9. ročník Prague Patchwork Meeting hledáčkem fotoaparátu

Pokud po sérii našich článků zvažujete o víkendu výlet na nejrozsáhlejší výstavu textilních obrazů Prague Patchwork Meeting nebo to máte do pražských Vysočan poněkud „z ruky“, máme pro vás aktuální fotoreportáž z dnes zahájené přehlídky.

Prague Patchwork Meeting Foto: e-Newspeak

Od pátečního poledne po vyšlapané cestičce mezi posmutnělými rostlinnými sirotky připomínajícími násilně ukončenou existenci další z pražských zahrádkářských kolonií, které městu dodávaly tolik potřebný kyslík a jejich uživatelům spoustu radosti z živého hobby, mířili skupinky dam, ale i mladých dívek, a tu a tam rozšířených o pánský doprovod, do vysočanského hotelu STEP, kde na ně čekala a od zítřejšího rána opět čeká bohatá úroda z jiného koníčka, který u mnoha vystavujících vyrostl do profesionální úrovně. Qiulty všech rozměrů, tvarů a zejména barev osloví každou návštěvnici a jistě i návštěvníka přehlídky. V širokém spektru od tradičních patchworkových dek přes naivistické žánrové obrázky po skutečná textilní výtvarná díla často tvořená na základě jednotného námětu si své favority najde každý, i ten, jehož největším vítězstvím v této sféře je, stejně jako pro mě přišití knoflíku.

Díky nejrůznějším námětům se tu nebudou nudit ani děti, kterým lze navíc za odměnu koupit v některém z mnoha obchůdků i nějakou textilní drobnost nebo jim za odměnu přislíbit aktivní odpočinek v hracím koutku jedné z hotelových kaváren s normálními cenami v nápojovém či jídelním lístku.

 

Textilní krajinky i městská zátiší

Textilní obraz je velmi široký pojem, zástupců reálného pojetí krajin, domů i celých urbanistických celků je na výstavě celá řada, ba dokonce se jejich prostřednictvím představují země, z nichž pocházejí quiltařky, které se jimi zapojili do německého projektu Bílá stuha přátelství, jež všechny na přehlídce vedle sebe řazené obrázky spojuje a vytváří tak jakousi symbolickou cestu po níž se návštěvník vydává. S městskými motivy pracuje i jedna z předních vystavujících Francouzka Martine Apaolaza, která se specializuje na šité obrazy.

Prague Patchwork Meeting: Martine Apaolaza - Rue LEPIC I Foto: e-Newspeak

Prague Patchwork Meeting: Martine Apaolaza – Rue LEPIC I
Foto: e-Newspeak

 

 

Ve Vysočanech ještě sněží

V okolí hotelu se už sice setkáte s bílými kvítky ovocných stromů, ale v hlavní výstavní hale se na několika výstavních panelech drží obří sněhové vločky. Unikátní kolekce 28 sněhových vloček tak představuje jednu z nepřeberně možností jak pojmout výrobu quiltu.

 

Hrozí i nebezpečí z ozáření

Ač téma „Radiace-Záření“ může znít poněkud tendenčně, vystavená kolekce, jež byla těsně před pražskou přehlídkou představena na stejnojmenném kongresu v Ženevě, kvalitou výtvarného pojetí dokazuje, že jehlou a nití lze apelovat a přitom zajímavě a neotřele na rozumný přístup světových mocností k závažné problematice. Quilty navíc patří k tomu nejlepšímu co lze z uměleckého pohledu na letošním pražském patchworkovém mítinku spatřit.

 

Fantazii hranice klást nelze

K nejpůsobivějším pracím patří i co se výběru barev týče soubory z mezinárodní kolekce Imagine a ukázky současných trendů.

Prague Patchwork Meeting: Kolekce International Threads: Barbara Lange - Gear wheel 2-blue  Kathleen Loomis - Blue Mountains Barbara Lange - Gear wheel 4-May Beetle<br Foto: e-Newspeak

 

 

Řád jménem architektura

Přímé linie, oblouky, kruhy a další geometrické tvary jasně vymezují přístup ke ztvárnění dalšího tentokrát soutěžního tématu, jímž je Architektura. Pojmou lze ale téma i zcela originálně. Proč si nakonec nezvěčnit v podobě quiltu i půdorys bytu?

 

Kožená povinnost

Letošním povinným tématem Art Quilt klubu je kůže. Jako v předchozích letech je tak upřednostněn jeden spojující materiál, který v určitém minimálním poměru musí obsahovat všechny přihlášené quilty.

 

Mistři barev

Komornější expozice potvrzuje to, co budou v sobotním workshopu učit své studentky hlavní hvězdy letošní přehlídky, britští textilní designéři Kaffe Fassett a Brandon Mably, nebát se originálních vzorů a barevných kombinací. Od oku lahodících pastelových tónů nejdete v jejich tvorbě i barevně a vzorově velice odvážná spojení, která evokují živočišnou explozi s jakou se setkáváme na látkách jižní národů nebo v tradičním pojetí u kočovných cikánů.

 

Pletené obrazy

Novinkou jsou nástěnné obrazy z vlny, která dává autorkám zase poněkud jiné možnosti než látka. Hlavní odlišností je iluze trojrozměrnosti, kterou právě použití vlněné příze umí vytvořit.

Prague Patchwork Meeting: Marcela Bednářová - Duhová kulička Foto: e-Newspeak

 

 

Kloboučku hop

Své místo mají na přehlídce tradičně i originální plstěné klobouky pro neméně originální nositelky. Tradičně je najdete v hale vedle kolekce Kůže, kde poskakují ve větvích stromu nebo si je šibalsky nasadily lepenkové modelky.

Prague Patchwork Meeting: Kolekce klobouků Foto: e-Newspeak

 

 

Deky z lásky

Za názvem této expozice stojí spolek téhož jména, který si klade zdánlivě prostý cíl šít deky pro znevýhodněné české děti do šestnácti let, tj. pro děti těžce nemocné, dlouhodobě chronicky nemocné nebo jinak vážně postižené, kterým se stává symbolem bezpečí, hmatatelným kouskem domova.

Prague Patchwork Meeting: Součástí přehlídky je i charitativní projekt Deky z lásky Foto: e-Newspeak

Prague Patchwork Meeting: Součástí přehlídky je i charitativní projekt Deky z lásky
Foto: e-Newspeak

 

 
 
Na výstavu i na nákupy
 
Kdo po zhlédnutí výstavy dostane neodbytné nutkání dát se také do tvorby, najde zde vše potřebné včetně rad odborníků. Jejich stánky společně vytvářejí fantaskní prostředí, v němž se snoubí staré techniky s prvky scifi-fi. Ukázky klasických šicích a pletacích technik tu doplňují bradburyovské scénky s chytrými šicími a vyšívacími stroji, které si na stolech bez přítomnosti lidské obsluhy tvoří jedno dílko za druhým.
 
Prague Patchwork Meeting: Takto umí vyšívat stroje Foto: e-Newspeak

Prague Patchwork Meeting: Takto umí vyšívat stroje
Foto: e-Newspeak

 
 
Vše o programu výstavy a kurzech se dočtete na www.praguepatchworkmeeting.com
 
 
 
Zuzana Ottová
 
Zdroj: PPM

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.