27. MFF Praha – Febiofest: Cenu Kristián získá letos Iva Janžurová

Jednu ze sošek, jimiž budou v rámci Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest letos oceněni filmoví tvůrci, převezme na slavnostním zakončení festivalu legendární česká herečka Iva Janžurová, která bude mít v rámci Febiofestu také speciální profil věnovaný výběru jejích filmů. Nový dramaturgický koncept festivalu navíc představí kromě několika nových sekcí také dvě soutěžní.

Iva Janžurová Foto: © FAUST/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Iva Janžurová
Foto: © FAUST/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

MFF Praha – Febiofest každoročně uděluje prestižní ceny Kristián několika významným českým a zahraničním umělcům za jejich celoživotní přínos kinematografii. V souvislosti s uvedením nové sekce Soutěž komedií se festival rozhodl poctít touto cenou oblíbenou herečku mnoha komediálních rolí, Ivu Janžurovou. Tato výrazná osobnost českého filmu, která již téměř 60 let stojí před kamerou, bude festivalovým divákům připomenuta projekcemi filmů Morgiana, Penzion pro svobodné pány či Ene Bene.

Nový dramaturgický koncept – dvě soutěže
Filmový program festivalu je letos rozdělen do čtrnácti sekcí. Hlavní soutěž, která představí nejzajímavější autorské filmy mladých tvůrců z celého světa, doplní nová soutěžní sekce s názvem Soutěž komedií. Ta se bude soustředit na artově zaměřené komediální snímky, které jsou většinou festivaly opomíjeny. Febiofest tak zařadí komedie reflektující aktuální světové dění do svého programu na prominentní místo. Porota této sekce je složena ze 33 členů – vybraných filmových fanoušků, kteří během festivalových dnů zhlédnou v kině všechny soutěžní snímky. Čestným předsedou bude významná osobnost české kinematografie a sekci uzavře slavnostní projekce filmu Cirkus, jíž festival vzdá hold mistru komedie Charlie Chaplinovi.

V Hlavní soutěži bude uveden výběr prvních snímků nastupujících filmařů, letos zaměřených na téma lidské důstojnosti a sílu osobnosti. Diváci budou moci zhlédnout filmy, v nichž hrdinové musejí čelit zásadním životním rozhodnutím. Sekci bude nově hodnotit odborná porota složená ze tří filmových profesionálů: maďarské režisérky Ildikó Enyedi, uznávaného kanadského režiséra Denise Côtého a  herce Jiřího Mádla.

Obě soutěže budou nově prezentovány po sedm festivalových večerů a každý snímek tak bude mít speciální slavnostní uvedení za přítomnosti tvůrců.

 

Sekce Panorama, Generace, Queer Now a sekce Classics věnovaná Maxu Ophülsovi
Zachovány zůstávají sekce, jež mají na Febiofestu velkou oblibu, jako například Panorama (sekce nových filmů od zvučných jmen světové kinematografie a z významných světových festivalů), či sekce Generace, která se zaměřuje na rodinné projekce pro nejmenší diváky, ale také na příběhy teenagerů.

Již od samého vzniku festivalu je jeho nedílnou součástí sekce Queer Now, kterou dramaturgicky vede Lucia Kajánková spolu s Janou Čížkovskou. Na základě diváckého úspěchu předchozích ročníků má stálé místo v programu i sekce Classics, kterou dramaturgicky zaštiťuje Národní filmový archiv ve spolupráci s programovým oddělením Febiofestu. Letos bude sekce věnována retrospektivě tvorby německého režiséra Maxe Ophülse. Významný německý režisér na útěku před nacisty působil především ve Francii a USA, kde natočil téměř 30 filmů. Vynikal inovativním přístupem k filmovému jazyku a jeho práce se zvukem se stala zásadní inspirací pro legendární film 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka.

Sekce Profily - retrospektiva Maxe Ophülse: Lola Montès Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Sekce Profily – retrospektiva Maxe Ophülse: Lola Montès
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Nové sekce Planet Dark, Delikatesy z východu a Zaostřeno na: Pusan
Nový umělecký ředitel festivalu Nikolaj Nikitin se soustředí především na aktuální filmovou tvorbu v šíři a rozsahu, které nejsou pro českého diváka jinde přístupné, a zaměřuje se také na podporu mladých talentů. Proto se v programu nově objeví sekce Planet Dark (původní sekce Midnight Circus představující temné žánry jako jsou horory, thrillery, true crime či filmy s nekorektním humorem). Její název vychází ze spolupráce s platformou Planet Dark, která se na tento žánr zaměřuje. Partnerem sekce Planet Dark je csfd.cz.

Sekce Delikatesy z východu zase vznikla spojením sekcí Centropa a Ozvěny Balkánu. Je zaměřena na region, ve kterém se mísí typický absurdní humor a nesmyslná jednání, alkoholová hudba a tanec, i určitá osamělost a izolovanost jednotlivých míst a měst, hrdinů či postav. Sekce má ambici podat zprávu o aktuálním stavu místních kinematografií a přivézt českému publiku díla významných režisérů východní Evropy a Balkánu, i filmy nových tvůrců.

