10 tipů na skvělé fotky krajiny

Ať už během léta vyrážíte na výlety do české přírody, nebo cestuje na dovolenou do exotiky, je to, kromě rodinných portrétů, nejčastěji krajina, jejíž podobu si chcete pomocí fotografie uchovat. Krajinářská fotografie je samozřejmě z velké části věcí kreativity stejně, jako každé jiné umělecké odvětví, přesto existuje řada prověřených postupů a pravidel, které se hodí dodržovat, protože napomáhají ještě lepšímu výsledku.

Foto: Tomáš Morkes Oficiální zdroj: Nikon

Foto: Tomáš Morkes
Oficiální zdroj: Nikon

 

Osvědčené desatero si můžete snadno osvojit:

 

1. Fotoaparát a optika jsou základ

Je možné, že se pěkná fotka povede i z telefonu, pokud ale chcete fotit snímky, které opravdu vyniknou, investice do kvalitního fotoaparátu.
Při výběru se zaměřte na to, aby přístroj:

  • dokázal vytvořit špičkové snímky jak za jasného světla, tak i za zhoršených světelných podmínek
  • nabízel možnost využití různých objektivů
  • měl displej s vysokým rozlišením, na kterém si můžete své obrázky nejen prohlédnout, ale také hned upravit
  • dokázal spolupracovat s vaším telefonem či tabletem a vy jste tak mohli téměř okamžitě své fotky sdílet na sociálních sítích nebo zálohovat v cloudu měl ty funkce, které jsou pro vás důležité a bylo snadné jej ovládat – neslevujte ze svých vysokých nároků

Nikon D3500 splňuje uvedené parametry, navíc se prodává za příznivou cenu od 9 990 Kč. Obrazový snímač formátu DX s 24,2 milionu pixelů dává snímkům bohaté detaily a videosekvence natáčí v rozlišení Full HD – i za nízké hladiny osvětlení.  Foto: Nikon, oficiální zdroj

Nikon D3500 splňuje uvedené parametry, navíc se prodává za příznivou cenu od 9 990 Kč. Obrazový snímač formátu DX s 24,2 milionu pixelů dává snímkům bohaté detaily a videosekvence natáčí v rozlišení Full HD – i za nízké hladiny osvětlení.
Foto: Nikon, oficiální zdroj

 

2. Stativ je nutnost

Ruka se třese, a i když se to nezdá, fotografie je v tomto nemilosrdná a špatná stabilita se podepíše na kvalitě snímků. Stativ stabilizuje fotoaparát, takže z něj pořídíte naprosto přesné záběry. Hodí se hlavně v situacích, kdy není ideální osvětlení nebo při nočním focení.

  • Díky stabilitě je totiž možné snížit rychlost závěrky, aniž byste museli obávat zhoršení kvality výsledného snímku.
  • Stativ je také užitečný pro experimentování s úhly a perspektivou.

Tip: Favoritem mnoha začínajících fotografů stativy Manfrotto, které nabízí profesionální kvalitu za vcelku přijatelnou cenu.

 

3. Expozice, clona, rychlost závěrky, ISO…

Chcete-li focení brát opravdu vážně, měli byste dobře vědět, co pojmy expozice, clona a několik dalších znamenají. Podmínky v přírodě se mohou v okamžiku zcela změnit a fotograf by měl být schopen jim nastavení svého přístroje přizpůsobit. Možná patříte spíš k samoukům, kteří si vyhledají informace na internetu a metodou pokus – omyl se dopracují k ucházejícím výsledkům. Pokud ale dáváte přednost fundovaným informacím, přihlaste se na některý z fotografických kurzů ve vašem okolí.

Tip: Profesionální a přátelští lektoři vedou kurzy v Nikon škole, kde se naučíte nejen základy používání zrcadlovky, ale také právě fotografovat krajinu nebo také portréty a architekturu. Kurz můžete i někomu věnovat prostřednictvím dárkového poukazu.    

 

4. Zaměřte se na svůj cíl

Většina snímků krajiny se spoléhá na široký záběr a vysokou hloubku ostrosti. Díky nastavení vysoké clony však můžete zaostřit mnohem lépe. Použijte k tomu mřížky v hledáčku nebo na obrazovce. Začněte buď na horní nebo dolní třetině rámečku a postupujte dál. Nebojte se experimentovat. I když fotky, které upřednostňují popředí a pozadí nechávají rozmazané, jsou v poslední době velmi oblíbené, obrázky krajiny by takové být neměly. Měly by zkrátka zachytit celou scenérii ve stejné ostrosti.

