6 tipů pro zdravou domácnost

„Udělejte něco pro své zdraví!“. Tento výkřik slýcháme často a ze všech stran. Je součástí nejedné reklamní kampaně, proto je dobré být trochu i při nákupech obezřetnější a vzít si k srdci jen takové rady, které podává skutečný odborník nebo fundovaný prodejce. Pro náš malý průzkum ozdravění domácnosti jsme se na poradu vydali právě k takovým.

Krytina Lindura z dřevěných vláken a minerálních látech Foto: Meister, oficiální zdroj

Krytina Lindura z dřevěných vláken a minerálních látech
Foto: Meister, oficiální zdroj

 

Chránit své zdraví a zdraví svých nejbližších můžete i jinak než správným jídelníčkem a sportovními aktivitami. Zaměřte se i na vybavení domácnosti. Zdraví totiž ovlivňují stavební materiály, materiály, z nichž je vyroben nábytek a bytové doplňky, ale třeba i výběr zubní pasty. Léta zažité představy o tom, jak by měla vypadat zdravá domácnost a co to je zdravý životní styl, se poslední dobou často radikálně mění. Pokud patříte mezi ty, kteří si zdraví v domácnosti dosud ztotožňovali s vydrhnutou podlahou, naleštěnými plochami a všudypřítomnou vůní saponátů, budete možná překvapeni. Zde je pár tipů, jak zkvalitnit život celé rodiny v domácnosti.

 

1. Pohlídejte si kvalitu podlahy a sledujte moderní technologie

Naše zdraví ovlivňuje dlouhodobě také kvalita podlahy, a to nejen samotné krytiny, ale i dalších látek, obsažených například v lepidlech podlah. „Problematickou látkou méně kvalitních podlah je zejména škodlivý polyvinylchlorid,“ vysvětluje Petr Pára ze společnosti Meister, která patří k předním evropským výrobcům ekologických podlah bez použití PVC. Pokud tedy uvažujete o rekonstrukci nebo pořizujete zcela novou podlahovou krytinu, zkuste zvážit, zda místo linolea nevsadit na dřevo, korek, keramiku či kámen, i když poslední dvě jmenované podlahy mohou zase některým uživatelům připadat příliš studené. „Vyplatí se také sledovat nové technologie a možnosti, například materiál Puretec, který získal ekologický certifikát Modrý Anděl, a přitom zachovává hlavní přednosti tradičních krytin, včetně rustikálního vzhledu,“ upozorňuje Pára.

Zdravotně nezávadná podlaha MEISTER  SilentTouch  Foto: Meister, oficiální zdroj

Zdravotně nezávadná podlaha MEISTER SilentTouch
Foto: Meister, oficiální zdroj

 

2. Podmínkou zdravého spánku je kvalitní matrace

Kvalitní spánek je základem zdravého životního stylu. Bez dobré postele a správné matrace to však nejde. Dopřejte proto tělu i mysli dostatečnou dávku regenerace a pořiďte celé rodině kvalitní nastavitelné rošty a matrace s těmi správnými parametry a hodnotami. Které to jsou? „O kvalitě matrace, a tím i spánku, rozhoduje kvalita použité pěny, zejména její objemová hmotnost,“ vysvětluje Petr Novotný ze společnosti Postelia, která se na výrobu matrací specializuje. Pořiďte si proto matraci s objemovou hmotností pěny nejméně 40 kg/m3. Pokud bude hmotnost pěny výrazně nižší, vydrží vám matrace maximálně dva roky. Pohlídejte si také druh pěny. „Vhodnými materiály do matrací z hlediska zdraví uživatelů jsou studená pěna, líná pěna nebo latex. Ostatní materiály, například molitan, jsou neprodyšné, vykazují kratší životnost nebo horší tvarovací účinky,“ doplňuje Novotný. Je třeba dodat, že mluví o matracích pro dospělé. Pro děti vzhledem k různým fázím růstu platí ještě vyšší specifika.

Můžete mít samozřejmě i klasickou pružinovou matraci, ale musí být kvalitní, taštičková a velmi důležitá je zde váha spícího člověka, proto není vhodné pořizovat si velkou společnou matraci do manželské postele, protože zpravidla mezi váhou ženy a muže bývá větší rozdíl. Jednoduše řečeno, nemáte-li odpovídající kilogramy, pružiny matrace se nestlačí a vy ležíte jako na prkně. Ostatně váha je důležitá při výběru všech matrací a roštů. Zvláštní pozornost pak výběru by měli věnovat nemocní, zejména revmatici apod., jimž nevhodně zvolená matrace může jejich zdravotní potíže ještě zhoršit a ta správná samozřejmě představovat zmírnění bolesti apod.

Správná skladba matrace Oficiální zdroj: Postelia

Správná skladba matrace
Oficiální zdroj: Postelia

 

3. Lůžkoviny z přírodních materiálů i umělých vláken mají své výhody

O zdravém spánku nerozhoduje pouze kvalita matrace nebo roštu, ale také materiál, z něhož jsou vyrobeny lůžkoviny. Pokud máte doma alergika, možná byste měli přehodnotit tradiční pohled na péřové přikrývky – klasika je sice klasika, ale peří může alergického uživatele dráždit. Vhodné nejsou ani některé umělé materiály v nichž se drží prach. Molitanová drť má zase omezenou životnost, vlivem světla se rozpadá a výplň polštáře může časem prášit.

