Angličáci / Matchbox

Dobrá zpráva pro všechny malé i velké kluky, pro všechny, kteří někdy propadli kouzlu miniaturních verzí skutečných automobilů a ještě nestihli návštěvu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.

matchbox

Unikátní výstava, která svou rozsáhlostí a odborným zpracováním zatím nemá v Evropě obdoby, a na níž se prezentuje na 1 700 modelů, byla pro velký zájem prodloužena do neděle 21. dubna 2013. Dosud si ji prohlédlo přes 20 tisíc návštěvníků.

Je to vlastně vůbec poprvé, co se tímto fenoménem zabývá specializované muzeum. Exponáty pocházejí ze dvou soukromých sbírek, první patří londýnskému sběrateli Alexandru Goldscheiderovi, druhá je součástí pozůstalosti pražského sběratele Tomáše Frýda. Projekci filmů z archivu British Pathé Ltd. umožnila Britská rada–British Council, Praha.

Výstava je určena široké veřejnosti, představení modelů jako hraček pro děti odpovídá i způsob instalace. Horní patro výstavy je věnováno prezentaci veteránů, které jsou vystaveny jako objekt sběratelských aktivit.

Nezapomeňte si vzít s sebou svého angličáka, neboť součástí výstavy je i herní zóna, v níž si můžete vyzkoušet rychlost, jízdní i parkovací vlastnosti svého vozu.

Jak to začalo

Fenomén angličáků se datuje od poloviny 20. století, kdy bylo v poválečné Anglii žádoucí vytvořit hračky, jejichž cena by byla úměrná možnostem kapesného i dětí z chudších vrstev. Firma Lesney začala proto vyrábět miniaturní modely aut, strojů a různých hraček. První mimořádný úspěch zaznamenala s miniaturní verzí korunovačního kočáru, jehož se v roce 1953 prodalo přes milion kusů.

Pod značkou Matchbox vznikla série 1—75. Záhy ji doplnily další inovativní řady, jako např. série Superfast s vylepšenými jízdními vlastnostmi vozů. Přibyly i série větších modelů stavebních a zemědělských strojů Major Packs a King Size a v neposlední řadě veterány pod označením Models of Yesteryear, jež byly prezentovány jako sběratelské artefakty pro dospělé.

Modely jsou vesměs vyrobeny ze slitiny zinku s dalšími kovy, postupně se začal užívat i plast – nejprve na výrobu koleček, posléze na ostatní části auta, která nejsou z kovu ani u běžných aut.

Ač si dospělí stále nemyslí a sázejí na bujnou dětskou fantazii, angličáky přitahovali nejmenší právě svou dokonalou funkčností, možností otevřít dvířka, kapotu, což u běžně dostupných bakelitových a posléze kovových modelů aut nebylo možné. Až později se na trhu objevili více či méně zdařilé napodobeniny. Matchboxy však dál vynikaly nevídanou precizností a dotažeností provedení i vysokou odolností. Atraktivitu
zvyšovala i zářivá barevnost laků, firemní loga, reklamní nápisy na modelech užitkových či závodních aut.

Samotná značka Matchbox odkazuje na způsob balení modelů do krabiček od zápalek. Není bez zajímavosti, že obaly byly inspirovány krabičkami Norvic vyráběnými naší světoznámou a vlastně vůbec první firmou, která začala vyrábět zápalky průmyslově, a tou bylo SOLO Sušice. Tato idea také odlišila značku Matchbox od produkce jiných firem specializovaných na podobný typ hraček, pro něž se vžil název „penny toys“.

Augličáci v Čechách

Rovněž u nás si tyto modely záhy získaly velkou popularitu a dostalo se jim vlastního označení „angličáky“. Získat je co by západní zboří nebylo vůbec snadné, ale tajnému dovozu nahrávala právě jejich miniaturnost. Byl to i pěkný suvenýr z cest pro ty šťastlivce, kteří se za hranice dostali. Oficiálně se dali sehnat v Tuzexu, ale jen v omezené šíři sortimentu. Ve školách pak byly zdrojem různých směnných obchodů, ale i krádeží, protože mít angličáka posunovalo na třídním žebříčku.

 
Informace pro návštěvníky

Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 17. listopadu 2, Praha 1
Otevírací doba: denně kromě pondělí 10-18 hodin, úterý 10-19 hodin
www.upm.cz

Výstava bude mít pokračovatelku

Uměleckoprůmyslové museum zakoupilo do své sbírky hraček reprezentativní část vystavených exponátů,a ta by měla být v budoucnu zpřístupněna na v pobočce UPM na zámku v Kamenici nad Lipou.

1 komentář

  • Jakub on 28.12.2013 at 15:32

  Odpovědět

  Dobrý den měl bych dotaz .
  Rád bych nabídl popřípadě kdy by měl někdo zájem prodám některé značky modelových vozidel zn. Rolls Royce Phantom V , Pontiac Coupe , Mercedes – Benz 300 SE . Mercedes – Benz 300 coupe . ford corsair , bmw 1600 , rusky moskvič . zda-li by jste měli zájem o mé starožitné kousky tak je vám rád nabídnu . Kontakt tel. 603 332 715 .
  Cenné kousky bych rád prodal někomu kdo, se v tomhle oboru vyzná a má o to zájem . Děkuji pěkně .

  Jakub

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.