Bezstarostná filmová jízda bez Petera Fondy

Letošní, již 26. ročník MFF Praha – Febiofest přiveze do Prahy hned několik světoznámých jmen. 21. března jej měla otevřít hvězda amerického filmu, herec známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda Peter Fonda. K filmu napsal scénář a zahrál si zároveň hlavní roli po boku Dennise Hoppera a Jacka Nicholsona. Držitel dvou Zlatých globů si měla na Febiofestu převzít cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Ze zdravotních důvodů byl ale nucen zrušit svoji plánovanou návštěvu České republiky. Zprávu festivalu předal jeho agent a poté potvrdila i jeho manželka. Ocenění za celoživotní přínos kinematografii tak převezme v zastoupení.

Peter Fonda: Bezstarostná jízda Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Peter Fonda: Bezstarostná jízda
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

V rámci festivalu měl devětasedmdesátiletý Peter Fonda představit jeden z filmů, jenž odstartoval novou hollywoodskou éru v uvolněných 60. letech, a za jehož scénář získal nominaci na Oscara – Bezstarostnou jízdu. tento snímek, stejně jako romantické drama Vězeňské blues o zákulisí country scény z roku 1977 i drama Uleeovo zlato (1997), které mu přineslo Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. O ty diváci samozřejmě ochuzeni nebudou, projekce proběhnou v v plánovaných termínech.

Ruší se ale avizovaná masterclass S Peterem Fondou pro veřejnost, která se měla uskutečnit v pátek 22. 3.

 

Kristián ještě dvakrát

Cenu Kristián letos převezme také dánský oscarový režisér Bille August a česká herečka Jiřina Bohdalová. Kristián pro Petera Fondu a Jiřinu Bohdalovou bude předán slavnostním zahájení festivalu, Bille Augustovi na zakončení. 

 

Francouzský herec Louis Garrel jako režisér

Dalším nepřehlédnutelným hostem Febiofestu bude francouzský herec a režisér Louis Garrel. Pětatřicetiletý držitel ceny César za výkon ve filmu Pravidelní milenci přiváží na festival svůj nejnovější režisérský počin s názvem Věrní nevěrní. Ve filmu ztvárnil zároveň hlavní roli a do rolí svých partnerek obsadil Laetitiu Castu a Lily-Rose Depp. Modelka a herečka Laetitia Casta, která je také jeho manželkou, by měla Garrela doprovázet i na Febiofestu. Kromě zmíněné Garrelovy novinky, jež bude do českých kin uvedena 4. dubna společností Film Europe, nabídne festival i jeho režisérskou prvotinu Dva přátelé (2015) a jako mladého herce si ho připomene ve snímku Bernarda Bertolucciho Snílci (2003).

Louis Garrel: Snílci Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Louis Garrel: Snílci
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Festival zahájí Gentleman s pistolí s Robertem Redfordem a zakončí Laurel a Hardy

Letošní ročník Febiofestu zahájí nejnovější snímek herecké legendy Roberta Redforda s názvem Gentleman s pistolí. Biografické drama režiséra Davida Loweryho vycházející ze skutečných událostí představí jednoho z nejuznávanějších herců posledních desetiletí jako zloděje a specialistu na útěky z vězení, jež mu vynesly obdiv veřejnosti. Jak sám Redford prohlásil, jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu.

Robert Redford: Gentleman s pistolí Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Robert Redford: Gentleman s pistolí
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Zakončovacím filmem festivalu bude životopisné drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství, jež se snaží zachránit společným poválečným divadelním turné po Anglii. Film Jona S. Bairda Stan a Ollie v podání Steva Coogana a Johna C. Reillyho budou moci zhlédnout poslední dva festivalové dny také diváci.

