Centrum pro seniory RoSa oslaví rok benefičním večerem s Lucií Borhyovou a Jenovéfou Bokovou

Benefičním večerem oslaví 31. března Rezidence Rosa rok svého provozu. Pestrý kulturní program vyvrcholí speciální dražbou obrazů a fotografií od různých autorů.  Vydražená částka pomůže kulturnímu a vzdělávacímu Centru RoSa při realizaci dalších projektů určených seniorům i široké veřejnosti. Seniory přijde do jejich domu v Praze 8 – Kobylisích podpořit mj. moderátorka Lucie Borhyová, která rovněž věnuje obraz do charitativní dražby, hudebnice Jenovéfa Boková jim zahraje na housle.

Rezidence RoSa Foto: RoSa, oficiální zdroj

 

„Celý náš tým stálo hodně úsilí vybudovat rezidenci pro seniory trochu jinak, než je u nás obvyklé. Bezpečný domov pro ty, kteří to potřebují a navíc komunitní centrum, kde se prolínají generace – to vše tady funguje a my jsme za to rádi. Díky tomu můžeme vymýšlet nové služby a věnovat se tak nejen volnému času seniorů, ale i celých rodin. Nyní připravujeme odlehčovací službu Senior hotel a začali jsme vyhledávat nové lokality pro další projekt RoSa,“ prozrazuje Anna Ježková, zakladatelka Rezidence RoSa.

 

Benefiční večer odkazuje na aktivity Centra RoSa

Slavnostní večer začne v 19. hodin. „Na koncertu, jehož záštitu převzala místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová, zazní árie Wolfganga Amadea Mozarta, které připomenou 260 let od jeho narození. V druhé polovině uslyší hosté šansony Edith Piaf,“ upřesňuje program Marta Dietrich Dvorská, ředitelka Centra RoSa.

Na housle zahraje hudebnice a herečka Jenovéfa Boková, která se stáří rozhodně nebojí. Kolem mně je mnoho starších lidí s mladou duší! A to je to krásné a to, co bych chtěla v sobě taky najít, až budu v tomto věku! Uvědomit si, že to nekončí, ale že si konečně naplno můžete užít to, že jste už zkušení, nic Vás tak nerozhodí a můžete dávat rady mladším,“ svěřuje se s pocity Jenovéfa Boková a jedním dechem dodává: „Stáří není datum našeho narození, všechno je to jen v hlavě!“

Během večera bude možné ve speciální aukci zakoupit obrazy i fotografie známých i méně vyhlášených autorů. Dražit se budou také skvostné zajímavosti. Například fotografie kameramana Martina Šece, který v tuto chvíli točí pohádku Anděl Páně 2, nebo plátno moderátorky Lucie Borhyové s názvem Cyklus štěstí, které do dražby věnovala.

„Maluji od malička, vždy mne výtvarné umění zajímalo, avšak věnuji se mu pro vlastní potěšení. Kreslení a malovaní mne baví a naplňuje,“ upřesňuje Lucie Borhyová, která se problematikou seniorů zabývá dlouhodobě a podporuje dříve narozené návštěvami přímo v jejich domovech. „Myslím si, že si každý zaslouží stárnout důstojně, že by se seniorům měla věnovat stejná péče jako mladé a střední generaci. Právě proto jsem se rozhodla věnovat tento obraz – aby seniorům dodal pozitivní motivaci k tomu, aby se snažili žít plnohodnotný život, nevzdávali se a byli silní, aby přemýšleli a snažili se žít jako například v jižních státech Evropy – kde mají důchodci úplně jiný styl přemýšlení a žijí život naplno,“ doplnila Lucie Borhyová.

 

 

 

 

Obyvatelé RoSy už bydlí v Kobylisích rok

Centrum a dům seniorů Rezidence Rosa otevřel své brány před rokem. Dnes nabízí pouze poslední byty. Obývají ho senioři i mladší klienti, kteří jsou odkázaní na částečnou péči. Jde o aktivní lidi, kteří chtějí mít na dosah služby 24 hodin denně z různých důvodů. Unikátem je i to, že zde mohou bydlet se svými domácími mazlíčky. Kromě toho je v Centru RoSa denně čekají zajímavé aktivity, které pravidelně zapojí celou rodinu i veřejnost. Nechybí mimo jiné vzdělávací programy, zdravotní cvičení, poradenství pro seniory i tvůrčí dílny.

 Benefiční koncert Rosa - plakát Oficiální zdroj: RoSa

 

Program Benefičního večera

 

část – mozartovská

Zora Šecová – klavír /W. A. Mozart – Sonáta G-dur číslo 5

 

 

Šárka Malínková /W. A. Mozart

Árie Zuzanky: Figarova svatba „Deh vieni,non tardar …“

 

 

Jiří Poláček /W. A. Mozart                         

Árie Hraběte: Figarova svatbaHai gia vinta la causa..“

 

Šárka Malínková a Jiří Poláček /W. A. Mozart                                           

Duet Giovanniho a Zerliny: Don GiovanniLa ci darem la mano…“ Duet Papageny a Papagena: Kouzelná flétnaPa pa pa…“

Klavírní doprovod: Karel Prokop

 

Jenovéfa Boková – housle

  

Magdalena Ochmanová – klavír

  1. A. Mozart: Houslový koncert číslo 3 G-dur první věta Allegro

 

část – obrazová  (dražba)

 
část – šansonová

Hana Seidlová – zpěv

Pavel Bělík – klavírní doprovod

 

Lampa (P. Vrba – B. Ondra)

 

 

Suchý – Šlitr

Blues o stabilitě

Barová lavice

 

 

Písně Edith Piaf

Padam… Padam

Hymna lásky

Milord

 

 

Horáček – Hapka

Zázrak (z lyrikálu Kudykam)

 

 

Co říkají obyvatelé RoSy po roce v novém domově:

Bála jsem se, že půjdu do domova důchodců, protože jsme slyšela různé zkazky… Ale tady je to úplně o něčem jiném! Když se mě ptají: „Jak se vám tady líbí, jaké to tady je?“, tak já povídám: Přijďte se podívat. Stačí, když se rozhlédnete kolem! Už jenom to prostředí. Vzorná péče, všichni vstřícní a tolik kultury! Nikam jinam už bych se nestěhovala.“

paní Blanka, 90 let

 

Doma jsem byla sama. Tady se pořád něco děje. A všichni jsou tu tak milí!“

paní Božena, 78 let

 

Zpočátku se mi stýskalo a připadala jsem si jako v luxusním hotelu. Po roce už jsem tu doma. A jsem tady velice spokojená. Neměnila bych.“

paní Magda, 76 let

 

Když nechci být uzavřená ve své skořápce, tak mohu vyjít ven a mám tady možnost přátelsky si popovídat se sousedkami. A hlavně – ten kulturní život! To jsem dřív neměla. Předtím jsem měla jenom tu televizi. Tady mám pocit, že se rozvíjíme. Jsem tu šťastná. Mám tu tolik možností! Ani je všechny nestačím využít. Nikam jinam bych nechtěla.“

paní Jitka, 75 let

 

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz.

 

Zdroj: RoSa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.