Albert Schweitzer – muž s velkým srdcem

Ve snímku Gavina Millera zařazenému do programu Febiofestu v rámci pocty nizozemskému herci a režisérovi Jeroenu Krabbému, který je i letošním hostem festivalu, můžeme vidět důležité životní úseky filozofa a doktora Alberta Schweitzera. Jeho příběh se odehrává v letech 1949 – 1954, tedy po druhé světové válce. V tomto období se událo mnoho věcí, které se snažily jeho život převrátit vzhůru nohama a srazit ho na kolena. Doktorovu důvěryhodnost podkopávalo přátelství s fyzikem Albertem Einsteinem, i jeho politické názory. Film ukazuje silnou vůli jednoho člověka, který se nikdy nevzdal, nepřestal věřit v sám sebe a až do konce života bojoval za to, co považoval za správné.

Febiofest: Albert Schweitzer. V hlavní roli se představuje nizozemský herec a režisér Jeroen Krabbé Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Febiofest: Albert Schweitzer. V hlavní roli se představuje nizozemský herec a režisér Jeroen Krabbé
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Začátek příběhu se odehrává v jedné africké vesnici, kde se doktor Albert Schweitzer stará o nemocné Afričany. Smysl svého života vidí v pomáhání druhým, bez osobního zisku. Z vlastních prostředků zde postavil nemocnici s názvem Lambaréné. V této oblasti vždy strávil skoro celý rok a společně s několika dalšími dobrovolníky se staral o nemocné, kteří k nim i se svými rodinami přicházeli z různě vzdálených koutů Afriky. Peníze získával z darů a z prostředků, které sám vydělal na vlastních virtuózních koncertech.

Kvůli již zmiňovanému přátelství s Albertem Einsteinem a svým politickým názorům se stal trnem v oku CIA, která doktora začala pronásledovat a všemožně se ho snažila zlomit. Na svých konferencích byl několikrát slovně napaden novináři, za sympatizování s komunismem. Přestává být také finančně podporován sponzory a jeho zásoby s léky zůstávají zastrčené hluboko v přístavních skladech. Africká vláda do vesnice, ve které nemocné léčí, nasadí vojáky, kteří mají za úkol vyvolat mezi lidmi paniku a nemocnici zavřít. Tyto všechny překážky mají doktora odradit od jeho práce a zlomit ho natolik, aby svou péči o pacienty vzdal. Skoro se jim to povede, protože se Albert Schweitzer cítí, jak sám řekl, poprvé za celý svůj život doopravdy unavený. Před odchodem ho však zadrží oddanost Afričanů, kteří v něj stále věří a považují ho za největšího doktora všech dob. Také získává Nobelovu cenu za mír, která mu znovu dodá na důvěryhodnosti a je opět podporován lidmi a sponzory.

 

Vlastní hodnocení

Zpočátku jsem se bála, že film bude nudný, jeho název mě vůbec nezaujal a udávané skoro dvě hodiny mi přišly moc dlouhé. Svůj názor jsem však změnila během několika minut od jeho začátku. Úplně mě pohltil a okamžitě vtáhl do děje. Na konci jsem si přála, aby byl ještě o nějakou dobu delší. Film je velmi dějový, plný akcí a emocí. Je skvělé sledovat lidi, kteří byli a jsou ochotni pracovat zadarmo, a to jen proto, aby pomohli druhým. Celý film je o odhodlání a síle těch, kteří se nevzdávají, a to ani v případě, že jim v cestě stojí spousta překážek. Ve snímku je spousta zvratů a emočně vypjatých scén, které zamávají i s méně citově založenými osobami. Herecké výkony byly naprosto perfektní a nezáleželo na tom, zda se jednalo o profesionály, nebo o domorodce.

Hodnocení – 88 %

 

Další informace o filmu dočtete na jeho festivalových stránkách

 

Michaela Blaškovičová

 

Zdroj: Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.