Steve Coogan a John C. Reilly: Stan a Ollie Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Steve Coogan a John C. Reilly: Stan a Ollie
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Sekce Centropa nabídne další zajímavé hosty

Nejnovější českou koprodukční tvorbu letos zastoupí na festivalu šest snímků. Ve spolupráci se Slovenskem vznikl film inspirovaný skutečným kriminálním případem z roku 2005 Ostrým nožem debutujícího režiséra Teodora Kuhna, který zároveň soutěží v sekci Nová Evropa. Film přijede představit režisér spolu s uměleckou delegací. Debut o punkovém životě Punk je hned! režiséra Juraje Šlauky festival uvádí v premiéře, kterou představí sám režisér. I svůj režijní debut Humorista, ruské drama o životě prominentního sovětského stand-up komika, představí režisér Michail Idov, stejně jako drama známého polského režiséra Jana Jakuba Kolskiho Milost vyprávějící příběh o odvaze rodičů na pozadí dramatických událostí poválečného Polska. Delegaci bude mít také rumunské drama Nicolae Constantina Tanase Panna a orel či česko-izraelský koprodukční povídkový film Problémy prvního světa režisérů Elada Keidana, Jakuba Felcmana, Anny Kopecké a Jana Hechta.

Humorista Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Humorista
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Televizní tvorba výjimečně na plátnech kin

Festival se, podle slov svých zástupců, rozhodl reagovat na zvyšující kvalitu televizní seriálové tvorby, díky níž si některé z titulů zaslouží i velké plátno kina. A proto bude na festivalu možné vidět v předpremiéře nejnovější seriálové produkce jako je například třídílná minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Stanislav Majer, Václav Neužil, Zuzana Stivínová, Lenka Krobotová a další se objeví v této předposlední řadě televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice na České televizi.  Febiofest představí také šestidílný komediální seriál režisérů Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho Všechno je jinak o třech lidech v reklamní agentuře. Kryštof Hádek, Eliška Křenková a Jan Strejcovský budou hlavními hrdiny nového sitcomu internetové televize Mall.tv. Svou tvorbu na festival přijdou představit delegace s herci a tvůrci.

Eliška Křenková, Kryštof Hádek a Jan Strejcovský: Všechno je jinak  Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Eliška Křenková, Kryštof Hádek a Jan Strejcovský: Všechno je jinak
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Deset debutantů v soutěžní Nové Evropě

Jediná soutěžní sekce festivalu letos představí deset ambiciózních snímků nastupujících evropských filmařů. Snímek Banditi hledající mámu srbského režiséra Kosty Ristiće sleduje čtyři sourozence poté, co se nedobrovolně stanou bezdomovci.

Rakušan Sebastian Brauneis přiveze mysteriózní snímek o lidské psychice s názvem Čaroděj. Steve Krikris z Řecka nabídne život číšníka ze staré školy v neo-noirovém duchu ve filmu Číšník. Meditativní drama natočené s neherci z brazilského kmene Mrtví a ti druzí nabízí João Salaviza a Renée Nader Messora z Portugalska a Brazílie. Lotyšsko zastupuje retro kriminální komedie z dob socialismu Nadace kriminální excelence režiséra Oskarse Rupenheitse. Švédský Pan Dort Filipa Hammara a Fredrika Wikingssona diváky zavede do nejnudnějšího města Švédska, které se pokouší zvrátit svou pověst. Skotská herečka Karen Gillan natočila snímek Party začíná jako scénáristka, režisérka i herečka v hlavní roli. Dánský snímek Prázdniny režisérky Isabelly Eklöf o mafiánovi a jeho přítelkyni je studií násilí a ponížení, které muži páchají na ženách. Vem, nebo nech být, snímek o vztahu otce k právě narozené dceři přiváží lotyšská režisérka Liina Trishkina-Vanhatalo. Posledním soutěžním filmem je již zmíněné česko-slovenské koprodukční drama Teodora Kuhna Ostrým nožem.

Pan Dort Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Pan Dort
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

O vítězi této sekce rozhodne porota složená ze třiatřiceti filmových fanoušků s předsedou, jíž se pro letošní rok stane světoznámý fotograf Jan Saudek. Vítěz získá cenu Grand Prix s finanční odměnou ve výši 5 000 eur.

