Básnířka Josefa Tibitanzlová: V 96 letech vydává druhou sbírku básní

Pokud může být někdo důkazem, že je slogan “Nic není nemožné!” skutečně pravdivý, pak je to paní Josefa Tibitanzlová, která v sobě znovuprobudila básnické nadání z mládí, když se před dvěma lety přestěhovala do Rezidence RoSa pro seniory v pražských Kobylisích. Své sbírky básní pojmenovala právě po novém domově, prostě Básně z Rosy I a Básně z Rosy II.

Křest sbírky Básně z Rosy II, zleva: Radek Pokorný, Zdenka Procházková, Josefa Tibitanzlová a Zdeněk Zelenka Foto: e-Newspeak

Křest sbírky Básně z Rosy II, zleva: Radek Pokorný, Zdenka Procházková, Josefa Tibitanzlová a Zdeněk Zelenka
Foto: e-Newspeak

 

 

V jednadvaceti básních z nové sbírky autorka s nadhledem a špetkou ironie jako kořením glosuje život, získávání moudrosti, za níž je třeba zaplatit vysokou daň, ale především dává návod, jak užívat každé minuty, protože ji už nikdy nezískáme zpět, nikdy se nebude opakovat. Sbírku napsala paní „Tibi“, jak jí všichni v RoSe říkají, během jednoho roku. Ilustrovalo ji jedenáct výtvarníků a ilustrátorů, kteří v RoSe v minulosti vystavovali svá díla.

Josefa Tibitanzlová: Básně z rosy II Oficiální zdroj: Centrum RoSa

Josefa Tibitanzlová: Básně z rosy II
Oficiální zdroj: Centrum RoSa

Nechci psát básničky, které se jen tak rýmují. Chci svými básněmi i něco sdělit, potěšit a dodat lidem sílu, naději a trochu radosti. Víte, když už je člověk starej, neměl by být ještě k tomu protivnej,” popisuje svou tvůrčí i lidskou cestu Josefa Tibitanzlová, autorka básní, která celý život pracovala jako úřednice v pojišťovně na Staroměstském náměstí.

Josefa Tibitanzlová:  Básně z rosy II - ukázka  Oficiální zdroj: Centrum RoSa

Josefa Tibitanzlová: Básně z rosy II – ukázka
Oficiální zdroj: Centrum RoSa

 

Na křtu, který proběhl v knihovně RoSy, přednesla ukázky autorčina vrstevnice, herečka Zdenka Procházková, která se ve svých 90 letech zhostila role Lídy Baarové v posledním období života a herec Radek Pokorný, jenž má na svém kontě externí působení v Národním divadle, ale i představení pouličního divadla Sacra Circus.

Křest sbírky Básně z Rosy II: Zdenka Procházková a Radek Pokorný předčítají ukázky ze sbírky básní Foto: e-Newspeak

Křest sbírky Básně z Rosy II: Zdenka Procházková a Radek Pokorný předčítají ukázky ze sbírky básní
Foto: e-Newspeak

 

Dalšímu kmotrovi útlé knížky, režiséru Zdeňku Zelenkovi připomínají verše Josefy Tibitanzlové svou jednoduchou mluvou, pohledem na věci slavného Malého prince.

Křest sbírky Básně z Rosy II: Zdeněk Zelenka Foto: e-Newspeak

Křest sbírky Básně z Rosy II: Zdeněk Zelenka
Foto: e-Newspeak

 

 

Kdo je Josefa Tibitanzlová

V osmnácti letech ji ke psaní básní přivedl kolega v práci. Básní měla po čase hodně, ale stěhováním o ně přišla. Znovu začala psát až v RoSe, kde bydlí dva roky. V zaměstnání poznala rodačka ze Žižkova o šestnáct let staršího manžela, s nímž má dceru a syna. I když vyrůstala na chudém pražském Žižkově, rodiče se rozvedli, když jí bylo pět a prožila II. světovou válku, je stále velmi pozitivní a to se odráží i v její tvorbě. Tu dnes bere také jako procvičování paměti a mozku. „Dřív jsem hodně sportovala. Dnes si užívám procházek a setkávání s dalšími obyvateli RoSy třeba v klubu nebo v kavárně. Vždycky si hezky popovídáme. Jsem tu opravdu šťastná,“ doplňuje Josefa Tibitanzlová, která 7. května oslavila 96. narozeniny. Loni za svůj ktivní přístup k životu získala ocenění Senior roku od Nadace Charty 77.

Křest sbírky Básně z Rosy II: Josefa Tibitanzlová Foto: e-Newspeak

Křest sbírky Básně z Rosy II: Josefa Tibitanzlová
Foto: e-Newspeak

 

 

RoSa

Centrum a dům seniorů Rezidence Rosa obývají senioři i mladší klienti. Jde o aktivní lidi, kteří chtějí mít na dosah služby v případě, že je potřebují. Kromě toho je Centrum RoSa otevřené veřejnosti. Denně zde čeká na každého zajímavý program, který zapojí všechny věkové kategorie. Nechybí v něm mimo jiné vzdělávací programy, zdravotní cvičení, poradenství pro seniory i tvůrčí dílny. V rezidenci funguje také řada služeb.

Rezidence RoSa Foto: RoSa, oficiální zdroj 

 

Více informací najdete na www.rezidencerosa.cz a www.centrumrosa.cz.

 

Zdroj: RoSa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.