ArtForum: Předaukční výstava projektu dětské onkologie
Můj nový život

Malující děti, dívka se sbírkou medailí na krku, malé modelky pózující v šatech a botkách na vysokých podpatcích, portréty, k nimž děti připsaly svoje přání či sny. Že máte takových  fotografií plná alba nebo vám je skoro na každé návštěvě nutí? Přes všechnu pozitivní energii, kterou vyzařují, naštěstí fotografie, jaké jsou představeny na výstavě Můj nový život běžně v rodinných albech nenajdete. Fotografované děti a mladé slečny a pány totiž spojuje boj – ten se zákeřnou nemocí, se zhoubným nádorem, současně ale i optimismus, s nímž se dívají dál do své nové budoucnosti.

 Můj nový život: Malování Foto: ©Kamila Berndorffová/ArtForum, oficiální zdroj.jpg

Můj nový život: Malování
Foto: ©Kamila Berndorffová/ArtForum, oficiální zdroj.jpg

 

Projekt Můj nový život, jehož hlavní akcí je stejnojmenná výstava, se zabývá aktivní pomocí dětským onkologickým pacientům, zejména si klade za cíl pozitivní náhled veřejnosti, který výrazně přispívá k jejich psychické stabilitě napomáhající k uzdravení. Souběžně s tím se projekt snaží plnit i nejrůznější dětská přání.

Putovní výstava slavící úspěchy po celé České republice zavítala v březnu i na stránky virtuální galerie ArtForum, která výtěžek letošní, již 17. benefiční aukce výtvarných děl předních českých umělců, jež se bude konat 26. března v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě, věnuje právě ve prospěch Kliniky dětské hematologie a onkologie FN v Motole.

 

Pět netradičních pohledů na období léčby

Výstava se skládá z celkem pěti fotografických souborů odkazujících na prostředí a průběh onkologické léčby. ArtForum vystavuje tři z nich, Malovací den, Sny a záliby, Modeling. Fotografie, které po mnoha setkáních s malými pacienty vytvořila fotografka, cestovatelka a publicistka Kamila Berndorffová v úzké spolupráci s jejich ošetřující lékařkou MUDr. Lucií Cingrošovou, ukazují pacienty jako kterékoliv jiné děti: Hrající si, malující, fintivé, ale současně oproti jejich vrstevníkům také předčasně zmoudřelé a vážící si, přes všechna úskalí a mnohdy trvalá omezení, života a jsou odhodláni udělat za nemocí tlustou čáru a prožít ho naplno. Výstavu můžete navštívit na těchto stránkách. Dáte-li hlas fotografii, která vás nejvíce oslovila, můžete navíc vyhrát některé z děl kmenových výtvarníků ArtFora.

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: ArtForum

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.