12.říjen – Světový den artritidy: Oslavte ho stylově v poláriu

I když svátek nepatří k těm nejznámějším, má za cíl zvýšit povědomí o bolestivé a pohybový aparát omezující nemoci, jíž trpí nejen starší část populace, a samozřejmě o její včasné léčbě. Ta může probíhat i zajímavějšími metodami než je polykání prášků. Jednou z nich je kryoterapie neboli léčba chladem. Sice působí trochu jako sci-fi, přesto se nemusíte bát, že by se z vás při její aplikaci nějakou nešťastnou shodou náhod stal Funesův Hibernatus nebo „navždy mladý“ Mel Gibson.

np_artritida_polarium2

Pravděpodobně jste o kryoterapii, která je skvělým doplňkem léčení a rehabilitace revmatologických i ortopedických nemocí, už slyšeli. Představme si ji proto komplexněji.

V České republice se jedná o relativně novou metodu léčení, ve světě se používá více jak 30 let. Poprvé se začala celotělová chladová terapie používat v Japonsku v 70. letech 20. století. V 80. letech se rozšířila i do Evropy. Dostupná zahraniční literatura uvádí, že se jedná o relativně velmi bezpečnou metodu. Její zavedení v širším měřítku vedlo k získání cenných poznatků k léčení dalších onemocnění, a také ke zjištění, že využití celotělové chladové terapie je možné i jako prevence a také u sportovců často trpících poúrazovými komplikacemi.

 

Polárium – sauna naruby

Celotělová chladová terapie neboli celotělová kryoterapie je moderní lázeňská a rehabilitační metoda. V současné době se používá jako chladící médium kapalný vzduch. Jejím principem je využívání střídavých účinků velmi nízkých a pokojových teplot na lidský organismus. Základní princip je do jisté míry obdobný jako u sauny. Sauna pracuje s vlhkým a ohřátým vzduchem o teplotě plus 60 až 110°C. Celotělová chladová terapie používá účinek extrémních chladových hodnot okolo -120 °C, někdy i ještě nižších. V současné době se používá jako chladící médium kapalný vzduch. Výrazným rozdílem oproti sauně je skutečnost, že zatímco po sauně je doporučován klidový režim a odpočinek, po celotělové chladové terapii je naopak žádoucí intenzivní pohyb např. v tělocvičně.

 

Účinky celotělové kryoterapie

Účinky se dělí do dvou oblastí. První představuje místní snížení teploty, kdy povrchová teplota kůže a podkožních tkání klesne v průběhu procedury na 2 až 0°C. Jelikož působení nízkých teplot trvá jen 1 až 4 minuty, nedojde k ochlazení tělesného jádra. Následkem extrémního ochlazení povrchu kůže se bleskově utlumí kožní nervová zakončení, tzn. sníží se vnímání bolesti a zároveň se zpomalí rychlost vedení bolestivých vzruchů v nervech do centra. Po ukončení procedury se povrch těla rychle oteplí a až čtyřnásobně se zvýší místní prokrvení. Návrat tělesné teploty k hodnotám před aplikací chladu nastane u nemocné tkáně do 25 až 30 minut, u zdravé tkáně do 50 minut.

Druhou oblastí je reflexní celotělový účinek vyvolaný vlivem silného podráždění chladových receptorů, který má za následek celou řadu pochodů v organismu vedoucích k příznivému ovlivnění různých onemocnění. Zaznamenán byl příznivý imunomodulační efekt u pacientů s obtížně terapeuticky zvládanými revmatickými onemocněními.

Přechodné dochází ke snížení krevních hladin kyseliny močové, cholesterolu, triglyceridů, volných mastných kyselin a glykémie. Procedura nevyvolává následnou stresovou reakci organismu, kromě krátkodobého vzestupu noradrenalinu zůstávají hladiny naprosté většiny stresových hormonů nízké.

Během metody dochází k vyplavení hormonů endorfinů, což vyvolává prakticky u všech osob po absolvování celotělové kryoterapie pocit mimořádné tělesné síly a duševní pohody. Kromě endorfinů dochází i ke změnám hladin u dopaminu, serotoninu a kortizolu.

