Aukční sezóna Dorothea opět ve znamení Venuší

První podzimní aukci aukčního domu Dorotheum, která se konala poslední zářijovou sobotu, vévodily již téměř tradičně Sutnarovy Venuše. Vzhledem k tomu, že obě dražené krásky pocházely ze soukromé sbírky autorova syna, byl o ně mezi sběrateli o to větší zájem. Podle předpokladu se v hledáčku zahraničních dražitelů objevil půvabný olej Z Alp od rakouské malířky Marie Egner. Dražby dalších předmětů pak přinesly nejedno překvapení.

Ladislav Sutnar - Venuše Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Ladislav Sutnar – Venuše
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Pražský hotel Radisson Blu Alcron zažil v sobotu 24. září řadu aukčních adrenalinových bitev. Pod kladívko šly dvě Venuše Ladislava Sutnara z let 1963 – 1964, každá za vyvolávací cenu 700 tisíc korun. O obě díla svedlo boj několik zájemců v sále a na telefonu. Cena „fialové“ Venuše nakonec vyletěla na finálních 1,56 milionu korun. Sutnarova „červená“ kráska překonala tuto hranici ještě o dalších 120 tisíc korun. Opět se potvrdilo, že akryly Ladislava Sutnara patří mezi vysoce žádaná díla na trhu s uměním.

„K velkému zájmu o Venuše přispěl také fakt, že pocházejí ze soukromé sbírky Sutnarova syna a mohou se pochlubit pestrou výstavní a publikační historií. Navíc, přestože vznikly v šedesátých letech minulého století, jsou natolik nadčasové, že si svou hravostí a čistou, dokonalou rafinovaností barev nacházejí obdivovatele ze širokého spektra sběratelů, včetně těch nejmladších ročníků,“ dodává Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka české pobočky Dorothea.

 

 

Pohledy za hranice

Nepřehlédnutelnou položkou aukčního katalogu byl zejména pro zahraniční dražitele půvabný olej prostě nazvaný Z Alp, jehož autorkou je Marie Egner, rakouská umělkyně, která tvořila po boku krajináře Emila Jakoba Schindlera. Květinové zátiší patří k nejkrásnějším ukázkám tohoto žánru v její tvorbě. Srovnatelně kvalitní práce se na trhu objevila naposledy před patnácti lety. I z toho důvodu se cena za dílo vyšplhala z původních 700 tisíc korun na finálních 1,56 milionu korun.

Marie Egner - Z Alp Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Marie Egner – Z Alp
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Aukční skokan

Pozornost sběratelů ze zahraničí upoutala také díla Jana Václava Mrkvičky. Umělce, který se po roce 1889 usadil v Sofii a byl jednou z osobností, které položily základy bulharskému modernímu výtvarnému umění. Jeho portrét Dívky v kroji, jež kromě výtvarné stránky zaujme i spojením s orientálními prvky, se postaral o vůbec nejvyšší nárůst ceny za dílo – dražba odstartovala na 80 tisících korun, ale dražitele nakonec vyhnali cenu až na 480 tisíc korun.

Jan Václav Mrkvička - Dívka v kroji Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Jan Václav Mrkvička – Dívka v kroji
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Český úspěch

Zájem byl také obrazy českých výtvarníků z ceněného období 40. let 20. století. Obraz Františka Hudečka Lidé na ulici, jenž vznikl během autorova působení ve Skupině 42, se vydražil za 228 tisíc korun.

Na částce 432 tisíc korun skončila dražba oleje Účes Pravoslava Kotíka.

Za Trochu vřesu od Františka Kavána zaplatil konečný zájemce 130 tisíc korun, což představovalo částku vyšší o 92 tisíc korun než byla vyvolávací cena.

Zaujaly i náladové lesní motivy Karla Schadta, nejenže oba obrazy překonaly vyvolávací cenu 18 tisíc korun, dalece překročily i odhad, který byl ve výši 30 tisíc korun. Každý olej se prodal za 45 tisíc korun.

V aukčním katalogu se objevil také jeden Vladimír Boudník. Strukturální grafika a koláž na papíře se vydražila za částku 55 tisíc korun, přesahující tak odhad o 5 tisíc korun.

Milovníci svérázného lidového humoru Josefa Lady měli příležitost získat do svých sbírek hned několik autorových dílek, z nichž nejdráže byla hodnocena série akvarelových ilustrací k dětmi i dospělými oblíbené Plachtově Pučálkovic Amině. Dražená částka sice nedosáhla předpokládaného odhadu, přesto se vyšplhala na rovných 100 tisíc korun.

