Bramboračka v duchu ajurvédy

Spolu s nástupem chladných dní se mění i naše chutě k jídlu a místo letních zeleninových salátů se radši zahřejeme výživnou polévkou. Ty jsou v těchto měsících skvělou volbou – díky tuku totiž naše tělo vstřebává všechny potřebné vitamíny. Jednou z nejtradičnějších a nejoblíbenějších je bramboračka. A ač se to zdá k nevíře, díky mírným teplotám letošní zimy lze najít v lesích a na loukách houby, takže ji můžeme při troše štěstí a houbařské praxe připravit i z čerstvých. Když použijeme ještě zdravější variantu másla, nemá chybu.

Bramboračka s ghí Foto: České Ghíčko, oficiální zdroj

Při přípravě jíšky, která je základem každé dobré zahuštěné polévky, zkuste použít místo obyčejného másla ghí. Pokud jste se s tímto pojmem ještě nesetkali, jedná se o čistý máselný tuk nejvyšší kvality získaný přepuštěním čerstvého másla. Jídlu dodá jedinečnou jemnou chuť, navíc představuje zdravější variantu tradičního másla, které se rychle přepaluje. Můžete vyzkoušet i ochucené a bylinkové ghí nebo si ho sami kořením dochutit.

Využití ghí v teplé kuchyni je z mnoha důvodů výhodné. Ghí má vysoký bod zápalu, nepřipaluje se, a jako bonus příjemně voní. „V době, kdy ještě nebyly běžně k dispozici lednice a mrazáky, mělo přepuštěné máslo, což je vlastně evropská obdoba asijského ghí, své nezastupitelné místo v kuchyni právě pro svou trvanlivost. A pokud se podíváme do starých kuchařských knih, zjistíme, že se používalo ke smažení, maštění knedlíků, kaší, brambor, do polévek a omáček, k potírání drůbeže, při pečení koláčů i buchet,“ připomíná Andrea Dostálová ze společnosti České Ghíčko.

Například ajurvéda považuje ghí za zásadní potravinu pro zdravý vzhled, mentální rovnováhu a dobré trávení. Má totiž mnoho skvělých vlastností – je chutné, příjemně voní, nepřepaluje se, obsahuje vitamíny A, D, E, K, navíc je bez mléčné bílkoviny. Také se nemusí chladit a vydrží minimálně 12 měsíců.

Podle ajurvédy je také vhodné podávat k snídani polévku, právě z důvodu zahřátí organismu. A to už jsme u receptu na bramboračku s použitím ghí.

 

Lahodná bramboračka s ghí

Suroviny na 4 porce:

3 větší brambory

1/2 celeru

2 střední mrkve

1 petržel

2 stroužky česneku

hrst sušených hub

1 lžíce ghí

2–3 lžíce polohrubé mouky

1,5 l vody

kmín dle chuti

majoránka dle chuti

půl lžičky soli

 

Postup:

Nejprve si namočíme houby na půl hodiny do studené vody. V hrnci necháme rozpustit ghí, přidáme mouku a usmažíme jíšku. Vše zalijeme studenou vodou, přidáme scezené houby a vaříme asi patnáct minut. Potom do hrnce přisypeme na kostky nakrájené brambory, nastrouhanou zeleninu, česnek, kmín a sůl. Vše povaříme dalších patnáct minut. Nakonec polévku dochutíme majoránkou, promícháme a můžeme servírovat na stůl.

 

Ghí mnoha chutí

Z českých výrobků můžete sáhnout například po Českém Ghíčku. Balení 340 ml stojí 211 Kč nebo po 760 ml balení za 388 Kč.  K dostání jsou i litrová balení. Na výběr je také BIO Ghí a mnoho variant bylinných a ochucených Ghíček, třeba s chilli, kurkumou, kotvičníkem. Sladkou pochoutkou je Ghítela, zdravější alternativa sladkých pomazánek s nevhodnými tuky, která je nyní k dostání ve čtyřech lahodných příchutích.

Více informací o produktech naleznete na www.ceskeghicko.cz.

 

Zdroj: České Ghíčko

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.