Milovníci tradičního spaní, či dokonce rustikálního stylu se však nemusejí svého snu o elegantně vyhlížejícím lůžku vzdávat ani v případě, že jim péřové lůžkoviny činí potíže – vše může vyřešit stylové ložní prádlo. Povlaky z přírodních materiálů a s venkovskými motivy si ostatně získávají stále větší oblibu, jak potvrzuje např. Tereza Rážová ze společnosti La Casa Nova, předního dodavatele stylového nábytku a doplňků pro domov i zahradu: „O stylové povlaky polštářů i přikrývek z bavlny či lnu je celoročně velký zájem, který s teplejším počasím vždy ještě vzroste. Souvisí to i se zvyšující se oblibou polštářů pro zahradní nábytek.“

Polštáře s povlaky z přírodních tkanin Foto:  La Casa Nova. oficiální zdroj

Polštáře s povlaky z přírodních tkanin
Foto: La Casa Nova. oficiální zdroj

 

4. Nahrazujte plasty sklem nebo keramikou

Běžná domácnost plasty často přetéká. Misky, nádoby, kuchyňské náčiní či jeho části, obaly, PET lahve, tašky a mikrotenové sáčky a mnohé další vybavení. Profesorka Anna Strunecká, spoluautorka bestselleru Doba jedová, která se v roce 2011 stala nejprodávanější knihou v kategorii odborná a populárně naučná kniha pro dospělé, upozorňuje, že plasty často obsahují problematické látky, například prokazatelně nebezpečný bisfenol A. Ten při dlouhodobém působení ovlivňuje činnost hormonální soustavy člověka. O dopadech na zdraví vedou vědci stále polemiky, avšak faktem je, že ve výrobcích pro děti do 3 let je bisfenol A zakázáno používat.

Nechcete-li tedy dlouhodobě riskovat své zdraví, zkuste v kuchyni, kde běžné domácnost využívají plastové výrobky asi nejčastěji, více a častěji užívat například sklo, keramiku nebo nerez. Zejména pro skladování potravin v chledničce a mrazáku či pro jejich ohřev. Právě při extrémních teplotách se škodlivé látky z plastů nejvíce vylučují. Druhé nebezpečí se skrývá v chemických reakcích např. na kyseliny či zásadité látky obsažené v potravinách.

Keramické květináče Foto: e-Newspeak

Keramické květináče
Foto: e-Newspeak

 

5. Nebezpečí číhá i v zubní pastě

Již zmíněná profesorka Strunecká spolu s profesorem Jiřím Patočkou upozorňují také na rizika nadměrného výskytu a nadužívání některých prvků, např. hliníku či fluoru. Přitom ionty fluoru jsou běžně obsažené v zubních pastách. Mnohé studie totiž naznačují, že fluor, zvláště v kombinaci s všudypřítomným hliníkem, může být toxický. Zvyšující se obavy z nadměrného používání fluoru přiměly některé země a vodárenské společnosti, aby upustily od dříve běžné fluoridace pitné vody. V České republice se již pitná voda také neflouriduje.

Zubní pastu raději bez fluoru  Foto: Pixabay, oficiální zdroj

Zubní pastu raději bez fluoru
Foto: Pixabay, oficiální zdroj

 

6. Vyhněte se chemickým vůním

Jednu z největších reklamních masáží dostáváme od výrobců vůní, čistících a pracích prostředků a výrobců vonných svíček a esencí. Zejména v rodině alergika by se žádné intenzivní vůně používat neměly. Velmi dráždí sliznice nosu, krku i očí a mohou snadno vést k alergickému záchvatu, který rodina nechápe, protože je všude tak čisto. Jenže na vině je právě vůně. K nejhorším dráždidlům patří leštěnky na podlahu a nábytek, vůně v pracích prášcích a změkčovadlech, které navíc ničí tkaniny a mají přesně opačný účinek třeba u froté ručníků, kde jednotlivé smyčky tkaniny slepí a místo nadýchaného ručníků máte brzy náhradu za smirkový papír. Převoněné aviváže a prášky použité pro praní ložního prádla jsou nejcílenější agresor, protože alergik do nich uléhá a je v přímém styku, dýchá jejich výpary několik hodin, přitom k rozkýchání někdy stačí posadit se v dopravním prostředku vedle někoho, kdo má svetr vymáchaný v aviváži.

Ani vonné svíčky a esence, byť navozují příjemnou atmosféru, nejsou nejzdravější. Dráždí vůní, navíc parafín z něhož jsou svíčky běžně průmyslově vyráběny je označován jako karcinogenní. Při jeho hoření se do vzduchu uvolňují zdraví škodlivé látky. Tudíž i svíčkami je třeba opatrně.

Přírodní vůně linoucí se z nařezaných květin ve váze nebo sušených zdraví neškodí, ovšem opět mohou dráždit alergiky.

 

 

Zdroj: Pixabay, La Casa Nova, Postelia, Meister

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.