Pravoslav Kotík - Účes Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Pravoslav Kotík – Účes
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Slovenská lahůdka

Hned dvěma grafikami bylo na aukci zastoupeno dílo špičkového slovenského výtvarníka Albína Brunovského. Litografie Súkromný raj skončila o osm tisíc níže, než byla odhadní cena. Konečná částka tak činila 28 tisíc korun. U barevné litografie Ešte jedna slza I byl rozdíl o něco nižší, Dosažená částka činila 16 tisíc korun oproti předpokládaným 20 tisícům.

Albín Brunovský - Súkromný raj Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Albín Brunovský – Súkromný raj
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Návrat starých mistrů

Skvěle si vedla také díla starých mistrů a umělců 19. století. Podzimní nálada – dosud největší obraz Josefa Ullmanna v dějinách českých aukcí, reprezentující to nejlepší z Mařákovy krajinářské školy se prodal za 600 tisíc korun.

S cenou 432 tisíc korun opustil aukční sál olej Motiv z Polabí od kolínského rodáka Václava Radimského, jenž byl ve své tvorbě silně ovlivněn francouzským impresionismem.

Nového majitele si našla také Krajina s pastýřem od českého barokního malíře Norberta Grunda. Vítěz dražby si ji cení na 240 tisíc korun.

Dalmátské pobřeží z obrazu, jehož autorem je ruský malíř švédského původu Alexis Hanzen, bylo sběrateli oceněno na 150 tisíc korun, vyvolávací cena byla pouhých 80 tisíc korun.

O téměř dvojnásobek zhodnotila svou výchozí cenu i Svatební hostina od Jana Skramlíka. Vydražena byla za 110 tisíc korun z původních 60 tisíc.

Barevná litografie – plakát Pěveckého sdružení učitelů moravských od Alfonse Muchy byla vydražena z počátečních 30 tisíc za celkových 70 tisíc korun.

Václav Radimský - Motiv z Polabí Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Václav Radimský – Motiv z Polabí
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

V příznivých cenách

Nejen v kategorii slavných jmen narůstaly příhozy, Téměř dvojnásobek původní ceny dosáhl například olej Františka Šindeláře s názvem Krásky na slunci. Z původních 7 tisíc korun se jeho aukční cena zastavila na 12 tisících.

Z 5 tisíc na 11 tisíc se vyhoupla cena romantického oleje Malcesina na Lago di Garda od Ladislava Špitníka, jemuž dominují bárky se svěšenými plachtami.

Kdo měl zájem ozdobit si příbytek historickým Portrétem dívky, přání mu splnil středoevropský malíř 2. třetiny 19. století za cenu lehce přesahující počáteční částku. Svůj upřený pohled na něj bude dívka vrhat za 7,5 tisíce korun.

Doklad o tom, jak vznikaly slavné mísy Františka Víznera, získal v podobě jejich návrhů – kreseb tužkou zájemce za odhadní cenu 10 tisíc korun. Reálnou vázu Linea pak za 36 tisíc korun. V aukci se objevily i dvě mísy od Zdeňka Lhotského, první se vydražila za vyvolávací cenu 30 tisíc korun, u druhé se cena zvedla z 20 na 26 tisíc korun.

Zajímavostí byly i dva pohledy na Havelský trh, jeden od Viktora Strettiho a druhý od Karla Votlučky. Zatímco ten od prvně jmenovaného a všeobecně známého malíře staropražských motivů se trochu paradoxně prodal za pouhých 5 tisíc korun, u druhého autora byla již vyvolávací cena stanovena na trojnásobek, tedy 15 tisíc korun, za něž byl nakonec i vydražen.

František Šindelář - krásky na slunci Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

František Šindelář – krásky na slunci
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Ani o korunu víc

Za vyvolávací cenu, tj. 26 tisíc korun se prodal bohatě zdobený svícen Marcel od českého designéra Bořka Šípka.

Podobně tomu bylo se svařovaným smaltem od „první dámy českých skládek“ Věry Janouškové, který se vydražil za vyvolávací cenu 80 tisíc korun. Nejinak dopadla dražba oleje Josefa Lieslera představující Pohled na Karlův most. Výchozí i výsledná cena se rovnala 65 tisícům korun.

Stejného ocenění se dostalo Trikoloře, jejímž autorem je přední současný výtvarník a člen legendární skupiny Tvrdohlaví – Jiří David. Dílo vytvořené kombinovanou technikou si zájemce odnesl za vyvolávací cenu 8 tisíc korun.

Bořek Šípek - svícen Marcel Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Bořek Šípek – svícen Marcel
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

 

 

Další informace o proběhlé aukci i aukcích připravovaných najdete webových stránkách aukčního domu Dorotheum.

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.