5 rad, jak v zimě nevyschnout

Pomineme-li pověrčivost a s tím spojenou „povinnou“ štědrovečerní líbačku pod jmelím, pořád zbývá dost důvodů k obavám, abychom v následujícím období takzvaně nevyschli. Téma hydratace a udržování správného „průtoku“ vody naším tělem totiž není jen otázkou parných letních dní. Od dob zavedení rozličných typů topení a klimatizace na nás číhají právě v zimě rizika pouštního klimatu v kdejakém interiéru. A přechody mezi takovým prostředím a suchou, či naopak vlhkou zimou venku, pak dávají pořádně zabrat celému organismu. Jak si tedy i v zimě pohlídat, aby z nás na jaře nebyla křížala?

Hydratace organismu Foto: Guideline, oficiální zdroj

 

Za ideální se pro lidský organismus udává stav, kdy se teplota vzduchu v místnosti pohybuje mezi 20 a 21°C (v ložnici nám eskymáci z řad doktorů radí až o 5°C méně). Jako vždy je třeba se řídit zdravým rozumem a vyladit teplotu v místnosti tak, aby navozovala tzv. tepelnou pohodu, a to pro všechny členy domácnosti, což nebývá vždy jednoduché. Jinak ji totiž vnímá například člověk s vysokým tlakem, jinak třeba prarodič, kterému často bývá zima i v parných letních dnech. Ideální teplota se rovněž odvíjí od činností, které v místnosti provozujeme. Pokud se jsme aktivní, například při úklidu, zahřejeme se, sedíme-li u počítače nebo televize, čteme si knížku, pak nám na rozdíl od právě aktivních členů domácnosti bude pravděpodobně chladno.

Relativní vlhkost vzduchu by se pak měla celoročně pohybovat v rozmezí 40-60% . Jenže právě topná sezóna v zimním období je důvodem toho, že vlhkost vzduchu v domácnosti klesá pod 40 %, v krajních případech až pod 20 %

 

Čajujte správně

S nevinným umyslem zahřát se, sáhneme po horoucím čaji. A když je opravdu „kosa“, provází mnohé z nás pára nad hrnkem celý den. Pozor ale na výběr, protože prolévat se od rána do večera zeleným a černým čajem, nebo jiným horkým kofeinovým nápojem, není značka ideál. Kofein totiž podporuje funkci ledvin, tedy i odvodnění organismu. Na optimálním obsahu vody v našem těle závisí mimo jiné i termoregulace, proto raději volte bylinky bez obsahu kofeinu, jako je máta, nebo ovocné čaje. Samozřejmě pokud nejste alergičtí a ovocné čaje nejsou jen směsí chemikálií chutnajících jako ovoce.

 

Zvlhčujte vzduch v místnosti

Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je důležitý nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, není to dost. Pak je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu. Například zvlhčovač Dyson AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než vám ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance. Navíc jeho design určitě neurazí ani ve vychytaném interiéru.

Ventilátor Dyson AM10 Foto: Dyson, oficiální zdroj

 

 

Dejme si do nosu

Studený vzduch za sychravého počasí dává pořádně zabrat naší nosní sliznici. Bez zajímavosti není ani fakt, že mezi bývalými závodními lyžaři je největší procento alergiků. Vlivem změn teplot při přechodech mezi vytopenou místností a studeným venkem mohou být naše horní dýchací cesty velmi nepříjemně vysušené. Přitom právě přirozený vlhký povlak je chrání před řáděním bakterií a virů.

Skvělým způsobem, jak sliznici nosu znovu zvlhčit, jsou výplachy nosu vlažnou, mírně slanou vodou. Zabijeme tak dvě mouchy jednou ranou, protože tím kromě hydratace také provedeme pořádný úklid nosu, slaná voda totiž spolehlivě odplaví většinu prachu a choroboplodných zárodků, jež během dne vdechneme. Výborně k tomu účelu poslouží konvička Rhino horn, kterou prodává většina lékáren. Sůl použijeme raději tu himalájskou, nebo alespoň mořskou – jsou jemnější, než běžná stolní sůl.

 

Zeleninu? Tu, co hřeje!

Syrová zelenina obsahuje vodu v krásně čisté formě, a to navíc spolu s fytolátkami, které mají významný vliv na správný metabolismus. Často se v zimě vyhýbáme syrové zelenině s odůvodněním, že salát je přece na léto, kdy ochladí, a v zimě nás takový pokrm nezahřeje. Není to však úplná pravda, protože řada druhů zeleniny má sice ochlazující efekt, ale pak jsou také druhy, které zahřívají. Můžeme například zkusit vycházet z ayurvédské tradice, podle které zahřívá třeba mrkev, řepa, fenykl, koriandr a jarní cibulka.

 

Horká sprcha? Pozor na ni

Jasně, co může být větší požitek, než své promrzlé tělo pohroužit do záplavy horké vody ve sprše nebo vaně? Pokud si ale uděláme na takový relax dostatek času, nemusí být voda až tak horká, aby nás prohřála. Když totiž teplotu přeženeme, zbavujeme kůži ochranné vrstvy, bránící jejímu vysušování… a voda z ní doslova vyschne. Jestli se přece jen bez vroucí koupele neobejdeme, nezapomeňme pak kůži ošetřit. Výborné hloubkově hydratační vlastnosti má kokosový olej. Vyhněme se pleťovým mlékům s obsahem vody, protože tímto způsobem „navlhčená“ pleť může po přechodu do mrazivého počasí nehezky zarudnout, nebo dokonce popraskat.

Pokud je pro más olej příliš mastný, zvolme některou pleťovou péči určenou přímo pro zimní období. Například německá spa značka Phyris nabízí řadu Winter Wonderland s obsahem výtažku z pouštní tvrávy – ten zamezuje ztrátám vody z pokožky právě vlivem chladného počasí.

Pleťový krém Winter Wonderland  Foto: Phyris, oficiální zdroj

 

 Zdroj Dyson, Phyris

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.