Čí je moje dítě?

Otázku, která se může z nejrůznějších důvodů stát noční můrou prakticky každého rodiče, si tentokrát položili filmaři. Nezůstalo jen u základní otázky, přibyly otazníky, které pochybnost biologického rodičovství nastolí, ale rovněž možností, jež současná věda v oboru genetiky může nabídnout k jejich zodpovězení. A také jak genetické testy rodičovství proměnily české zákony. Výsledkem je film Čí je moje dítě, který má ve čtvrtek 17. dubna premiéru v soutěžní sekci festivalu Academia Film Olomouc.

cijemojedite

Dnešní genetika umožňuje, aby si každý otec a případně i matka mohli svoje pochybnosti nechat potvrdit nebo vyvrátit s téměř stoprocentní jistotou. Jak tato možnost ovlivní rodinný život a vztahy s okolím? Bude muž na partnerku méně žárlit, když se dozví, že mu věda poskytuje exaktní důkazy? Proč vůbec muže otázka biologického otcovství trápí, jak s tím souvisí žárlivost, jak si partneři ve vztahu zajišťují vzájemnou věrnost a jakou v tom všem hrají roli geny? Je rozdíl mezi přístupem k vlastním dětem a dětem adoptovaným?
Odpovědi z pohledu evoluční biologie přináší dokument Čí je moje dítě, který je pilotním dílem cyklu Člověk, to je věda, který nyní tvůrci připravují. Natočen byl v koprodukci České televize, Produkce Radim Procházka a firmy Vernes. Jeho vznik podpořila Univerzita Palackého v Olomouci.

 

Názorný příklad

Film na konkrétním případě biologické příbuznosti jedinců z mnoha úhlů pohledu prozkoumává, jak znalosti současné vědy ovlivňují lidské chování. Vědci v čele s evoluční psycholožkou Kateřinou Klapilovou nejen vysvětlují genetické principy fungování člověka, ale ukazují také několik konkrétních výzkumů. Například experiment prokazující lidskou žárlivost.

Iniciátorem filmu byl publicista a producent Zdeněk Holý, který napsal scénář a dohlížel společně s vědci na odbornou správnost. V České televizi se jeho nápadu ujala kreativní producentka Martina Šantavá. Film režírovali Marek Duda a Radim Procházka (mj. Drnovické catenaccio), a svůj počin vysvětlují takto:„Chtěli jsme natočit žánrový film. V Česku se výpravné populárně-naučné filmy téměř netočí, a tak jsme se poohlédli po zahraničních vzorech. Zkusili jsme tenhle oblíbený žánr natočit o výzkumech českých vědců, které mají když ne světovou, pak přinejmenším mezinárodní úroveň.“

 

Trailer k filmu

 

Synopse

Žánr: populárně-naučný film
Stopáž: 52 min.
Formát: HDCAM
Premiéra: 2014

Režie: Marek Duda, Radim Procházka
Komentář: Kryštof Hádek
Kamera: Jakub Halousek
Střih: Hedvika Hansalová
Hudba: Forma
Zvuk: Filip Slavík
Producenti: Radim Procházka, Zdeněk Holý, Martina Šantavá
Podpořily: Univerzita Palackého Olomouc, Academia Film Olomouc

 

 

Zdroj: © ČESKÁ TELEVIZE, PRODUKCE RADIM PROCHÁZKA, VERNES

1 komentář

    • Denisus on 2.8.2017 at 11:10

    Odpovědět

    Dobrý den,

    kompletní informace o testech otcovství najdete zde – https://www.genomia.cz/cz/pruvodce-otcovstvim/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.