Pokud po sérii našich článků zvažujete o víkendu výlet na nejrozsáhlejší výstavu textilních obrazů Prague Patchwork Meeting nebo to máte do pražských Vysočan poněkud „z ruky“, máme pro vás aktuální fotoreportáž z dnes zahájené přehlídky.
Od pátečního poledne po vyšlapané cestičce mezi posmutnělými rostlinnými sirotky připomínajícími násilně ukončenou existenci další z pražských zahrádkářských kolonií, které městu dodávaly tolik potřebný kyslík a jejich uživatelům spoustu radosti z živého hobby, mířili skupinky dam, ale i mladých dívek, a tu a tam rozšířených o pánský doprovod, do vysočanského hotelu STEP, kde na ně čekala a od zítřejšího rána opět čeká bohatá úroda z jiného koníčka, který u mnoha vystavujících vyrostl do profesionální úrovně. Qiulty všech rozměrů, tvarů a zejména barev osloví každou návštěvnici a jistě i návštěvníka přehlídky. V širokém spektru od tradičních patchworkových dek přes naivistické žánrové obrázky po skutečná textilní výtvarná díla často tvořená na základě jednotného námětu si své favority najde každý, i ten, jehož největším vítězstvím v této sféře je, stejně jako pro mě přišití knoflíku.
Díky nejrůznějším námětům se tu nebudou nudit ani děti, kterým lze navíc za odměnu koupit v některém z mnoha obchůdků i nějakou textilní drobnost nebo jim za odměnu přislíbit aktivní odpočinek v hracím koutku jedné z hotelových kaváren s normálními cenami v nápojovém či jídelním lístku.
Textilní krajinky i městská zátiší
Textilní obraz je velmi široký pojem, zástupců reálného pojetí krajin, domů i celých urbanistických celků je na výstavě celá řada, ba dokonce se jejich prostřednictvím představují země, z nichž pocházejí quiltařky, které se jimi zapojili do německého projektu Bílá stuha přátelství, jež všechny na přehlídce vedle sebe řazené obrázky spojuje a vytváří tak jakousi symbolickou cestu po níž se návštěvník vydává. S městskými motivy pracuje i jedna z předních vystavujících Francouzka Martine Apaolaza, která se specializuje na šité obrazy.
Ve Vysočanech ještě sněží
V okolí hotelu se už sice setkáte s bílými kvítky ovocných stromů, ale v hlavní výstavní hale se na několika výstavních panelech drží obří sněhové vločky. Unikátní kolekce 28 sněhových vloček tak představuje jednu z nepřeberně možností jak pojmout výrobu quiltu.
Hrozí i nebezpečí z ozáření
Ač téma „Radiace-Záření“ může znít poněkud tendenčně, vystavená kolekce, jež byla těsně před pražskou přehlídkou představena na stejnojmenném kongresu v Ženevě, kvalitou výtvarného pojetí dokazuje, že jehlou a nití lze apelovat a přitom zajímavě a neotřele na rozumný přístup světových mocností k závažné problematice. Quilty navíc patří k tomu nejlepšímu co lze z uměleckého pohledu na letošním pražském patchworkovém mítinku spatřit.
Fantazii hranice klást nelze
K nejpůsobivějším pracím patří i co se výběru barev týče soubory z mezinárodní kolekce Imagine a ukázky současných trendů.
Řád jménem architektura
Přímé linie, oblouky, kruhy a další geometrické tvary jasně vymezují přístup ke ztvárnění dalšího tentokrát soutěžního tématu, jímž je Architektura. Pojmou lze ale téma i zcela originálně. Proč si nakonec nezvěčnit v podobě quiltu i půdorys bytu?
Kožená povinnost
Letošním povinným tématem Art Quilt klubu je kůže. Jako v předchozích letech je tak upřednostněn jeden spojující materiál, který v určitém minimálním poměru musí obsahovat všechny přihlášené quilty.
Mistři barev
Komornější expozice potvrzuje to, co budou v sobotním workshopu učit své studentky hlavní hvězdy letošní přehlídky, britští textilní designéři Kaffe Fassett a Brandon Mably, nebát se originálních vzorů a barevných kombinací. Od oku lahodících pastelových tónů nejdete v jejich tvorbě i barevně a vzorově velice odvážná spojení, která evokují živočišnou explozi s jakou se setkáváme na látkách jižní národů nebo v tradičním pojetí u kočovných cikánů.
Pletené obrazy
Novinkou jsou nástěnné obrazy z vlny, která dává autorkám zase poněkud jiné možnosti než látka. Hlavní odlišností je iluze trojrozměrnosti, kterou právě použití vlněné příze umí vytvořit.
Kloboučku hop
Své místo mají na přehlídce tradičně i originální plstěné klobouky pro neméně originální nositelky. Tradičně je najdete v hale vedle kolekce Kůže, kde poskakují ve větvích stromu nebo si je šibalsky nasadily lepenkové modelky.
Deky z lásky
Za názvem této expozice stojí spolek téhož jména, který si klade zdánlivě prostý cíl šít deky pro znevýhodněné české děti do šestnácti let, tj. pro děti těžce nemocné, dlouhodobě chronicky nemocné nebo jinak vážně postižené, kterým se stává symbolem bezpečí, hmatatelným kouskem domova.

Prague Patchwork Meeting: Součástí přehlídky je i charitativní projekt Deky z lásky
Foto: e-Newspeak
Napsat komentář