomyslnou klaviaturu, kde každá ze židlí při dosednutí vydává tón jedné klavírní oktávy. Interaktivní instalaci vytvořili oceňovaní designéři Jan Plecháč a Henry Wielgus.  

Designblok 2016: Vitra pantones Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Vitra pantones
Foto: e-Newspaek

 

Vnější část instalace pak upozorňuje na aktuální problém nelegálního kopírování ve světě designu a názorně ukazuje návštěvníkům jak poznat originál slavné židle od laciného padělku.

Designblok 2016: Vitra pantones - jak poznat originál Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Vitra pantones – jak poznat originál
Foto: e-Newspaek

 

 

 

Setkání na časové přímce

Na pomezí umění a řemesel se v Lapidáriu Národního muzea setkávají díla známých i neznámých umělců i řemeslníků středověku a novověku s těmi, které vytvořili designéři z pohledu historie jen před kratičkou chvílí. I zde, i když v mnohem nenápadnější podobě, si výstavní prostor pro sebe „ukradl“ absolutní vítěz letošního ročníku přehlídky designu Maxim Velčovský. Světelná instalace z křišťálových lebek a kostí nese příznačné pojmenování Memento Mori.

Designblok 2016: Maxim Velčovský - Memento Mori Foto: e-Newspaek

Designblok 2016: Maxim Velčovský – Memento Mori
Foto: e-Newspaek

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.