Co si s sebou zabalit na dovolenou

 

Stojíte před otevřeným kufrem a přemýšlíte, jak do něj vměstnat všechny „nezbytnosti“ třeba na dovolenou u moře. Dumáte nad tím, kolik párů bot si vzít, jestli tam užijete lodičky na vysokém podpatku, zda si přibalit aspoň dvoje žabky pro případ, že jedny ztratíte. Obvyklé ženské dilema, u něhož vám vaše drahá polovička vysvětluje, že tam nejedete na módní přehlídku a jedny staré sandály vám přeci musí stačit. Nabízíme vám malého průvodce “balením“, který vám tuto nezbytnou část cestování usnadní.

Jak zabalit kufr na dovolenou Foto: CCC, oficiální zdroj

 

Ať jedete na Mácháč nebo Maledivy, vždy je dobré balit s rozvahou a u každého páru oblečení, které si chcete zabalit si pro sebe říct: „Skutečně to na ten týden potřebuji?“ Praktické pravidlo je vzít si ze svého šatníku od každého trochu, samozřejmě s ohledem na to, jedete-li do hotelu nebo pod stan. V prvním případě dejte do kufru jedny pěkné vzdušné šaty, dvoje kraťasy, světlé a tmavé tričko, pro letní večery lehký svetýrek a pro případ náhlé změny počasí jedny džíny a lehkou nepromokavou bundu. Pod stan, do českých luhů a hájů nebo na sever buďte co se letního oblečení obezřetnější a přibalte mikinu, tepláky, které využijete za chladných nocí i na spaní. Pokud se vše v kufru nebo batohu příliš nahromadí, opět si u každého kusu řekněte: „Opravdu ty večerní šaty na dovolené v Chorvatsku unosím?“ Nezapomeňte si také vzít jednu velkou praktickou tašku nejlépe na zip a přes rameno, která se bude hodit jak na pláž, tak na nákupy. Na cestování je ideální a bezpečná.

 

Kolik párů si vzít?

A nyní se dostáváme k nejtěžšímu rozhodování, jaké boty si vzít? Obuv na rozdíl od oblečení zabere v kufrech více místa, takže byste měly být při balení velice střídmé. „Na klasickou letní dovolenou dámám bohatě postačí tři páry bot. Jedny pohodlné plátěné na delší vycházky, jedny kvalitní plážovky, které se v horkém písku hned nerozpadnou. Chybět by vám také neměly otevřené slušnější boty, ideální na večerní zábavu“, vysvětluje Veronika Sajdoková z CCC. Pokud si chcete na dovolenou vzít své oblíbené balerínky, přibalte si k nim také speciální “balerínkové“ ponožky. Chodit na boso je sice někdy příjemné, ale ve velkém vedru se nohy snadno zapaří a dělají se puchýře a s ponožkami tomu snadněji předejdete. Nezapomeňte si ve vašich kufřících udělat také místo pro foot deodorant, který osvěží vaše nohy. Čím jižněji pojedete, tím za něj budete vděčnější.

 

Vsaďte na nemačkavý materiál

Je dobré si brát materiály, které jsou lehké a skladné a příliš se nemačkají. Trávit dovolenou žehlením asi není to nejpříjemnější. Do teplých krajů a na sport savé přírodní materiály nebo přímo tzv. funkční oblečení. Pokud chcete být in, tak si pořiďte dovolenkovou garderobu v mátově zelené barvě nebo korálové, které hrají letos módní prim. „Svůj úspěch také slaví návrat kalhot s vysokým sedem, které ve 40. letech proslavila herečka Katharine Hepburn. Tyto kalhoty jsou ideální na delší cesty, protože jsou velice pohodlné a vzdušné. Letos je také populární květinový motiv, který je na dovolenou k moři jako stvořený. A hlavu si před sluníčkem si nezapomeňte zakrýt moderním slaměným kloboučkem,“ dává tip Monika Janotová z Gate.

 

Zdroj: CCC, Gate

2 komentáře

    • vianka on 14.8.2014 at 14:23

    Odpovědět

    Tak já už mám sice dovolenou za sebou, ale balení nebylo nijak náročné. Můj muž dělá tyto věci rád, takže mi stačilo, nachystat si pár hadříků, troje botky a on všechno zabalil a připravil. Na letišti jsme zjistili, že dokonce máme rezervu, naše zavazadla celkem vážili 54 kg, jsme čtyři, takže věcí opravdu nebylo mnoho. Nokdy nezapomínám na lékárničku a i letos se mi to vyplatilo! Klobouk jsem sice žádný nebalila, ale manžel mi v Řecku hned jeden koupil, takže jsem byla chráněná během celého pobytu! Všechny věci, které jsem měla jsem unosila, takže navíc opravdu nic nebylo. A stejně tak u dětí a manžela. Prostě jen to nejnutnější.

  1. Odpovědět

    Viděl jsem jedno video na youtube, kde si nějaký chlap zabalil do takového menšího cestovního batůžku věci na dva týdny. Tak se tím teď řídím, a balím se podle něj. Trička, spodní prádlo, a všechno ostatní. Ale pokaždé si s sebou raději beru ještě několik párů ponožek navíc, protože rezervní ponožky se hodí vždycky :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.