 

Sekce Masters letos skóruje především na francouzském poli

I letos festival představí v sekci Masters deset nových filmů významných světových tvůrců. Nejpočetnější zastoupení má Francie – čtyři filmy, i když tři z nich vznikly v anglickém jazyce. Se svými snímky High Life (hrají Robert Pattinson, Juliette Binoche) a Sisters Brothers (hrají Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal) se poprvé do tvorby v anglickém jazyce a s americkými herci pustili režiséři Claire Denis a Jacques Audiard. Naopak do Francie se vydal natočit snímek U brány věčnosti, s Willemem Dafoem v roli Vincenta van Gogha, americký režisér Julian Schnabel. Jediným, kdo zůstal věrný zemi a jazyku je Olivier Assayas s typicky francouzskou zábavnou konverzační komedií Non-Fiction.

Joaquin Phoenix a John C. Reilly: Sisters Brothers Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Joaquin Phoenix a John C. Reilly: Sisters Brothers
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

V Made in USA převažují ženské hrdinky

Sekce Made in USA je na 26. ročníku Febiofestu opětovně věnována americkým nezávislým filmařům, menším a odvážnějším filmovým produkcím, kterým jde o autorskou výpověď, svébytnou režii a osobitý pohled na jejich dramatické či komediální hrdiny. V letošním roce – snad příznačně – převažují ve filmových dílech především ženské hrdinky. V Básníkovi ze školky (Sara Colengelo) je to ambiciózní učitelka v podání Maggie Gyllenhaal, ve druhém celovečerním filmu Bradyho Corbeta s názvem Vox Lux sledujeme kariéru popové zpěvačky, kterou hraje Natalie Portman. A nebo je hlavní postavou služka z konce 19. století v životopisném snímku Lizzie (režie Craig William Macneill), kde excelují Kristen Stewart a Chloë Sevigny

Kristen Stewart: Lizzie  Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Kristen Stewart: Lizzie
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Soutěž I ty jsi filmařem! s rekordní účastí

Festivalová soutěž pro filmové nadšence I ty jsi filmařem letos zaznamenala opravdu rekordní počet soutěžících. Jde o amatérskou soutěž téměř bez omezení, a letos navíc byla možnost soutěžit hned ve dvou kategoriích – jednotlivci a školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže bylo šíření falešných a poplašných zpráv na internetu – fake news, hoax. Krátký film či video natočila téměř stovka týmů a jednotlivců. Vítězové budou vyhlášení na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března v CineStar Anděl. Vítěz kategorie jednotlivec získá 20 000 Kč, mobilní telefon a voucher do O2 Videotéky, vítězové kategorie školní tým pak finanční dar v hodnotě 30 000 Kč a vstupenky na festival. Partnerem soutěže je společnost O2 Czech Republic.

 

Návštěvou vybraných filmů podpoříte Národní filmové muzeum NaFilM

V rámci letošního ročníku festivalu mohou diváci podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, za nímž stojí trojice Adéla Mrázová, Terezie Křížkovská a Jakub Jiřiště. Než se tomuto muzeu podařilo najít stabilní zázemí v historické budově Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami. V současné době přibližuje návštěvníkům fascinující svět filmu stálá interaktivní expozice, která nabízí výjimečné zážitky dětem i dospělým. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet virtuální realitu, vytvořit si vlastní zvukovou nahrávku, nebo se třeba na chvíli stát promítačem laterny magiky.

Návštěvou projekcí těchto filmů se zvýšeným vstupným ho podpoříte: Špatná pověst (Kevin Kerslake), Andílek (Luis Ortega), Bílá vrána (Ralph Fiennes), Ničitelka (Karyn Kusama), Zemětřesení (John Andreas Andersen).

