Barevné nádvoří: Slavnosti baobabu

V sobotu 9. května ožije poprvé krásný a historicky významný prostor nádvoří Náprstkova muzea cyklem festivalů Barevné nádvoří, který zde bude probíhat v jarních a letních měsících, a na něž bude vstup zdarma. Návštěvníci budou moci poznat rozmanité mimoevropské kultury přímo v centru Prahy, a to doslova všemi smysly – budou moci ochutnat gastronomické speciality, typické pro danou kulturu, zaposlouchat se do tradiční hudby, vidět tance či bojová umění, která v daných kulturách mají významnou roli, poslechnout si zajímavé přednášky či si sami vlastnoručně vyrobit něco typického danou kulturu. Každý z festivalů má bohatý program, který zahrnuje jídlo a pití, hudbu, tanec, přednášky, výtvarné dílny pro děti i pro dospělé a stánky s tradičními výrobky.

Barevné nádvoří Foto NM v Praze

V květnu se mohou milovníci dálek těšit na Slavnosti baobabu nebo festival japonské i latinskoamerické kultury, v červnu poté na festival čaje a Bhútánský večer. Červenec patří Japonským svátkům Obon a v srpnu se budou konat hned tři festivaly – Oslava indického Dne nezávislosti, Festival africké kultury a Havajské slavnosti. Cyklus festivalů Barevné nádvoří plný hudby, tance, gastronomie, bojových umění i výtvarných dílen začíná již 9. května. Vstupné zdarma.

 

Program prvního festivalu SLAVNOSTI BAOBABU

Sobota 9. 5. 2015, 11:00 – 18:00

11.00   Přednáška o baobabu, jeho významu v africké tradici a využití jeho plodu jako zdroje potravin nové generace. Příjemný poslech u šálku baobabového čaje.

14.00   Kvíz „Jak dobře známe Afriku?“. Zúčastnit se může každý, včetně dětí. Deset výherců získá africké dárkové koše s produkty z baobabu, autentickými africkými recepty na vaření a jinými dárkovými předměty z Afriky.

14.30   Šamanský očistný obřad.

15.00   Vyhlášení výherců kvízu.

15.30   Sladké baobabové pokušení: Ukázka přípravy rychlých a lahodných dezertů s baobabovým práškem. Zájemci se mohou zapojit do přípravy. Tvůrce pěti nejnápaditějších dezertů získají autentické africké recepty na vaření a jiné dárkové předměty z Afriky.

16.30   Módní přehlídka letní kolekce africké oděvní značky Síya.                                                  

Během celé slavnosti bude připravena prezentace a ochutnávka nejrůznějších pokrmů a nápojů z baobabu i baobabová tržiště, kde si zájemci mohou zakoupit suroviny z baobabu, různé africké koření a etiopské kávy.

Slavnosti baobabu pořádá Národní muzeum ve spolupráci s ACA – African Culture and Art.

 

Zdroj: Národní muzeum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.