Čas turistiky, pikniků a klíšťat

Sezóna klíšťat je poměrně dlouhá, trvá od března do listopadu. Jejich výskyt se však stupňuje s vlhkým a teplým počasím. Potenciálnímu nebezpečí, které klíšťata představují pro člověka, ale i všechna zvířata, je dobré předcházet. O nenáviděném členovci navíc koluje řada mýtů, stejně tak o jejich odstranění. Ideální je samozřejmě klíště vůbec nechytit, a pokud ano, vědět, co s tím.

Vycházka do přírody Foto: e-Newspeak

 

Nebezpeční paraziti se začínají objevovat s teplejším počasím na jaře. Jejich domovem jsou vysoké trávy a křoví. Proto je třeba obezřetnosti nejen na turistice, ale i na vlastní zahradě, kde zelený trávník láká k poležení nebo chození naboso, při pikniku, sportu nebo procházce parkem. Nevyskytují se jenom v nížinách, můžete se s nimi setkat i v horských oblastech, tedy po celé České republice. Mezi rizikové oblasti každoročně patří: jižní Čechy, Šumava, okolí Prahy, Posázaví, Bruntálu a Brna, Plzeňsko, Opavsko a Podyjí.

Dospělá klíšťata se ukrývají v trávě nebo na nízkých keřících, kde uchycena za zadní nohy čekají na procházejícího člověka či zvíře. Jakmile se člověk klíštěte dotkne, to se okamžitě reflexivně přichytí a zakotví v kůži. Chytit jej může i pes nebo kůň, proto nezapomínejte pročesat srst vašeho miláčka po návratu z procházky.

Klíště obecné není jen hmyz sající krev, který může přenášet nebezpečné nemoci – lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Mezi počáteční příznaky lymské boreliózy patří zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka. Pokud je nemoc zachycena v ranním stádiu, dá se léčit antibiotiky.

Nebezpečnější je klíšťová encefalitida, protože napadá mozek a mozkové blány. Může mít těžký průběh, spojený s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací nebo poruchami motorické koordinace. Toto onemocnění může zanechat trvalé následky.

 

Jak správně odstranit klíště

Není třeba dát na pověry o pomalém točení klíštěte v protisměru hodinových ručiček nebo udušení olejem. Při točení totiž můžete nechtěně odtrhnout hlavičku od těla a tím zkomplikovat jeho úplné odstranění. Když se vám to nepodaří, hrozí totiž zvýšené riziko nákazy.

Správné řešení bývá většinou to nejjednodušší. Klíště vytáhněte pinzetou, kterou ho uchopíte co nejblíže kůži a kývavými pohyby pomalu vytáhnete. Ranku po vytažení klíštěte ihned vydezinfikujte, nejúčinnější je jód. Nezapomeňte se vytaženého klíštěte zbavit, nejbezpečněji spláchnutím do WC.

 

Ochrana před klíšťaty

Nejlepší je prevence. Můžete podstoupit očkování, díky němuž si tělo vytvoří účinné protilátky proti klíšťové encefalitidě, což je v současnosti jediná účinná ochrana, i když tak, jako každé očkování není stoprocentní jistotou. Pro organismus však  představuje zátěž, kdy problém může představovat zejména pro alergiky. Nelze ho také aplikovat těhotným a kojícím a dětem do jednoho roku. Nevýhodou očkování je nutnost přeočkování, neboť – ochrana očkováním vydrží maximálně 3 až 5 let podle typu vakcíny.

Ať už jste očkovaní nebo ne, při pobytu v přírodě byste se měli chránit vhodným oblečením – pevnou obuví a dlouhými kalhotami, ideálně z hladké látky s gumou přes kotník. Při procházce lesem nebo při houbaření je třeba volit hladké oblečení i pro vrchní část těla a hlavu chránit čepicí nebo šátkem.

Pokud vlastníte zahradu, udržujte trávu krátkou a nenechávejte nikde nepropustné houští. Stříhejte větve stromů a keřů visící k zemi. Samozřejmě, nejde-li o rostlinu, jíž byste zničili okrasný vzhled.

V bezpečí budete, pokud použijete kvalitní repelent. Vybírejte ty s dlouhodobým účinkem a nezapomínejte je aplikovat na kůži i oblečení.

 

Repelenty PREDATOR

Jednou z účinných novinek je řada repelentů PREDATOR. Kromě klíšťat chrání i před dalším obtížným savým hmyzem.

 

PREDATOR OUTDOOR Impregnace

Účinný repelent 3v1 s voděodolným, hubícím a hmyz odpuzujícím účinkem. Výrobek je testován při dlouhodobém pobytu v přírodě lesními dělníky, cestovateli i rybáři. Odpuzuje, paralyzuje a hubí komáry, klíšťata, mouchy, muchničky, ovády, tiplíky i další hmyz, vyskytující se běžně v přírodě.
Aplikuje se na oděv, obuv, celty, stany, spací vaky nebo moskytiéry, které současně impregnuje. Outdooroví nadšenci určitě ocení i fakt, že je ideální pro  impregnaci kvalitních materiálů s funkční membránou typu Goretex, Sympatex nebo Klimatex.

Přípravek Repelent PREDATOR OUTDOOR Impregnace je určen k dlouhodobé ochraně i v extrémních podmínkách, kde podle vyjádření výrobce spolehlivě působí až 28 dní a to i po vyprání. Jeho účinek potvrdily rozsáhlé testy SZÚ Praha, ale také nezávislé testování jedinců přímo v terénu. Výrobek není určen k aplikaci na pokožku, není parfémován.

Je vhodným pomocníkem pro cestovatele a všechny, kteří mají rádi pobyt v přírodě a  kempování. Stejně jako pro ty, kteří se při práci pohybují v přírodě, tedy pro zemědělce, lesní dělníky atd.

V balení 200 ml ho zakoupíte v lékárnách, hypermarketech i drogeriích za doporučenou cenu 179.90 Kč.

Repelent PREDATOR OUTDOOR  Impregnace  Foto: Vitar, oficiální zdroj

 

PREDATOR FORTE 

Přípravek byl testovaný proti klíšťatům a komárům v místech jejich extrémního výskytu u nás, takže se na něj můžete spolehnout. Dokáže účinkovat po dobu 6 hodin od aplikace a pokud jste v přírodě déle, doporučuje se použít opakovaně. Repelent ve spreji snadno rozptýlíte na oděv nebo přímo na kůži. Jeho výhodou je maximální spolehlivost,  jemná parfemace a jednoduchá aplikace.

K dostání je v lékárnách, drogeriích i běžných obchodech za 119 Kč.

Repelent PREDATOR FORTE Foto: Vitar, oficiální zdroj

 

PREDATOR JUNIOR

Představuje spolehlivou ochranu pro děti. Aerosolový repelent odpudí komáry, klíšťata, muchničky a také vši. Je vhodný k aplikaci na pokožku, vlasy i oděv. Neobsahuje alkohol a díky tomu je vhodný pro ochranu dětí už od 3 měsíců a to i pro osoby s citlivou pokožkou. Má speciální složení s vysokým účinkem a jemnou parfemaci. Navíc obsahuje UV filtr pro ochranu pokožky před sluncem.

Zakoupíte v lékárnách, drogeriích i běžných obchodech za 167 Kč.

Repelent PREDATOR JUNIOR Foto: Vitar, oficiální zdroj

 

 

Zdroj: VITAR

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.