Bílá vrána Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Bílá vrána
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

 

Hosté Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest 2019

Markus Schleinzer (Rakousko) spolupracoval jako castingový režisér na filmech Michaela Hanekeho (Pianistka, Čas vlků a Bílá stuha) a dalších významných rakouských režisérů jako jsou Ulrich Seidl (Psí dny) či Jessica Haussner (Hotel, Lurdy). Schleinzerův režijní debut Michael byl uveden na MFF v Cannes.
Na Febiofestu režisér uvede své historické drama Angelo ve dnech 22. – 23. 3. (Panorama)

Valeria Sarmiento (Chile) je významná chilská režisérka, střihačka a scénáristka, která spolupracovala na hlavních dílech svého manžela, světoznámého chilského tvůrce Raula Ruize (Ztracené panství, Klimt, Tajemství v Lisabonu, Noc naproti). Od 70. let žije a pracuje ve Francii, kde se věnuje samostatně filmové režii. Za své snímky (Notre mariage, Elle, Amelia Lopez O’Neill) získává ocenění na mezinárodních filmových festivalech. Na Febiofestu uvede svůj nový historický filmu Černý zápisník ve dnech 26. – 28. 3.  (Panorama)

György Pálfi (Maďarsko) je jedním z výrazných tvůrců současné maďarské kinematografie. V roce 2002 získal za svůj režijní debut Škyt Evropskou filmovou cenu za objev roku. Je držitelem četných ocenění
z významných mezinárodních filmových festivalů. V roce 2006 MFF Cannes v sekci Un certain regard uvedl jeho dosud nejúspěšnější snímek Taxidermia. MFF Karlovy Vary zařadil na program dva jeho filmy Nejsem tvůj přítel a Volný pád. V pátek 22. 3. na Febiofestu představí svůj poslední film Pánův hlas (Masters).

Tuva Novotny (Švédsko) je švédská herečka s českými kořeny, která studovala také krátce na pražské DAMU. Herecky se prosadila ve Švédsku a Dánsku, kde získala významná ocenění. Stopu zanechala i v české kinematografii, v roce 2006 si zahrála ve filmu Dana Svátka Blízko nebe. V posledních letech jsme ji mohli zaznamenat například ve filmu z tenisového prostředí Borg/McEnroe. Do Prahy přijíždí ve dnech 27. – 29. 3, aby na Febiofestu uvedla svůj autorský film Slepá skvrna (Světla severu).

Peter Strickland (Velká Británie) po řadě krátkých filmů uspěl na Berlinale s filmem Bubblegum a uvedl zde celovečerní debut Katalin Varga. V české distribuci byl jeho Pestrobarvec Petrklíčový. Strickland se věnuje i hudbě. Založil hudebně-culinářské těleso The Sonic Catering Band a spolurežíroval záznam koncertu islandské zpěvačky Bjork: Biophilia Live. V Praze uvede 27. 3. povídkový horor Průvodce zlem (Noční cirkus)

 

Yona Rozenkier, Or Lee-Tal (Izrael), 27. – 30. 3., Ponor (Panorama)

Alex Salahi (USA), 20. – 26. 3., Magická lucerna (Masters)

John Butler (Irsko), 23. – 26. 3., Hodinový přítel (Queers Now)

Méryl Fortunat-Rossi (Francie) 21. – 23. 3. Svatý závod (Docs) 

Mindaugas Survila (Litva), 21. – 23. 3., Prales (Docs)   

Marcus Lindeen (Švédsko), 25. – 27. 3., Raft (Docs)   

Ognjen Glavonic (Srbsko), 25. – 28. 3., Náklad (Ozvěny Balkánu)

Selma Vilhunen (Finsko), 24. – 26. 3., Naivní mladé srdce (Generace) 

Riku Nieminen (Finsko), 26. – 28. 3., Drsný život Juice Leskinena (Světla severu)

Marcus H. Rosenmüller (Německo), 28. – 29. 3., Brankář (Central park)

 

Další informace o festivalu a projekcích najdete tady.

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.