Animovaná dvojčata Rosa a Dara se podělí nejen o zážitky z prázdnin

Do českých kin vstupuje speciální hodinové pásmo dobrodružných příběhů pro děti s názvem Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství. Dětské diváky tak ve vybraných kinech čeká prázdninové dobrodružství animovaných dvojčat v pětadvacetiminutovém filmu Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství, který je úvodním snímkem k televiznímu seriálu a k tomu ještě tři krátké příběhy, v nichž Rosa s Darou mimo jiné vysvětlí, proč prší nebo co je gravitace. Dále diváci uvidí také tři oceňované krátké animované filmy z produkce FAMU: Nový druh, Malý Cousteau a Mythopolis. Pásmo filmů pro děti – formát, který českým kinům chybí, zvolil na základě poptávky kin producent Vratislav Šlajer.

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj

Film začíná prvním školním dnem, kdy děti tradičně líčí zážitky z prázdnin. Zcestovalý spolužák se vysmívá Rose a Daře, že strávily prázdniny u babičky s dědou. Ale ukáže se, že sedmiletá dvojčata zažila to největší dobrodružství ze všech.

Vyprávějí o starém domě plném moderních vynálezů a obklopeném zahradou skrývající mnohá překvapení. A o babiččině psu Laikovi, který má boudu ve velorexu a je s ním velká legrace. A taky velké potíže, když splaší babiččiny krávy Stračenu, Bělku a Mařenu, které se leknutím rozutečou do různých koutů světa. Dvojčata, Lajko a babička je musí přivést zpět a během záchranné mise zažívají nespočet dobrodružství. Podívají se na Island do jícnu sopky, na severu USA o fous uniknou hladovým medvědům a nakonec doletí až do nekonečného vesmíru. Vše díky společnému úsilí dobře dopadne a ještě se dozvědí spoustu nových věcí.

 

Západní fantazie po česku

Inspirací prý byly tvůrcům klasické dobrodružné příběhy ve stylu Indiana Jonese nebo Kačeřích příběhů. Kromě akce a humoru je pro ně podstatný i celkový obraz světa. Rosa a Dara jsou aktivní holky, které vždy hledají řešení, a jejich technicky založená babička je pro ně zdrojem informací a inspirace. Filmaři se zároveň vyhýbají zavedeným klišé o rolích chlapců a dívek, stejně tak absence rodičů v příběhu je záměrná a zábavným způsobem se ve filmu zdůrazňuje význam vztahu vnoučat a prarodičů.

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj

Rosa a Dara v sobě kombinují různorodé věci, jako Velorex, dědu s novinami Le Figaro, babiččin dům v architektonickém stylu pozdní kalifornské neogotiky, létající Mercedes, vše v kabátku slušivého retro-designu, a k tomu tři ženy v hlavní roli, dvojčata a babičku, věkově od sebe velmi vzdálené. „Projekt je unikátní v tom, že v sobě mísí západní vyprávěcí postupy a trendy, ovšem prezentované v sofistikovaném a vysoce estetickém prostředí typickém spíše pro náš region. Je to akční dobrodružný film, který diváky obohacuje o další vědomosti. Děti samy pak budou rodičům vysvětlovat, jak věcí fungují,“ vysvětluje režisér Martin Duda, jenž je zároveň otcem dvojčat jménem Rosa a Dora, která ho k vytvoření  projektu inspirovala.

„Naším úkolem coby filmových tvůrců je vyprávět příběhy a pomáhat divákům lépe porozumět světu kolem. Oba jsme otcové a žijeme pro naše děti, v dětství jsme milovali dobrodružné a fantastické filmy, jeden takový jsme se tak snažili vyrobit i pro ně,“ shrnují producent Vratislav Šlajer a režisér Martin Duda.

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj

Rosa a Dara jdou do světa

I když se nyní s Rosou a Darou setkáme v českých kinech, projekt je od začátku profilován pro mezinárodní distribuci prostřednictvím VOD platforem a uvedení v televizích. Animovaná dvojčata se později objeví v televizní seriálu, v plánu je i kniha, interaktivní online hry a další variace. „Diváci, zvláště ti mladší, už dneska sledují příběhy různým způsobem a my jim pošleme Rosu a Daru naproti,“ seznamuje s projektem jeho producent Vratislav Šlajer z Bionaut Animation, který už s připravovaným seriálem bodoval například na prestižním Cartoon Foru pro největší televizní hráče v Toulouse a v tuto chvíli ho přes londýnskou distribuční společnost Media I. M. prodává do zahraničních televizí. Oficiální předprodej byl zahájen už letos v Cannes na MIPTV, uznávaném mezinárodním trhu s televizním a digitálním obsahem.

Filmaři se v současné chvíli chystají vyrobit 52 jedenáctiminutových epizod. Úvodní film k televiznímu seriálu vznikl v koprodukci s Českou televizí a s podporou Fondu kinematografie a programu Media Kreativní Evropa. V rámci hodinového pásma určeného dětem a jejich rodičům i prarodičům se objeví především v menších kinech po celé republice

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj 

Klasické i moderní výrazové prostředky

„Rosa a Dara představují kombinaci 2D a 3D animace na svém současném tuzemském vrcholu a především nabízejí akční zábavu pro děti ve věku zhruba od šesti do osmi let, která českému dětskému publiku chybí,“ objasňuje producent Vratislav Šlajer. Při sledování půlhodinového animovaného filmu se podle tvůrců nebudou nudit ani rodiče či prarodiče, Rose a Daře nechybí humorné akce, vzdělávací prvky a originální vizuální styl.

Vizuální složka filmu je kombinací 3D grafiky, kresby a malby. Všechny charaktery jsou původní výtvarné návrhy přenesené do 3D světa. Technologie dovoluje například přijímat osvětlení, vrhat stíny, kamerou kroužit všelijak kolem, svět je pak tvořen stromy, mraky, nejrůznějším pozadím malovaným akvarelem,“ popisuje režisér Duda.

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj

Na několikaměsíčním vzniku scénáře se podíleli čtyři scenáristé: Kristina Nedvědová, Hynek Trojánek, Jiří Vaněk a Kateřina Karhánková, na výrobě obrazu pracovalo zhruba tři čtvrtě roku ve studiu Kredenc tři až sedm grafiků, animátorů a kompozitorů. Kromě režiséra Martina Dudy, jehož absolventský film Jsem větší a lepší byl nominován na studentského Oscara, byl za výrobu zodpovědný technický režisér Milan Kolář, který má zkušenosti z práce na animovaných seriálech pro BBC. Hudbu k filmu složil Marek Doubrava.

Casting na dětské hlasy vyhrály Michaela Skalníková a Justýna Hrazdirová, členky Dismanova rozhlasového dětského souboru, do role babičky byla obsazena herečka Jana Štěpánková.

Projekt Rosa & Dara  Foto: Bionaut, oficiální zdroj

 

Zdroj: Bionaut

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.