Sekce Delikatesy z východu - Cook F**k Kill: film Žáby Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Sekce Delikatesy z východu – Cook F**k Kill: film Žáby
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Zaostřeno na: Pusan představí kurátorský výběr filmů kinematografií celého asijského kontinentu, tvorbu výjimečných autorských režisérů. Sekce je v dramaturgické gesci ředitele neprestižnějšího asijského filmového festivalu MFF Pusan Jay Jeona a je určena nejen milovníkům cizích kultur, cestovatelům po mapě a kung-fu bojovníkům v zácviku.

 

Oblíbené sekce Docs, TV Now a Profily
Nadále zůstávají v programu úspěšné sekce Docs (sekce výhradně zaměřená na dokumentární filmy přinášející zajímavé pohledy na říši zvířat a lidí, umění, sport i zásadní společenská témata) či TV Now, která se orientuje na televizní seriálovou tvorbu reagující na zvyšující se kvalitu televizní produkce. K vidění budou tuzemské i mezinárodní televizní mini série a seriály.

Každý rok uvádí festival také několik profilových sekcí, které představují práci významných hostů daného ročníku festivalu, obvykle držitelů čestného ocenění Kristián za přínos české a světové kinematografii. V každém roce dostává prostor jedna česká a několik zahraničních osobností. Všichni hosté, kterým se profilová přehlídka připravuje, konzultují vybrané filmy přímo s dramaturgy, a na festivalu pak osobně vybrané filmy uvedou a besedují o nich s diváky.

 

Culinary Cinema s Kalinou, Jeřábkovou a Korábem
I v rámci 27. ročníku nabídne festival koncept Culinary Cinema – tři speciální večery spojující projekci filmů a návaznou filmovou večeři. O menu se letos postarali vyhlášení kuchaři Mirek Kalina, Tereza Jeřábková a Ondřej Koráb. Projekce snímků Puzzle, (R)evolucionářky v kuchyni a Čokoláda pana H. budou probíhat od pátku 20. do neděle 22. března v sálech multikina CineStar na pražském Smíchově. Poté se diváci přesunou do sousedícího hotelu Vienna House Andel´s Prague, který disponuje originální restaurací Delight. Projekce filmů začíná vždy v 18 hodin, večeře poté ve 20 hodin. Všemi večery bude provázet moderátorka Jolana Voldánová, příjemnou atmosféru dodá pianista a zpěvák Václav Tobrman a garantem večerů bude samotný zakladatel tohoto konceptu a bývalý ředitel Berlinale Dieter Kosslick.

Dieter Kosslick Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Dieter Kosslick
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Hlavním partnerem Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk group a její Gourmet Academy.

 

Girls in Film – ženy ženám
Ve spolupráci s platformou Girls in Film festival představí nové filmy nastupující generace filmařek. Girls in Film je platforma podporující prezentaci ženských režisérek a filmařek, kterou původně založila Nikola Vašáková v Londýně. Skrze kurátorované akce, jako jsou projekce, přednášky a rozhovory se zajímavými ženami ve filmovém průmyslu, se nabízí prostor pro prezentaci a setkávání, a to nejen mezi ženami.

 

Tradiční soutěž I ty jsi filmařem již probíhá
Soutěž krátkých amatérských filmů I ty jsi filmařem je právě v běhu, její uzávěrka je 21. února. Přihlásit své filmy v délce 1 až 5 minut mohou jak jednotlivci, tak školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže je v současné době jedna z nejdiskutovanějších oblastí – ekologie, klimatické změny a jejich dopad na naše okolí. První tři místa v obou kategoriích jsou finančně ohodnocena a podmínky soutěže najdou zájemci na webových stránkách festivalu. Mediálním partnerem sekce je Totalfilm.cz

 

Divácké akreditace
Tradičně si také diváci budou moci zakoupit divácké akreditace na 3, 5 nebo 9 dnů, díky kterým mohou čerpat volné vstupenky. Předprodej akreditací bude spuštěn 5. února. Výběr vstupenek on-line pak bude možný od 4. března. Více o akreditacích naleznete na www.febiofest.cz.

Křest festivalového plakátu Foto: © FAUST/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Křest festivalového plakátu
Foto: © FAUST/MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

Místo konání festivalu
Stejně jako každý rok proběhne hlavní část festivalu ve 12 sálech kina CineStar Praha Anděl. Další filmový a doprovodný program se bude odehrávat v kině NFA Ponrepo a letos nově ve spolupráci s distribuční společností Film Europe také prostorách kina Edison Filmhub. Tato kina zastřeší také masterclassy s tvůrci a část aktivit v rámci Industry dnů. Slavnostní zahájení Febiofestu se odehraje 19. března tradičně v Obecním domě, slavnostní zakončení potom 27. března v prostorách multikina CineStar Anděl.

Febiofest v regionech
Po skončení pražské části opět vyrazí festival do regionů po celé republice. Letos to budou tato města, ve kterých proběhne zároveň vždy druhý den festivalu speciální Febio Hospodský kvíz.

Febiofest regiony

 

Zdroj: MFF Praha – Febiofest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.