Aukce Dorothea láká na výjimečný obraz chorvatského malíře Vlaha Bukovace

Již tuto sobotu, 17. května se lze na předaukční výstavě seznámit s více než 500 předměty, které nabídne letošní druhá aukce společnosti Dorotheum, která se uskuteční v sobotu 24. května od 14 hodin v pražském hotelu Marriott. Aukčnímu katalogu dominuje olej V máji od slavného chorvatského malíře Vlaho Bukovace. Milovníci umění mohou obohatit své sbírky také o díla Františka Kavána, obrazy významných českých výtvarníků 19. století i kvalitní secesní sklo a vzácné knihy.

dorotheum-2-aukce_v-bukovac_v-maji

Klíčovou položkou v aukci Dorothea je obraz V máji od Vlaha Bukovace. Dílo vzniklo v roce 1898 v Záhřebu, kdy autor zažíval jedno z nejdůležitějších tvůrčích období. Patřil mezi respektované osobnosti tamějšího kulturního života, namaloval například oponu chorvatského Národního divadla. Koncem roku 1903 byl jmenován mimořádným profesorem na Pražské akademii výtvarného umění, kde působil až do své smrti. „Na českém trhu se objevují Bukovacovy práce poměrně často, především ale díla vzniklá právě během jeho pražského pobytu. Když se však u nás poštěstí objevit takovýto skvost z autorova záhřebského období, jde o vskutku významnou událost. Podobné práce jsou na trhu s uměním doslova raritou,“ uvádí expert Dorothea na výtvarné umění PhDr. Michal Šimek.

Obraz má za sebou bohatou výstavní historii. Poprvé byl k vidění v roce 1898 v Záhřebu. O pět let později ozdobil výstavu ve Vídni a také výstavu současného chorvatského malířství pořádanou SVU Mánes, kde byl zakoupen do české privátní sbírky. Odtud po 111 letech putuje do aukce Dorothea. Dá se předpokládat, že podobně jako v jiných případech svedou o něj boj především chorvatští zájemci. Vyvolávací cena tohoto mimořádně důležitého a krásného plátna začíná na částce 1 milion Kč

 Mrazivý klenot

Pro milovníky českého výtvarného umění je určitě lákadlem obraz Mrazivo Františka Kavána, který představuje zcela ojedinělou ukázku moderní české krajinomalby. Dílo se zrodilo mezi lety 1915 a 1920 ve Vítanově u Hlinska a patří k nejkrásnějším Kavánovým obrazům, které se na trhu v posledních letech objevily. Vyvolávat se začne na částce 120 tisíc korun.

 V nabídce tvorba z 19. století

Výtvarné umění 19. století zastupuje v aukci unikátní olej Bitva u Helgolandu dne 9. května 1864 českého rodáka z Plané J. C. B. Püttnera, jehož vyvolávací cena je 120 tisíc korun. Obraz zachycuje střet rakouského a dánského námořnictva u Helgolandu, konkrétně hořící fregatu Schwarzenberg, na jejíž palubě byl rakouský admirál Wilhelm von Tegetthoff. „J. C. B. Püttner je stále opomíjeným umělcem, kterého zná jen hrstka sběratelů českého umění, přesto jde o mimořádně kvalitního výtvarníka,“ upřesňuje PhDr. Michal Šimek.

Z předních českých malířů 19. století je v nabídce působivý olej Hlava dívky Vojtěcha Hynaise a malý, velmi půvabný kvaš Josefa Navrátila Krajina s plachetnicí. Nabídku doplňují práce žáků Haushoferovy školy. Vedle obrazů Aloise Kirniga se s Letní krajinou představí Adolf Chwala, jehož výstava se konala před třemi lety v pražské Národní galerii. Odhadní cena obrazu je 350 tisíc, dražit se ale začne už od 250 tisíc korun.

Výjimečný šperk

V aukční nabídce vyniká překrásná souprava zlatého náhrdelníku a náušnic s ověsky. Starožitný šperk vznikl zhruba ve 40. – 50. letech 19. století. Obě části jsou osazeny rubíny, olivíny, turmalíny a sladkovodními perlami. Cena šperku se odhaduje na 250 tisíc korun, do aukce putuje s vyvolávací cenou 130 tisíc korun.

Nemusí jít o milionové částky- rozhodující je kvalita

Nabídka květnové aukce Dorothea má potenciál oslovit také drobnější sběratele a milovníky umění. „Pořízení kvalitního umění nemusí být vždy jen otázkou milionových investic. Zajímavé a originální umělecké předměty se dají pořídit i za mnohem dostupnější ceny. Není důvod se aukcí bát, je to naopak velmi výhodná forma nákupu špičkového umění, navíc obohacena o špetku adrenalinu,“ podotýká Dr. Mária Gálová, ředitelka pražské pobočky aukčního domu Dorotheum.

Za pozornost určitě stojí nabídka secesního skla. Francouzkou tvorbu reprezentuje luxusní dóza s víkem z produkce sklárny Gallé, která je doplněna stříbrnou montáží v podobě jmelí. Tento kousek zhotovila stříbrnická firma Boin Taburet na konci 19. století. Vyvolávat se začne od 80 tisíc korun. Do dražby je také zařazena elegantní váza od slavného návrháře Josefa Hoffmanna, která je v méně obvyklé barevné kombinaci a bude se nabízet od 100 tisíc korun. Stranou zájmu nezůstane ani váza s motivem lodníků s vyvolávací cenou 28 tisíc korun, signovaná trojicí špičkových pedagogů ze sklářské školy v Kamenickém Šenově – Dornem, Lippertem a Pietschem.

Po úspěšném prodeji první části sbírky českých knih v  listopadové aukci, putuje do dražby Dorothea také její druhá část. V centru zájmu budou především Bible norimberská, která se začne dražit od 20 tisíc korun, šestidílná Bible kralická a Bible Benátská s vyvolávací cenou 80 tisíc korun.

Organizační informace

Všechny předměty je možné si prohlédnout na předaukční výstavě, která začíná již tuto sobotu 17. května v galerii Dorotheum na Ovocném trhu a potrvá až do samotné aukce.

Více informací včetně úplného on-line katalogu s nabízenými předměty naleznete na stránkách Dorothea.

S top výběrem včetně hlavního díla Vlaha Bukovace se můžete seznámit v následujícím videu.

Video prezentace nabízených předmětů je k dispozici na Youtube

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.