1. září: Krvavý den delfínů

Jen těžko najít v civilizovaném světě, snad kromě Norska, člověka, který by necítil sympatie k přátelskému, jakoby se věčně usmívajícímu mořskému savci – k delfínovi. V Japonsku to vidí jinak. Každoročně právě 1. září začíná několikaměsíční extrémně kruté vybíjení delfínů v zátoce Taiji, kam jsou nic netušící důvěřiví delfíni zahnáni jako údajná škodná rybářů. Jedinou další světovou zemí, kde je lov delfínů povolen je Norsko.

Vybíjení delfínů v zátoce Taiji Foto: Dolphin Project, oficiální zdroj

Vybíjení delfínů v zátoce Taiji
Foto: Dolphin Project, oficiální zdroj

 

Krutost a vynalézavost trýznitelů tu nezná hranic, rozhodně nejde jen o klasický lov. Delfínům určeným na maso jsou například propichovány hlavy dlouhými tyčemi apod.Ti, kteří mají „štěstí“, zejména pak mláďata odkázaná na matky, která jsou od nich odtržena a v hrozných podmínkách převezena do zábavních parků po celém světě, kde dělají na pár metrech čtverečních vodní plochy nucené klauny jen o něco méně krutému nemyslícímu konzumnímu publiku. Pokud se ovšem nevzepřou osudu a nespáchají sebevraždu utlučením o betonové okraje bazénu.

Scéna z dokumentu The Cove - voda v zátoce rudne krví zabíjených delfínů Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

Scéna z dokumentu The Cove – voda v zátoce rudne krví zabíjených delfínů
Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

 

Projekt Delfín

Hrůzy páchané na neinteligentnějším, nejpřátelštějším a člověku v nesnázích nezištně pomáhajícím vodním tvorovi nedaly spát Ricovi O’Barrymu, který je v tomto ohledu člověkem nejpovolanějším. V šedesátých letech minulého století patřil mezi vůbec první cvičitele delfínů na světě. Bez něho by jen těžko vznikl legendární seriál Delfín Flip nebo také Můj přítel delfín (v originále Flipper). Svůj postoj diametrálně změnil poté, co mu hlavní představitelka Flippera pojmenovaná Cathy zemřela v náručí. I ona spáchala sebevraždu. Podobný osud postihl všechny další představitelky slavného delfína, na samotu zemřely v delfináriu v Miami. Suzy prodaná do putovního cirkusu zemřela záhy v Evropě.

V roce 1970, přesně 22. září na Den Země založil neziskovou dobročinnou organizaci Dolphin projekt Ric O’Barry zabývající se zabezpečení a ochranu delfínů po celém světě. Organizace si klade za cíl, že vzdělávat veřejnost o zajetí a kde je to možné, volně v zajetí delfínů. Posláním projektu Dolphin je ukončit vykořisťování a zabíjení delfínů.

Jeho nejznámějším počinem je dokumentární film Zátoka (Cove) z roku 2009, který získal Oscara za nejlepší celovečerní dokument. Kamera v něm sleduje elitní tým složený z aktivistů, filmařů a potápěčů, jež se vydává na tajnou misi do přísně střežené zátoky Taiji s cílem odhalit její hrozivé tajemství. Téměř špionážní styl, kde si použité praktiky pro získání záznamů nezadají s bondovkami pomohl k odhalení  děsivosti ekologických zločinů, které má na svědomí jedna malá japonská rybářská vesnice.

 

Filmem samozřejmě aktivity O’Barryho nekončí. Každoročně například jeho organizace pomáhá organizovat celosvětové protesty proti vybíjení delfínů, které se konají vždy 1. září. Většina akcí se koná před japonskými velvyslanectvími a konzuláty nebo před delfinárii, ale i ve veřejném prostoru. Jen v roce 2013 se konalo na 117 akcí v městech po celém světě.

Spoluprací s dalšími organizacemi a firmami získává potřebné finanční prostředky pro boj o záchranu tohoto stále více ohroženého druhu.

Více informací o Japan Dolphins Day, možnostech podepsání petic nebo přímé pomoci a to buď tím, že se stanete součástí monitorovacího týmu organizace nebo „jen“ formou zakoupení triček a další předmětů najdete na stránkách Dolphin project a Ecojoia.  Aktuální informace najdete také na facebookové stránce dokumentu.

 

Aktuálně

Japonské úřady už se na přítomnost Rica O’Barryho poblíž či přímo v zátoce Taiji, a tím nechtěnou popularitu země, vždy připraví. Včera byl po vykonstruovaném obvinění z porušení zákona o přistěhovalectví a uprchlících, tedy že vstoupil na japonskou půdu bez pasu, zatčen ve městě Nachikatsuura v prefektuře Wakayama. Po noci strávené v policejní cele byl O’Barry propuštěn a vznesená obvinění byla stažena. Incident byl řešen na nejvyšší úrovni, kontaktováno bylo jak Velvyslanectví USA v Tokiu, tak americké ministerstvo zahraničí.

Organizace Dolphin Project informovala, že Ric O’Barry po telefonu sdělil, že jeho zatčení přinese více mezinárodní mediální pozornosti k nepříjemné situaci delfínů v Japonsku.

Ric O'Barry před střeženým vstupem do zátoky Taiji Foto: Dolphin Project, oficiální zdroj

Ric O’Barry před střeženým vstupem do zátoky Taiji
Foto: Dolphin Project, oficiální zdroj

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Dolphin Project

1 komentář

  1. Odpovědět

    to je hrozné vždyť jsou živí tvorové jako my,mají taky právo na život jako my lidé. A vybíjet je je škoda,musí něco jíst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.