Den Architektury 2014: Do ulic, mezi domy

První říjnový víkend probíhá v 52 českých a 3 slovenských městech celorepublikový festival, který se koná u příležitosti Světového dne architektury. Nabídne bezprostřední a autentický zážitek s architekturou, jejími tvůrci, teoretiky, fanoušky i kritiky. V plánu je celkem 115 akcí – procházek vedených architekty, historiky či teoretiky architektury mladé a střední generace. V Praze, Plzni a Brně a Lomnici nad Popelkou organizátoři připravili unikátní exkurze do jindy nepřístupných interiérů – s názvem Hurá dovnitř. Všechny procházky a výpravy jsou zdarma.

 Den architektury Oficiální zdroj: NG Praha

 

Svou atmosférou připomíná festival spíše sousedské setkání. Pro zájemce o architekturu, kteří vyrazí do ulic a mezi domy, čeká více než stovka akcí různorodého charakteru. Jedním z letošních témat jsou sídliště – historie jejich vzniku, současný stav i vyhlídky do budoucna. V Praze se můžete ponořit mezi paneláky na Pankráci či na Proseku a v Dáblicích. Vycházka po sídlištích je připravena také v Litoměřicích či v Brně na Lesné. Část programu zamíří také po stopách průmyslového dědictví, například v Bystřici pod Hostýnem, Jeseníku, Lomnici nad Popelkou či Ústí nad Labem. Ani cyklisté nepřijdou zkrátka – v Praze se mohou vydat po trase tunelu Blanka, v Jablonci po uměleckých dílech druhé poloviny 20. století, v Roztokách u Prahy po rodinných domech.

 

Architektura aktivně

Součástí programu jsou workshopy pro děti a rodiče o architektuře a městském prostoru uvnitř architektonicky významných budov , které navazují na série vzdělávacích programů o současné architektuře s architekty pro děti a studenty MŠ, ZŠ a SŠ – Architektura do škol. V kině Světozor jako novinka letošního festivalu proběhnou projekce filmů o architektuře a veřejném prostoru.

Více info na: www.denarchitektury.cz

 

Den architektury ve Veletržním paláci – 5. října

14.45 Komentovaná prohlídka prezentace Polštářový dům architekta Zdeňka Fránka
s jeho autorem a s kurátorem Jakubem Potůčkem

16.00 Prohlídka Veletržního paláce, skvostu funkcionalistické architektury,
včetně jeho jindy veřejnosti nepřístupných částí s kurátorkou Radomírou Sedlákovou

14.00 – 16.30 Workshop Otisk do prostoru pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost
inspirovaný Polštářovým domem architekta Zdeňka Fránka a vedený Šárkou Matouškovou a Michaelou Trpišovskou.

 

Zdroj: OS Kruh, NG Praha

1 komentář

  1. Odpovědět

    No nevím, jestli by mě zajímaly zrovna sídliště, tak snad tam bude krom toho i něco více kreativního :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.