Celosvětový svátek archeologie v Náprstkově muzeu

Národní muzeum zve na sobotu 21. října 2017 všechny zájemce o archeologii do Náprstkova muzea, kde bude v rámci čtvrtého ročníku Mezinárodního dne archeologie připraven zábavný program. Letošní ročník se zaměří na poznávání  starověkého i  současného Súdánu. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky, diskuse, ochutnávky gastronomických specialit tradiční súdánské kuchyně a zajímavé workshopy. Vstupné na akci je zdarma.

Náprstkovo muzeum Foto: Vaněk/Národní muzeum

Náprstkovo muzeum
Foto: Vaněk/Národní muzeum

 

V Náprstkově muzeu budou prostřednictvím tří krátkých přednáškových cyklů prezentovány nejnovější výzkumy v súdánském Wad Ben Naga, problémy archeologických výzkumů v Súdánské republice i kontakt současného Súdánu s jeho historií.

První přednáškový cyklus představí výsledky nejnovějších archeologických výzkumů Národního muzea na starověké lokalitě Wad Ben Naga, antropologický výzkum kosterních pozůstatků odhalující neduhy starověkých obyvatel tohoto místa a vývoj keramické produkce v Núbii, vyhlášené svou neobyčejnou zdobností. Druhý cyklus návštěvníky seznámí s metodologickými problémy, kterými se v současnosti súdánská archeologie zabývá. Témata přednášek přiblíží postupné mizení starověkých památek, jejich ochranu, způsoby vědecké práce s lidskými pozůstatky a v neposlední řadě možnosti laboratorní analýzy núbijské keramiky.

Oslavy zakončí beseda s polárníkem, spisovatelem a režisérem Petrem Horkým o cestě do Súdánu a přípravě dokumentárního filmu „Dobrodružství archeologie“.

Zábavný program bude připraven také pro děti. V průběhu workshopů „Archeologem v Súdánu“ mohou zažít jedinečný pocit z objevu artefaktu a vyzkoušet si i způsob jeho následné dokumentace. Připravena bude nálezová situace a nástroje používané archeology při archeologickém odkryvu.

 

Program Dne súdánské archeologie

 

Okénko do světa (3.patro)

10.00–11.00 Cyklus krátkých přednášek: Nejnovější výzkumy v súdánském Wad Ben Naga

10.00   P. Onderka: Chrám bohyně Mut ve Wad Ben Naga

10.15   G. Jungová: Pohřebiště ve Wad Ben Naga

10.30   J. Honzl: Keramická produkce starověké Núbie

 

11.00–12.45 Archeologem v Súdánu – workshopy nejen pro děti

 

13.00–13.45 Cyklus krátkých přednášek: Archeologický výzkum v Súdánské republice

13.00   V. Vrtal: Zánik starověkých památek aneb záchranné výzkumy v Súdánu

13.15   G. Jungová: Analýza kosterních pozůstatků a její etický aspekt

13.30   J. Honzl: Nové metody analýzy keramiky

 

14.00–15.15 Archeologem v Súdánu – workshopy nejen pro děti

 

15.30–17.00 Cyklus krátkých přednášek: Kontakt současného Súdánu a jeho historie

15.30–16.15    Přednáška Petra Pelikána Starý a nový Súdán

16.15–17.00    Beseda s polárníkem a režisérem Petrem Horkým o cestě do Súdánu a přípravě dokumentu Dobrodružství archeologie

 

Café Malawi – nádvoří muzea (10.00–17.00)

V průběhu dne bude k dispozici káva připravovaná podle tradičních súdánských postupů a nabídka současné súdánské kuchyně.

 

Vstupné na  archeologický program je zdarma.

 

Zdroj: Národní muzeum

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.