Významnějšího léčebného efektu lze dosáhnout po absolvování série procedur. Tehdy se zvyšuje pohyblivost kloubů, zmenšuje se bolestivost, a tím se omezuje i užívání léků proti bolesti, zvyšuje se svalová síla a tolerance fyzické zátěže. Optimální kúra by měla zahrnovat nejméně 10 vstupů, významné pozitivní účinky se dostavují již po 4. až 5. pobytu v poláriu.

np_artritida_polarium4

 

Pro koho ano

Celotělová kryoterapie se v současnosti využívá v různých oborech medicíny. Dle naší i zahraniční literatury je doplňkem léčení a rehabilitace u:
revmatologických nemocí: revmatoidní arthritis, revmatismus měkkých tkání, kolagenóza, vaskulitida, Bechtěrevova choroba, Reiterova choroba, artróza drobných ručních kloubů i kloubů nosných, DNA, lichen ruber planus.

Nemocí neurologických: roztroušená skleróza mozkomíšní, Parkinsonova choroba, spastická obrna, myastenie, chronické bolestivé páteřní syndromy, neuralgie sedacího nervu

ortopedických onemocnění: stavy po operacích nosných kloubů a výhřezů páteřních plotének

plicních onemocnění: asthma bronchiale a spastická bronchitis

kožních chorob: lupénka a psoriarthritická arthritida

poúrazových stavů: následky nehod i jiných úrazů v dopravě i průmyslu – Sudeckův poúrazový syndrom

Dále je možno metodu celotělové kryoterapie využívat k léčení potíží při menopauze, k posílení výkonnosti imunitního systému a zpomalení procesu stárnutí organizmu. Kryoterapii vítají sportovci, kterým pomáhá při léčbě a rehabilitaci nejrůznějších sportovních úrazů.

Výborné je i využití kosmetických efektů léčebné metody jako doplněk jiných kosmetických zákroků na kůži a efektu anti ageing. V literatuře se také uvádí příznivé působení na psychické rozpoložení člověka a pozitivní efekt na sexuální apetenci.

 

Pro koho ne

Než se však na kryoterapii nebo-li do polária, kryokomory či kryosauny poprvé vydáte, měli byste se poradit s lékařem. Zejména lidé s vysokým tlakem nebo srdečním či oběhovým onemocněním by toto neměli opominout, stejně jako lidé po operacích. Nevhodná je rovněž pro pacienty alergické na chlad. U těchto kategorií by naopak mohla procedura zdravotní stav zhoršit. Z psychického hlediska se pak nehodí pro všechny trpící klaustrofobií. Také v těhotenství se nedoporučuje. Obecně platí, že máte-li jakékoliv akutní nebo chronické onemocnění, bez souhlasu lékaře si léčbu sami neordinujte. Návštěvu byste měli vynechat i při nachlazení. Do polária je zakázán vstup po požití alkoholu a drog.

 

Lázeňské polárium

Zkušený personál je samozřejmě pro úspěšnost léčebné metody velmi důležitý. Pod odbornou kontrolou ho můžete vyzkoušet třeba v Lázních Teplice nad Bečvou. Polárium je zde pojato ve velmi vzdušném stylu. Klient vstupuje do polária pohodlně po schodech v minimálním oblečení – pouze v šortkách, ponožkách, dřevácích, s rukavicemi na rukou, s čelenkou přes uši, s rouškou přes ústa, ženy navíc s bavlněnou halenou. Co krok to nižší teplota. Úplně dole je ta pravá arktická zima. Od okolního světa jsou klienti odděleni jen celoprosklenými dveřmi.

Maximálně 3 klienti se v poláriu pomalu prochází, mohou si vyzkoušet podřep a zkusit si různé teplotní vrstvy. Dýchat musí nosem a povrchně. Po celou dobu kontroluje „mrazící se klienty“ obsluha prostřednictvím proskleného okna ve stropu polária.

Při pobytu v poláriu paradoxně nepociťuje klient chlad, ale spíše jemné pálení na odkrytých částech těla. Po uplynutí 2 – 3 minut se klienti přemístí z polária do tělocvičny, kde nejméně dalších 20 minut intenzivně cvičí na přístrojích (jízda na stacionárních kolech, veslování na trenažérech, běh na pohyblivém chodníku) se zaměřením na bolestivé části těla.

np_artritida_polarium-3

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Lázně Teplice nad Bečvou

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.