20 let irského tance v České republice

Pod názvem „irský tanec“ sice většina lidí tuší, že má co spolčného s folklore ostrovní země, a kdo se trochu zajímá o kulturu, vybaví si světoznámé taneční show Lord of the Dance s dlouhými řadami tanečníků. Málokdo již ale ví, že irský tanec má své zastoupení i v České republice s krásnou dvacetiletou tradicí. Dnes se mu věnuje po celé republice řada tanečních skupin.

 

A tak se samozřejmě 20 let irského tance v České republice nemůže nechat bez povšimnutí a dne 16. listopadu 2017 od 19 hodin se bude konat velká oslava v Paspově sále na Praze 5 s živou irskou muzikou a bohatým programem. Během večera se představí několik tanečních skupin i sólistů a přítomní návštěvníci si budou moci zatančit a naučit se nějaký ten irský tanec.

Oslava 20 let Klubu irských tanců Rinceoirí - plakát Foto: Rinceoirí, oficiální zdroj

 

Historie irských tanců

Irská kultura sahá daleko do historie a její tanec se v průběhu let velmi změnil. Zmínky o irských tancích lze nalézt již ve 12. století. Podrobnější záznamy o jeho podobě jsou však až z 16. a 17. století. Tanec byla zábava chudých i šlechty na panských dvorech. Objevovali se také učitelé tance s křiklavým šatem. Křiklavé barvy na šatech se objevují dodnes na tradičních soutěžích, pořádaných po celém světě. Taneční učitelé byli postupem času nahrazováni tanečními školami. V 18. století se objevuje tanec jako součást společenského života a postupně se začíná rozšiřovat za hranice Irska. V 19. století vznikají školy například v Corku a Kerry, které dostávají podobu těch dnešních a začínají se pořádat první soutěže – feisanna.

Irské tance Foto: Rinceoirí, oficiální zdroj

 

V irských tancích se klade důraz hlavně na techniku, vzpřímené držení těla, úsměv či tanec s „lehkostí“. Nejpopulárnější styl je hard shoe dancing – step v tvrdých botách s podpatkem. Oblíbený je také hlavně díky již zmíněné show, ve které tanečníci stepují v dlouhých řadách jeden jako druhý. Dalším stylem je tzv. soft shoe dancing – tanec v měkkých botách. Základní rytmy irské hudby jsou čtyři – reel, hornpipe, jig a polkový rytmus.

Klub irských tanců Rinceoirí Foto: Rinceoirí, oficiální zdroj

 

 

Irský tanec na českém parketu

Počátek irských tanců v České republice je spojen s rokem 1997, kdy v Praze došlo k založení dnes již nejstaršího tanečního klubu irských tanců v ČR s názvem Rinceoirí, což v překladu znamená tanečníci. Vznik je spojen s pražským působením zahraniční lektorky Kate Woods. Od té doby soubor vystupoval u nás i v okolních evropských státech. Soubor od roku 2009 každoročně pořádá mezinárodní soutěž (Prague Feis), na kterou se sjíždí tanečníci z celého světa. Od roku 2000 v České republice působí také další skupiny, věnující se irskému tanci.

Klub irských tanců Rinceoirí Foto: Rinceoirí, oficiální zdroj

 

 

Zdroj: Rinceoirí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.