Tip: Pokud máte potíže se zaostřením celého snímku, vždy můžete pořídit několik různých fotografií a následně je ve Photoshopu nebo jiném programu spojit.

Foto: Silvie Korbařová Oficiální zdroj: Nikon

Foto: Silvie Korbařová
Oficiální zdroj: Nikon

 

5. Foťte do RAW

Nejoblíbenější formát fotografií je jednoznačně JPEG. Jenže tento formát automaticky komprimuje detaily, což má za následek sníženou kvalitu obrázku. Dejte proto přednost formátu RAW. Jeho zpracování sice zabere trochu víc času, za to v něm ale zůstanou uchovány veškeré podrobnosti, a navíc jsou výsledné snímky snadněji upravitelné.

Tip: Do RAW už dokáže fotit i řada nových smartphonů a tabletů.

 

6. Zaměřte se na kompozici

Znáte tzv. pravidlo třetin? Jde o populární fígl pro poskládání dokonale vyváženého a estetického obrázku krajiny, který se používá nejen ve fotografování, ale také v malířství, filmu či designu. Pomyslně si rozdělte obraz v hledáčku třemi horizontálními a třemi vertikálními čarami. Objekt zájmu pak umístěte do blízkosti jednotlivých průsečíků. Výsledkem je mnohem zajímavější a dynamičtější fotografie, než kdyby byl objekt zájmu umístěn uprostřed.

Tip: Až si osvojíte Pravidlo třetin, vyzkoušejte trochu složitější Zlatý řez.

Foto: Šimon Trnka Oficiální zdroj: Nikon

Foto: Šimon Trnka
Oficiální zdroj: Nikon

 

7. Hledejte perfektní světlo…

Nejlepší světlo je měkké, rozptýlené, přitom ale dostatečně kvalitní. Proti tomuto jemnému světlu je pak mnohem jednodušší zachytit reálné tóny úchvatné přírody okolo nás. Brzy ráno těsně před východem slunce nebo „zlatá hodinka“ chvíli před jeho západem – to jsou okamžiky, za kterými se profesionální fotografové celý život doslova honí.

Tip: když se připravujete na focení krajiny, poznamenejte si, kdy je přesný čas východu a západu slunce – v terénu se vám pak tyto informace budou hodit.

Foto: Tomáš Morkes Oficiální zdroj: Nikon

Foto: Tomáš Morkes
Oficiální zdroj: Nikon

 

8. … ale nebojte se tmy

Jakmile slunce zapadne, nebojte se experimentovat s dlouhou expozicí. Můžete tak zachytit třeba padající hvězdy, světelné dráhy projíždějících aut nebo jiné unikátní jevy. Využívání dlouhé expozice už však stojí na zvládnutí určitých základních principů fotografování. Především se při focení z dlouhou expozicí opět neobejdete bez stativu.

 

9. Postprodukce

Postprodukce je stejně důležitá jako samotný proces fotografování. Vyberte si z bohaté nabídky programů takový, který vám bude plně vyhovovat. Využijte neplacené zkušební verze, díky které si daný program můžete nejlépe otestovat. Kvalitní postprodukční aplikace zvládne upravit vše – od expozice až po kontrast.

Tip: Pro zvýšení kvality snímku je velmi oblíbený Lightroom, zatímco třeba Photoshop nabízí větší škálu možností pro transformaci obrazu. Pokud chcete pracovat jen s nejčastějšími předvolbami, zkuste Google Photos, který je zcela zdarma.

 

10. Fotit, fotit, fotit!

Nejlepším způsobem, jak se stát opravdu dobrým fotografem krajiny, je prostě vyrazit do přírody kdykoli je to jen trochu možné a zachytit v ní co nejvíce jedinečných okamžiků a zážitků. Nebojte se zkoušet stále nové věci nebuďte zarmoucení z fotek, které nevyšly – naopak je využijte jako příležitost použit se z vlastních chyb.

Foto: Tomáš Hulík Oficiální zdroj: Nikon

Foto: Tomáš Hulík
Oficiální zdroj: Nikon

 

 

 

Zdroj: Nikon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.