2 x 100 mil. m² – THE COLLECTIVE DREAM

Česká expozice na 14. bienále architektury v Benátkách připravená v souladu s koncepcí hlavního kurátora letošního architektonického bienále, architekta Rema Koolhaase, prezentuje architekturu velkých obytných celků realizovaných v letech 1914 – 2014 jak na území někdejšího Československa, tak i jeho nástupnických států.

14. bienále architektury v Benátkách

Expozice je výsledkem rozsáhlého výzkumu, kterému autorský tým pod vedením architekta Martina Hejla podrobil prostor více než dvou set milionů metrů čtverečných obytné plochy, realizované u nás za uplynulé století.

 

56 pohledů na Československo

Prostřednictvím šesti velkoformátových bannerů a pochozí mapy Československa umístěné na mírně vyvýšeném pódiu uvnitř pavilonu, kterému pro tentokrát kurátor změnil jméno na Slovacchiaceco, autoři rozvíjí „několik paralelních příběhů, které se proplétají a doplňují. Tyto příběhy jsou dokumentovány ve třech rovinách – objevení, evoluce a zánik panelové prefabrikace jako konstrukční metody v Československu. Historie 12 tisícového projekčního ústavu. A individuální VS kolektivní – cesta od baťovského rodinného domku  přes kolektivní výstavbu v  průběhu komunismu a následný návrat k rodinnému domu“. Konkrétně prostřednictvím axonometrických pohledů na tovární město Zlín, socialistickou Ostravu – Porubu, nový Most, bratislavské sídliště Petržalka, sídliště Ohrada v Praze a typické polistopadové satelitní městečko Jesenice vybudovaného v extravilánu obce.

Ostatní bytovou výstavbu dokumentují plány 56 velkých českých, moravských a slovenských měst, natištěných na mapu Československa, která vyplňuje prakticky celý výstavní prostor pavilonu. Díky tomu, že je výstavba z let 1914 – 2014 vytištěna v kontrastní bíle barvě oproti šedivému tónu ilustrujícímu starší stavební vrstvy, si návštěvník může udělat velmi dobrou představu o tom, jak masivní výstavba byla za posledních sto let v našich zemích, alespoň co se bytů týče, realizována.

 

 

Diagram výstavby

Na nejrozšířenější typy bytových, vesměs panelových domů, pak poukazuje tzv. Diagram univerzální architektury v Československu v letech 1914 – 2014, což je prostorový objekt složený z modelů několika signifikantních typů obytných domů. Tvoří jej jak typický baťovský dvojdomek, Tak stavebnicové prefabrikované systémy T 11, G 40, G 57, TO 6 B, TO 8 B a VVÚ – ETA, tak i katalogový rodinný dům Alfa.

Cenným průvodcem po expozici je i stejnojmenná publikace, která čtenáři poskytne rozsáhlejší informace o tématu nejen doprovodnými texty, ale i rozhovory se zainteresovanými architekty. Texty doprovázejí barevné fotografie, diagramy a kresby. Součástí expozice je i venkovní instalace, sestávající ze dvojice atrakcí z typického sídlištního dětského hřiště – z trubek svařeného kolotoče a prolézačky. Díky tomu se z pavilonu de facto stává jak hřiště, tak i čítárna doprovodných publikací, a z mapy prostor pro relaxaci.

 

 

Zdroj: Národní galerie v Praze

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.